Po kilku słonecznych dniach niestety w naszym regionie mamy doczynienia ze zmienną aurą. Takie warunki atmosferyczne nie sprzyjają kierowcom, ponieważ sprawiają, że jezdnia robi się śliska. W ostatnim czasie na drogach, szczególnie tych gdzie poruszamy się z większą prędkością, dochodzi do wielu wypadków i stłuczek. Apelujemy o rozwagę!
Jazda w warunkach deszczowych wymaga delikatnego posługiwania się przyrządami sterującymi – kierownicą, sprzęgłem, pedałami hamulca i gazu – oraz większej tolerancji na błędy i nagłe zdarzenia. Jeśli w chwili rozpoczęcia jazdy pada deszcz, Twoje buty będą wilgotne i mogą łatwo ześliznąć się z pedałów. Przed uruchomieniem silnika wytrzyj buty o wycieraczkę lub wykładzinę samochodu. Wszyscy kierowcy powinni regularnie kontrolować sprawność przednich i tylnych świateł, świateł stopu oraz kierunkowskazów. Pamiętaj, że hamowanie na nawierzchni mokrej jest trzy razy dłuższe niż hamowanie na nawierzchni suchej. Ponieważ droga hamowania jest dłuższa, należy zachować bezpieczną odległość. Odległość między twoim samochodem i samochodem jadącym z przodu powinna być nieco większa niż dwie długości samochodu.
Przy dużej prędkości podczas opadów deszczu może wystąpić zjawisko Aquaplaningu . Woda znajdująca się przed oponami gromadzi się szybciej, niż Twój samochód jest w stanie ją wypchnąć. Ciśnienie wody powoduje, że samochód unosi się i wpada w poślizg na cienkiej warstwie wody znajdującej się pomiędzy oponami a nawierzchnią. Może to spowodować całkowitą utratę styczności samochodu z nawierzchnią i niebezpieczeństwo poślizgu, wyjechania poza pas ruchu lub nawet zjechania z drogi. Aby uniknąć aquaplaningu, należy dbać również o właściwy poziom bieżnika, ciśnienie opon oraz ich wymianę, gdy jest to konieczne. Na mokrych nawierzchniach należy jeździć wolno i omijać kałuże. Warto też trzymać się śladów pozostawionych przez samochody jadące przed Tobą. Jeśli przytrafi Ci się aquaplaning, unikaj nagłego hamowania i skręcania, gdyż może to spowodować poślizg. Zdejmij nogę z pedału gazu, aby wytracić prędkość i odzyskać czucie drogi. Jeżeli hamowanie jest konieczne, rób to delikatnie, pompując pedał hamulca. Jeżeli twój samochód jest wyposażony w ABS, możesz hamować normalnie. W razie konieczności komputer pokładowy będzie imitował pompowanie pedału hamulca.
Silny deszcz może przeciążyć wycieraczki, a wtedy przez szybę będą się przelewały ciągłe strumienie wody. Gdy widoczność jest ograniczona w stopniu uniemożliwiającym dostrzeżenie poboczy lub pojazdów z bezpiecznej odległości, zjedź z drogi i przeczekaj deszcz. Najlepiej zatrzymać się na parkingu lub innym miejscu pod ochroną. Jeśli jedynym wyjściem jest pobocze, wjedź na nie jak najdalej i poczekaj, aż ulewa przejdzie. Zostaw włączone światła, a także włącz światła awaryjne, aby ostrzec innych kierowców.
Pierwsze opady deszczu sprawiają, że warunki jazdy stają się bardzo trudne ze względu na śliską powłokę powstającą w wyniku wymieszania się wody i zanieczyszczeń pozostających na drodze, np. oleju. W takich warunkach kierowcy mogą odczuwać ograniczoną kontrolę jazdy, więc powinni zachowywać szczególną ostrożność przez pierwsze pół godziny od rozpoczęcia opadów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS