Ranking Best Employers 2024. Najlepsi pracodawcy według „Forbesa”
Ledwie pracodawcy przebrnęli przez etap wielkiej debaty na temat pracy hybrydowej, sytuacja zmusiła ich do tworzenia programów zatrudniania osób uciekających z Ukrainy przed wojną. A kiedy oswoili i ten temat, rozszalała się inflacja i ich pracownikom przestały się spinać domowe budżety. Jednocześnie ruszyła wymiana myśli na temat tego, jaki wpływ będzie mieć na rynek pracy skokowy rozwój narzędzi korzystających ze sztucznej inteligencji. W Polsce wszystko to działo się w otoczeniu spadającego bezrobocia, co zawsze sprawia, że rynek pracy staje się tzw. rynkiem pracownika.
Dawno już nie kładziono tyle nacisku co dzisiaj na próby zrozumienia, czego pracownicy potrzebują, żeby widzieć w pracy sens i chcieć się jej poświęcać. Pod lupę poszedł styl pracy (hybrydowy vs. powroty do biur), otwartość firm na różnorodność zatrudnianych ludzi, sposób, w jaki realizowane są pracownicze benefity, ale też wynagrodzenia. Jedne podwyżki wymusili na przedsiębiorcach politycy, kilkakrotnie podnosząc w Polsce płacę minimalną, inne – sami pracownicy, którzy w obliczu słabnącej wartości nabywczej pieniądza zgłaszali się po podwyżki.
Jak wynika z badania ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”, w ciągu ostatniego roku 68 proc. pracowników przebadanych w Polsce przyznało, że ich pensje wzrosły. Średnio o 7 proc. Jednocześnie jeszcze wyższy odsetek osób (83 proc.) oczekuje, że ich pensja wzrośnie w ciągu tego roku o 10 proc.
Ci, których oczekiwania co do pracy coraz bardziej rozmijają się z realiami, coraz odważniej rozpatrują zmianę pracy. Według tego samego badania, w ciągu roku poprzedzającego wykonanie badania ponad 61 proc. polskich pracowników dopuszczało zmianę pracy. Przy czym rozważana była nie tylko zmiana firmy, ale także całej branży oraz przejście do pracy we własnej firmie.
Anna Barbachowska, dyrektorka HR w ADP Polska, uważa, że taki stan rzeczy spowodowany jest przez brak zawodowych perspektyw i zmęczenie pracą.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS