Gmina Polanica-Zdrój chce być
pierwszym tzw. smart uzdrowiskiem w Polsce. W przygotowanej
„Strategii rozwoju elektromobilności dla Gminy Polanica Zdrój”
znalazło się kilka ciekawych i proekologicznych propozycji. Władze
uzdrowiska zamierzają teraz poszukać funduszy zewnętrznych na
wdrożenie strategii.
Przygotowywana przez kilka miesięcy i zaprezentowana w piątek, 28 maja br. „Strategia rozwoju elektromobilności dla Gminy Polanica-Zdrój” jest pierwszym tego typu kompleksowym dokumentem w powiecie kłodzkim, który zakłada wykorzystanie nowych technologii, wdrożenia niskoemisyjnej komunikacji publicznej i systemu zachęt dla mieszkańców w celu ochrony środowiska. Tym samym jest to pierwsza gmina w powiecie, która wyznaczyła konkretne kierunki i cele na najbliższe 5 lat. Dokument opracowany został przy współudziale mieszkańców, którzy mogli się wypowiedzieć na temat preferowanych przez nich rozwiązań.
Jakie więc plany ma gmina, jeśli chodzi o elektromobilność i rozwiązania przyjazne środowisku? Po pierwsze, rozwój zero i niskoemisyjnej komunikacji wykorzystywanej zarówno przez służby miejskie, jak i mieszkańców. Opracowany ma zostać system benefitów dla osób użytkujących samochody zeroemisyjne, w celach znalazły się także modernizacja taboru używanego do zadań komunalnych jak np. wprowadzenie elektrycznego sprzętu do oczyszczania miasta i pielęgnacji zieleni, który pozwoliłby zredukować hałas na terenie parku i nie tylko, wprowadzenie ekologicznych pojazdów służbowych w jednostkach organizacyjnych – m.in. zakup samochodu elektrycznego na potrzeby Straży Miejskiej i dążenie do obsługi centrum miasta wyłącznie zeroemsyjnymi pojazdami komunalnymi. W przewidzianych do realizacji zadań znalazło się także wprowadzenie komunikacji publicznej (autobus elektryczny) pomiędzy Polanicą-Zdrój a Parkiem Narodowym Gór Stołowych czy Ośrodkiem Narciarskim na Zieleńcu.
Drugim istotnym celem jest rozwój ekologicznego transportu indywidualnego. Z analizy ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców wynika, że zdecydowana większość z nich korzysta podczas dojazdu do pracy/szkoły z własnych samochodów, a mniej niż połowa dojeżdża pociągiem czy inną samochodową komunikacją publiczną. Oprócz zachęt w postaci benefitów dla osób użytkujących samochody zeroemisyjne, gmina chce stworzyć także infrastrukturę, która zachęci do korzystania z alternatywnych form komunikacji. Są to m.in. rozbudowa ścieżek rowerowych, wprowadzenie Miejskiego Roweru Elektrycznego i wypożyczalni elektrycznych hulajnóg, a także wprowadzenie tzw. e-carsharing’u.
Wśród celów strategicznych znalazły się także darmowe wi-fi w gminie oraz instalacja recyklomatów i innych elementów małej architektury. Wszystkie te działania mają sprawić, że Polanica-Zdrój ma ambicję stać się pierwszym tzw. smart uzdrowiskiem w Polsce, gminą przyjazną środowisku, atrakcyjną turystycznie.
Strategia została opracowana dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Jej wdrożenie (okres czasowy obejmuje lata 2020-2025) uzależnione jest od pozyskania środków zewnętrznych. Mając jednak plan i wytyczone główne kierunki, zdecydowanie łatwiej będzie sięgać po po m.in. środki unijne czy krajowe.
Joanna Żabska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS