Policjanci podczas kontroli drogowych zwracają szczególną uwagę na samochody jadące z wadliwym oświetleniem. Sprawne, prawidłowo wyregulowane reflektory pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo potrącenia pieszego.
W okresie jesienno-zimowym, gdy widoczność jest utrudniona nawet w ciągu dnia, prawidłowe oświetlenie nabiera szczególnego znaczenia. Wszelkie niedomagania związane ze światłami pojazdu mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego, np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych.
Kampania ”Twoje światła – Nasze Bezpieczeństwo”, zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego KGP ma uświadomić kierowcom, jak ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo są światła pojazdu.
Jedną z podstawowych reguł bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zasada „widzieć i być widocznym”. Piesi dostrzegają światła pojazdu, a reflektory samochodów oświetlają pieszych uczestników ruchu, którzy poruszają się poboczem lub jezdnią. Zatem jedni widzą drugich. Ale czy zawsze tak to działa?
Pieszy, zwłaszcza w okresie złej widoczności, również powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim powinien używać elementów odblaskowych w taki sposób, aby były widoczne w światłach samochodów i to nie tylko w miejscach, gdzie wymagają tego przepisu, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
Pamiętajmy, że sprawne oświetlenie naszego samochodu decyduje o bezpieczeństwie naszym jak i innych użytkowników dróg. Zachęcamy do częstej kontroli oświetlenia naszego auta.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS