A A+ A++

Na dziś przewidywana jest kulminacja natężenia ruchu drogowego. Dlatego policjanci intensywnie pracują, aby każdy spokojnie mógł dotrzeć na groby bliskich, a później bezpiecznie wrócić do swych domów. Sprawmy wspólnie, aby na lubuskich drogach nikt nie stracił życia. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność i pokora.

Policyjne działania „Wszystkich Świętych” prowadzone są od minionego piątku /28 października/. Ponad 250 policjantów ruchu drogowego wspomaganych funkcjonariuszami innych pionów i służb dba o właściwe przemieszanie się po naszych drogach. Mundurowi sprawdzają trzeźwość i stan psychofizyczny kierujących, wymagane dokumenty i uprawnienia do jazdy oraz sposób w jaki przewożą pasażerów – zwłaszcza tych najmłodszych. Sprawdzany jest również stan techniczny pojazdów, który ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Ale fundament bezpieczeństwa to przestrzeganie przepisów, zwłaszcza tych dotyczących dozwolonej prędkości, której niedostosowywanie do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków. Policjanci wyposażeni w laserowe mierniki prędkości i nieoznakowane radiowozy z video-rejestratorem kontrolują ją. Sprawdzamy stan techniczny pojazdów i stan trzeźwości kierowców. W przypadku lekceważącego stosunku do przepisów i powodowania zagrożenia bezpieczeństwa na drodze policjanci wyciągają stanowcze konsekwencje wobec takich kierowców. Zaś kulturalni i rozsądni kierowcy jadą dalej. Policjant w takim przypadku jest partnerem w bezpiecznym dotarciu do celu.

Przed nami fala powrotów. Oznacza to ogromną koncentrację samochodów i tworzące się korki. W takiej sytuacji warto zaplanować swoją podróż i zdecydować o nieco szybszym powrocie do domu, niż wtorkowy wieczór. Zdecydowanie- jak zawsze zresztą- niezbędne jest poruszanie się z odpowiednią prędkością. Co jeszcze zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo na drodze? Przede wszystkim wsiąść za kierownicę będąc trzeźwym. Po drugie ściągnąć nogę z gazu, bo to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków. Po trzecie wystrzegać się ryzykownych manewrów – wyprzedzania, które w wielu sytuacjach są złym wyborem i zagrażają życiu. Warto zadbać o stan techniczny pojazdu, którego przegląd jest wskazany nie tylko podczas corocznych badań ale także podczas dalekich wypraw na rodzinne groby. No i zapoznanie się z trasą alternatywną, co może uniknąć konieczności stania w tworzących się korkach. No i wreszcie wypoczynek. Z tym w ostatnich latach jest problem. Szybkie tempo życia, chęć zaoszczędzenia jednego dnia, powoduje, że wielu kierowców siada do auta bezpośrednio po zakończonej pracy. Zmęczony kierowca powoduje duże zagrożenie dla siebie i innych. Także tych najmłodszych pasażerów. Warto o tym pamiętać. Wracajmy bezpiecznie!

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

video: podkomisarz Maciej Kimet

foto: młodszy aspirant Mateusz Sławek

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Pobierz plik (format mp4 – rozmiar 21.49 MB)

Pliki do pobrania

  • Audiodeskrypcja filmu
    436.04 KB

    Audiodeskrypcja filmu
  • Deskrypcja tekstowa filmu
    11.95 KB

    Deskrypcja tekstowa filmu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZawód – komornik
Następny artykułRELACJA. 252. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę