A A+ A++

Zgodnie z planem inwestycyjnym ośrodka turystycznego na Górze Parkowej, PKL rozpoczynają kolejny etap jego rozwoju oraz powstającej w najbliższym czasie Polany Muzyki i Świateł. Prace związane z zagospodarowaniem terenu planowane są na początek kwietnia. Realizacja tego projektu oraz budowa Wieży Widokowej zaplanowane są na 2024-2025 rok. W trakcie prac inwestycyjnych ośrodek turystyczny będzie dostępny dla odwiedzających.

Na Górze Parkowej w ciągu ostatnich dwóch lat odnowiona została stacja dolna, a także udostępnione zostały w niej multimedialne technologie, odrestaurowane zostały również historyczne i oryginalne wagony kolei linowo-terenowej PKL na Górę Parkową. Budynek stacji górnej został wyremontowany, m.in. odbudowane zostały legendarne modernistyczne tarasy. Odremontowane zostały również wnętrza Parkowej Restauracji oraz Kawiarni, które obecnie nawiązują do dawnego stylu art deco. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych.

– Góra Parkowa już po pierwszym etapie inwestycyjnym odzyskała dawny blask, jednak zgodnie z dalszą koncepcją rewitalizacji ośrodka, a także po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń administracyjnych, PKL rozpoczynają właśnie kolejny etap inwestycyjny. Zakłada on powstanie nowych retro atrakcji, które uzupełnią ofertę ośrodka oraz będą również nawiązywały do lat 30. – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

Od 2 kwietnia w krynickim ośrodku Grupy PKL zaplanowane zostały prace związane z rozpoczęciem realizacji inwestycji Polany Muzyki i Świateł. Przestrzeń, przyroda i atrakcyjna tematyka polany nawiązującej do symboliki Krynicy-Zdroju sprawią, że wkrótce będzie to miejsce idealne na całodzienny rodzinny wypoczynek poza domem.

Polana poprzez naturę i sztukę będzie wpisywać się w charakterystyczny styl ośrodka, nawiązujący do lat 30. ubiegłego wieku. Ten niezwykły ogród również będzie niezapomnianą podróżą w czasie, choć tym razem do przeszłości przeniesiemy się poprzez kontakt z naturą i sztuką. To właśnie w nim odwiedzający Górę Parkową, będą mogli podziwiać rzeźby z roślin, symbolizujące znane postacie uzdrowiska i Krynicy-Zdroju. W ogrodzie znajdą się kwiatowe rzeźby w kształcie instrumentów, z których usłyszymy niezapomnianą muzykę z minionej epoki retro.

Na Polanie Muzyki i Świateł będzie można nie tylko odpocząć w zielonej, parkowej przestrzeni, ale i posłuchać muzyki m. in. Jana Kiepury czy Marty Eggerth, którzy swoją pasją rozsławiali Krynicę-Zdrój. Polana stanie się również miejscem wystaw tymczasowych, podczas których prezentowane będą ażurowe rzeźby postaci z lat 30. czy witrażowe motyle.

Drugi etap inwestycji zakłada również powstanie Wieży Widokowej wraz z punktem widokowym na wysokości 36 m, która znajdować się będzie przy budynku stacji górnej kolei PKL na Górze Parkowej. To właśnie z Wieży Widokowej będziemy mogli podziwiać urokliwe krajobrazy Krynicy oraz Beskidu wraz z Jaworzyną Krynicką, a nawet Tatry. Obok wieży znajdzie się zielona strefa odpoczynku.

Kolejną częścią tego etapu będzie wyłonienie wykonawcy realizującego budowę Wieży Widokowej. Drugi etap prac inwestycyjnych przewidziany jest na lata 2024-2025. Projekt przewiduje również trzeci etap modernizacji ośrodka na Górze Parkowej, podczas którego powstanie nowoczesne multimedialne centrum podróży w czasie do minionych lat Krynicy-Zdroju. Rozbudowana zostanie strefa dla rodzin z dziećmi, w której powstaną: karuzela, fontanna czy tor samochodów retro. Ten etap inwestycji planowany jest na lata 2025-2027.

Podczas prac inwestycyjnych ośrodek turystyczny PKL na Górze Parkowej będzie dostępny dla turystów.

mat. prasowy, opr. s/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPomnik Włodzimierza Mazura stanie przed nowym stadionem w Sosnowcu. “Wygląda staro”. Czy to wina ochronnej patyny?
Następny artykułWyniki X konkursu na najpiękniejsze drzewko Emausowe