A A+ A++

Tylko w ostatnich dniach policjanci pracowali na miejscu 3 przypadków zapalenia się sadzy w kominie. Jak się okazało, właściciele domów nie zadbali o regularne czyszczenie oraz przegląd przewodów kominowych. W trosce o bezpieczeństwo naszych mieszkańców, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas eksploatacji pieców i przewodów kominowych.

Giżyccy policjanci apelują do wszystkich właścicieli domów i budynków korzystających z pieców CO opalanych paliwem stałym o rozważne eksploatowanie urządzeń grzewczych i o ich systematyczne kontrolowanie.

Przypominamy też, jak ogromne zagrożenie pożarowe stanowią zaniedbane kominy i zgromadzone wewnątrz nich sadze. To właśnie one są przyczyną wielu pożarów. Tylko w przeciągu ostatnich kilku dni na terenie powiatu giżyckiego doszło do 3 przypadków zapalenia sadzy w kominie. Do zdarzeń tych doszło przez zbagatelizowanie obowiązku czyszczenia kominów oraz ich systematycznych przeglądów.

Pamiętajmy również, że w piecach grzewczych nie wolno spalać śmieci i odpadów, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych. Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym i tym samym doprowadzić do zapalenia materiałów na niższych kondygnacjach przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina.

Co zrobić gdy dojdzie do zapalenia sadzy ?

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia.

Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Gaszenie wodą może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla.

Co grozi za zlekceważenie obowiązku corocznych przeglądów kominiarskich?

Po pierwsze właściciel lub lokator mieszkania lub domu, na którym spoczywa obowiązek dbania o instalacje i przewody, może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł. Karę pieniężną może także orzec sąd.
Po drugie niekontrolowany przez kominiarzy dom lub mieszkanie może być odcięty od dostaw gazu ze względów bezpieczeństwa. W razie pożaru brak okresowych kontroli kominiarskich może być podstawą odmowy przez firmę ubezpieczeniową wypłaty należnego odszkodowania.

Najpoważniejszą jednak konsekwencją jaka może się wydarzyć w niesprawdzanych instalacjach gazowych i przewodach kominowych to śmiertelnie groźne zaczadzenie (zatrucie czadem), które co roku w okresie grzewczym powoduje wiele wypadków śmiertelnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKomunikat dotyczący nowego harmonogramu odbioru odpadów w 2021 roku w Kobyłce
Następny artykułPolicja Giżycko: Policjanci ostrzegają przed nowymi metodami oszustów na OLX