A A+ A++

Więcej patroli, częstsze kontrole trzeźwości, prędkości i stanu technicznego pojazdów – tak będą wyglądały Święta Bożego Narodzenia dla tysięcy policjantów, którzy jak co roku, czuwają nad bezpieczeństwem Polaków ruszających w podróż. Aby święta rzeczywiście przebiegły w szczęśliwej atmosferze, należy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach bezpieczeństwa.

Tradycyjnie już, w okresie przedświątecznym, na drogach w całej Polsce pojawi się więcej patroli policjantów ruchu drogowego. Będą oni widoczni na wylotówkach i trasach szybkiego ruchu, w miejscach newralgicznych i tych, w których może dochodzić do łamania przepisów. Policjanci ruchu drogowego będą używać do kontroli także radiowozów nieoznakowanych z wideorejestratorami. Stróże prawa będą kontrolowali prędkość kierowców, sposób przewożenia dzieci i pasażerów, a także stan techniczny samochodów. Ponadto w te święta, tak jak i w latach ubiegłych, nie będzie żadnego pobłażania dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Podróże

Planując podróż samochodem, uwzględnijmy możliwe utrudnienia (wybierzmy trasy alternatywne), warunki atmosferyczne i zapewnijmy sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. W dłuższą trasę powinno się wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie I przede wszystkim trzeźwym. Pamiętajmy, by w trakcie dłuższej jazdy robić co najmniej kilkunastominutowe przerwy. Zatrzymujmy się zawsze w bezpiecznych miejscach – na wyznaczonych parkingach, przy motelach czy na stacjach paliw. Warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka, kamizelka odblaskowa, termos z ciepłym napojem czy koc. Odpowiedzialny kierowca powinien zwrócić uwagę na to, czy wszystkie światła są sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny w pojeździe są uzupełnione.

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy. W miejscach takich jak dworce czy przystanki zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Dokumenty oraz wartościowe przedmioty (telefony, sprzęt elektroniczny) najbezpieczniej jest trzymać przy sobie, bądź w torbie pozostającej w zasięgu wzroku. Informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W przypadku, gdy będziemy mieli przy sobie większą ilość gotówki, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się chować pieniądze w wewnętrznych kieszeniach odzieży.

Zabezpiecz mieszkanie

Zostawiając nasze domy lub mieszkania puste pamiętajmy, aby zabezpieczyć kurki z gazem i wodą. Sprawdźmy czy drzwi i okna (w budynkach wolnostojących również dachowe i piwniczne) są zamknięte, aby nie stwarzać dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Pomyślmy o zainstalowaniu alarmu, a jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkanie i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego. Jeśli mamy zaufanego sąsiada lub znajomych zostawmy klucze i poprośmy, aby w ciągu dnia zapalili na chwilę światło lub włączyli na parę minut telewizor. W przypadku częstych wyjazdów, warto również rozważyć wynajęcie skrytki depozytowej, w której będziemy mogli deponować niewielkie przedmioty wartościowe (biżuterię, papiery wartościowe itp.) oraz gotówkę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTłuszcze trans – właściwości, działanie i występowanie tłuszczów trans
Następny artykułPolicja Częstochowa: Ogłoszenie