Dr Tracy Fanara jest naukowczynią i artystką, która pochodzi z San Francisco. Kobieta w wysłała swoje zgłoszenie do misji dearMoon – jednak szansa na to, że dr Fanara oficjalnie zostanie astronautką jest niewielka. Federalna Administracja Lotnictwa USA zmieniła definicję astronauty.
Dr Tracy Fanara zgłosiła się do projektu dearMoon, który miał gwarantować podróż na Księżyc. Kobieta może pochwalić się dużymi osiągnięciami naukowymi – ma tytuł inżynierki, na Uniwersytecie Florydy obroniła doktorat. W Mote Marine Laboratory zarządzała programem badawczym z zakresu zdrowia środowiskowego. Dziś jest kierowniczką wydziału ds. modelowania wybrzeża w NOAA – National Oceanic and Atmospheric Administration.
Kobieta jest nie tylko wybitną naukowczynią. Poświęca się także sztuce – maluje, rzeźbi, a nawet uprawia “naukowy rap”. Podkreśliła to w poście na Instagramie, który opublikowała niedługo po dostaniu się do finału projektu dearMoon, zaznaczając: “Sztuka jest częścią wszystkiego, co robię”
Przy okazji z humorem wspomina również ważnego dla siebie człowieka i wydarzenie:
“Najfajniejszą częścią tego procesu może być wywiad z moim byłym profesorem, członkiem komitetu i mentorem, dr. Davidem Mazyckiem. W jego klasie po raz pierwszy rapowałam naukowo. Skończyłam oficjalną prezentację w marynarce, potem ją z, a zdjęłam – pod spodem miałam krótki top i wtedy zaczęłam rarapować o węglu aktywnym do rytmu Wu-Tang”.
Poważniej pisze, kiedy zabiera głos o samym udziale w projekcie:
– Mam nadzieję, że dzięki grupie utalentowanych i wpływowych ludzi będziemy mogli zainspirować działania na rzecz ochrony jakości życia obecnych i przyszłych pokoleń.
Projekt dearMoon to projekt artystyczny, a jednocześnie księżycowa wyprawa turystyczna. Została sfinansowana przez japońskiego miliardera Yusaku Maezawę. Na statku Starship SpaceX odbędzie on lot wokół Księżyca razem z ośmiorgiem artystów i jednym lub dwoma członkami załogi. Lot ma nastąpić w 2023 roku.
Według Maezawy podróż w kosmos ma zainspirować artystów, aby tworzyć nową sztukę, a następnie powstałe dzieła wystawić po powrocie na Ziemię, by pomóc w promowaniu pokoju na świecie.
Do projektu zgłosiło się ponad milion osób z 249 krajów.
Mimo że dr Fanara i inne uczestniczki oraz uczestnicy lotu znajdą się w kosmosie, nie będą mogli być nazwani astronautami. Dlaczego? Regulująca lotnictwo na terenie Stanów Zjednoczonych Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zdecydowała o zaktualizowaniu kryteriów wykorzystywanych przy nadawaniu statusu astronauty i tzw. skrzydeł.
Według nowych przepisów nie wystarczy po prostu polecieć w przestrzeń kosmiczną. Skrzydła astronauty powinien przejść odpowiednie szkolenie zakończone certyfikatem FAA, wzlecieć powyżej 80 km, być zatrudniony w fimie, która wykonuje start – nie będzie to dotyczyło więc dr Fanary i pozostałych ludzi z projektu dearMoon oraz innych “kosmicznych turystów”. Ponadto, co najistotniejsze, człowiek, który stara się o tytuł astronauty, powinien wykonywać i udokumentować zadania ważne dla bezpieczeństwa publicznego lub przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa lotów kosmicznych.
O przyznaniu tytułu decydować będzie FAA.
Przeczytaj też:
Pokazują, że moda jest dla każdego. Wyjątkowy projekt
Meghan obchodzi czterdzieste urodziny! Kto jeszcze urodził się w sierpniu?
Najmłodszy syn Krzysztofa Cugowskiego wystąpi w “Twoja twarz brzmi znajomo!”. Co o nim wiemy?
* * *
Zobacz więcej:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS