A A+ A++

Jest wiele czynników, które przekonują ludzi do wyprowadzki poza granicę kraju. W wielu miejscach ceny podstawowych produktów są identyczne lub niższe niż w Polsce. Emigracja jest więc szansą na lepszą jakość życia. Według portalu Onet.pl: “szesnaście proc. pracujących Polek i Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku”. Rodacy opowiadają jednak, że nie jest tak łatwo jak mogłoby się wydawać.

Zobacz wideo Robert Biedroń: Ceny w Polsce są już jak na zachodzie, a zarobki wschodnie

Problem reputacji Polaków za granicą. “Duża część naszych rodaków nie asymiluje się”

Choć mieszkańcy wielu krajów Unii Europejskiej są raczej otwarci i pozytywnie nastawieni do obywateli innych krajów, którzy chcą pracować w danym kraju, to zdążyli sobie wyrobić pewnego rodzaju stereotypy o Polakach. Jak zdradza para, która przeprowadziła się do Holandii, “niestety, nie mamy tu najlepszej reputacji. Dlaczego? Duża część naszych rodaków pracujących w Holandii nie asymiluje się, sporo pije i często zachowuje się wulgarnie. To smutne, ale prawdziwe.”

Szacuje się, że aktualnie poza granicami naszego kraju mieszka około 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Zarazem plasują się na szóstym miejscu na świecie pod względem liczebności za granicą w stosunku do ludności kraju ojczystego. 

Czy trudno dostać pracę za granicą?

Polacy na emigrację wybierają najczęściej kraje znajdujące się w strefie Schengen. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, “jako obywatel UE możesz pracować – zarówno w ramach umowy o pracę, jak i na własny rachunek – bez pozwolenia na pracę w dowolnym kraju UE”. Dla większości Polaków zatem formalności nie stanowią większego problemu. Firmy czasem oferują również tak zwany pakiet relokacyjny, zapewniają mieszkanie lub środki na przeprowadzkę. Niejednokrotnie wspomagają nowych pracowników w załatwieniu wszystkich niezbędnych dokumentów lub pomagają w szukaniu mieszkania. 

Praca za granicą, a znajomość języka

W niektórych krajach, aby otrzymać pracę na wysokim stanowisku, wymagana jest znajomość lokalnego języka. Tak jest na przykład w przypadku Danii. Natomiast nie trzeba znać języka, aby móc mieszkać w danym kraju. W wielu miejscach większość młodych ludzi porozumiewa się także w języku angielskim. Polacy, którzy przeprowadzili się do Holandii, w rozmowie z portalem Onet.pl twierdzą, że “można nawet stwierdzić, że Holandia jest krajem dwujęzycznym, bo prawie każdy mówi tu po angielsku. Wszystkie komunikaty oraz znaki w kraju są też w dwóch językach. Problem stanowią tylko dokumenty, które otrzymujemy od dostawców usług lub z urzędu, bo są po niderlandzku”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRodzinna gra terenowa w Ogrodach Doświadczeń na Praczach
Następny artykułDyrektor odchodzi na emeryturę po blisko 25 latach pracy