Jest wiele czynników, które przekonują ludzi do wyprowadzki poza granicę kraju. W wielu miejscach ceny podstawowych produktów są identyczne lub niższe niż w Polsce. Emigracja jest więc szansą na lepszą jakość życia. Według portalu Onet.pl: “szesnaście proc. pracujących Polek i Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku”. Rodacy opowiadają jednak, że nie jest tak łatwo jak mogłoby się wydawać.
Problem reputacji Polaków za granicą. “Duża część naszych rodaków nie asymiluje się”
Choć mieszkańcy wielu krajów Unii Europejskiej są raczej otwarci i pozytywnie nastawieni do obywateli innych krajów, którzy chcą pracować w danym kraju, to zdążyli sobie wyrobić pewnego rodzaju stereotypy o Polakach. Jak zdradza para, która przeprowadziła się do Holandii, “niestety, nie mamy tu najlepszej reputacji. Dlaczego? Duża część naszych rodaków pracujących w Holandii nie asymiluje się, sporo pije i często zachowuje się wulgarnie. To smutne, ale prawdziwe.”
Szacuje się, że aktualnie poza granicami naszego kraju mieszka około 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Zarazem plasują się na szóstym miejscu na świecie pod względem liczebności za granicą w stosunku do ludności kraju ojczystego.
Czy trudno dostać pracę za granicą?
Polacy na emigrację wybierają najczęściej kraje znajdujące się w strefie Schengen. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, “jako obywatel UE możesz pracować – zarówno w ramach umowy o pracę, jak i na własny rachunek – bez pozwolenia na pracę w dowolnym kraju UE”. Dla większości Polaków zatem formalności nie stanowią większego problemu. Firmy czasem oferują również tak zwany pakiet relokacyjny, zapewniają mieszkanie lub środki na przeprowadzkę. Niejednokrotnie wspomagają nowych pracowników w załatwieniu wszystkich niezbędnych dokumentów lub pomagają w szukaniu mieszkania.
Praca za granicą, a znajomość języka
W niektórych krajach, aby otrzymać pracę na wysokim stanowisku, wymagana jest znajomość lokalnego języka. Tak jest na przykład w przypadku Danii. Natomiast nie trzeba znać języka, aby móc mieszkać w danym kraju. W wielu miejscach większość młodych ludzi porozumiewa się także w języku angielskim. Polacy, którzy przeprowadzili się do Holandii, w rozmowie z portalem Onet.pl twierdzą, że “można nawet stwierdzić, że Holandia jest krajem dwujęzycznym, bo prawie każdy mówi tu po angielsku. Wszystkie komunikaty oraz znaki w kraju są też w dwóch językach. Problem stanowią tylko dokumenty, które otrzymujemy od dostawców usług lub z urzędu, bo są po niderlandzku”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS