PolCard from Fiserv wspólnie z partnerami wprowadził do polskich organizacji pozarządowych oraz kościołów około 100 datkomatów – nowoczesnych urządzeń, które umożliwiają przyjmowanie datków i ofiar za pomocą płatności bezgotówkowych. Obecnie firma wspólnie z marką 2BG prowadzi pilotaż nowej wersji urządzenia wyposażonej w terminal PAX A920 PRO na systemie Android – to pierwsze tego typu wdrożenie na polskim rynku.
Rozwiązania samoobsługowe i bezgotówkowe płatności są już codziennością wielu Polaków. Korzystamy z nich podczas zakupów, na parkingach, w komunikacji miejskiej czy na dworcach. Są one też coraz popularniejsze w kościołach i organizacjach pozarządowych, gdzie tradycyjnie datki zbierane były gotówkowo. Sięgnięcie przez trzeci sektor po nowoczesne technologie płatnicze nie dziwi,
we współczesnym świecie gotówka przestaje być głównym środkiem płatniczym. W badaniu „Preferencje płatnicze Polaków 2024” zrealizowanym na zlecenie PolCard from Fiserv aż 75 proc. ankietowanych zadeklarowało, że regularnie płaci bezgotówkowo.
– Statystyki, które śledzimy od początku wprowadzenia na rynek datkomatów pokazują, że rozwiązanie się przyjęło i darczyńcy chętnie korzystają z bezgotówkowej formy wsparcia. Dostępność urządzeń przekłada się na liczbę oraz wartość wpłat. W pojedynczym urządzeniu średnio miesięcznie odnotowujemy kilkadziesiąt transakcji na średnią kwotę 12pln. Mamy też już dane z pierwszych trzech tygodni pilotażu nowego datkomatu z 6 zainstalowanych urządzeń – odnotowaliśmy 144 wpłaty na łączną kwotę 2277 zł. Zależy nam na tym, aby nasze urządzenia były w pełni zgodne z wymaganiami regulatorów i we współpracy z partnerami oczekujemy pełnej implementacji funkcjonalności. Przykładem jest opcja wysyłania potwierdzenia dokonania transakcji na numer telefonu w sytuacji, gdy posiadacz karty takowego potwierdzenia sobie życzy – komentuje Elżbieta Burliga, dyrektorka rozwoju biznesu w Fiserv Polska.
Terminale PAX zainstalowane w pilotażowych datkomatach łączą funkcje klasycznego terminala płatniczego z możliwościami smartfona i są bardzo intuicyjne w obsłudze. Android to jeden
z najpopularniejszych systemów operacyjnych, który słynie z przyjaznego i łatwego w obsłudze interfesju.
– Jeśli chodzi o samo urządzenie, to jest ono proste i intuicyjne w obsłudze. Wizualnie również bez zastrzeżeń. Jest smukłe, nie zajmujące miejsca. Potrzebuje tylko zasilania. W urządzeniu jest już zamontowana karta z internetem. W dobie, gdy coraz więcej osób nie nosi już gotówki, ofiaromat jest genialnym rozwiązaniem. Z pewnością zainwestujemy w jeszcze jedno takie urządzenie w kaplicy św. Anny w Parku Zdrojowym, gdzie przychodzi bardzo dużo kuracjuszy. – podkreśla Ks. Andrzej Jankoski, proboszcz Parafii świętego Brata Alberta w Busku Zdroju
Pilotażowe urządzenia od poprzedniej wersji różni nie tylko system operacyjny. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie zmniejszyć gabaryty. Sam terminal stanowi integralną część datkomatu. Te optymalizacje pozwoliły również na znaczne obniżenie kosztów wynajmu tego urządzenia.
Większa personalizacja
Ponieważ Android jest systemem otwartym, to z dużą łatwością można go zintegrować z różnymi aplikacjami. Urządzenia w kościołach mają wgraną aplikację e-taca, która pozwala na spersonalizowanie datkomatu pod konkretną parafię – przywitanie wiernych na ekranie urządzenia, wyświetlenie informacji o parafii, wybór wpłacanej kwoty czy podziękowanie za wsparcie. Przyjazne środowisko Androida daje dużą swobodę w tym zakresie i z łatwością można dostosować urządzenie do innej działalności, np. fundacyjnej – w tym stworzyć aplikację spersonalizowaną pod potrzeby konkretnej organizacji, uwzględniając indywidualne potrzeby jak branding czy zbiórki celowe.
Datkomat nie tylko w kościele
Datkomaty to rozwiązanie, które może znaleźć zastosowanie nie tylko w parafiach, ale również w wielu innych miejscach, takich jak fundacje, organizacje charytatywne, muzea czy organizowane wydarzenia kulturalne. Każde z nich może zyskać na ich wprowadzeniu. Najnowszy datkomat jest urządzeniem mobilnym, które może być zasilane bezprzewodowo. Dlatego świetnie się sprawdzi podczas zbiórek charytatywnych organizowanych w plenerze, czy w trakcie wydarzeń masowych jak koncerty, mecze lub festiwale. Podobnie muzea, teatry i inne instytucje kulturalne, które mogą udostępnić datkomaty w holu głównym i ułatwić odwiedzającym wpłacanie pieniędzy na wsparcie działalności.
Wprowadzenie datkomatów jest sygnałem, że organizacja jest otwarta na nowe technologie i podąża za trendami, ułatwiając darczyńcom wspieranie wybranych celów. Korzyści płynące z tego rozwiązania mogą przynieść pozytywne zmiany zarówno w parafiach, jak i szeroko rozumianym sektorze charytatywnym oraz kulturalnym, dając nowe możliwości w zakresie pozyskiwania funduszy
i zarządzania nimi w transparentny i efektywny sposób.
Więcej informacji:
Radosław Pupiec
Menedżer Projektów, Clear Communication Group
517 595 218
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS