A A+ A++

Na celowniku znaleźli się uczniowie szkół podstawowych i średnich w Czechach, Polsce, na Słowacji i Węgrzech, choć test będzie też otwarty na inne grupy wiekowe. Przedsięwzięcie – wspierane przez Fundusz Wyszehradzki – ma pomóc praktycznej ocenie kompetencji w takich obszarach, jak internet, bezpieczeństwo, narzędzia do współpracy, sieci społecznościowe czy aplikacje biurowe.

Czytaj więcej

IT Fitness Test to inicjatywa organizacji branży cyfrowej z krajów Grupy Wyszehradzkiej, zrzeszonych w Grupie Digital V4. Badanie, które ruszy w kwietniu 2022 r., ma sprawdzić przygotowanie młodych obywateli do zmieniającego się rynku pracy. Jak tłumaczy Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, odpowiedzialnego za tę inicjatywę w naszym kraju, test pozwoli na darmowe i dostępne dla każdego sprawdzenie umiejętności komputerowych i internetowych. – Nasz test oceni kompetencje w pięciu obszarach. Uczestnicy będą mogli m.in. zobaczyć, na ile biegli są w wyszukiwaniu, przeglądaniu i filtrowaniu danych i informacji – wyjaśnia.

Wynik testu, wyrażony w procentach, przedstawiony zostanie na pięciostopniowej skali i opatrzony opisem, który pomoże respondentom zrozumieć uzyskany rezultat. Każdy uczestnik otrzyma imienny certyfikat opisujący uzyskany wynik oraz wskazujący zagadnienia, które wymagają dodatkowego kształcenia. – Jestem przekonany, że potrzebujemy dziś szczegółowych danych na temat aktualnego stanu kompetencji cyfrowych obywateli, aby móc je skutecznie rozwijać. Musimy się dowiedzieć, z czym, jeśli chodzi o cyfryzację, młodzi Polacy mają największy problem, gdzie są luki i gdzie potrzebne są zmiany w kształceniu – zaznacza nasz rozmówca.

Na razie na tle Europy nie prezentujemy się najlepiej. Wedle Indeksu Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI), który pozwala monitorować poziom zaawansowania cyfrowego UE, w 2020 r. Polska uplasowała się dopiero na 23. miejscu w Europie. W kategorii kapitał ludzki (opisuje m.in., jaki odsetek populacji danego kraju dysponuje przynajmniej podstawowymi umiejętnościami cyfrowymi) zajęliśmy 22. miejsce spośród 28 badanych państw.

Czytaj więcej

Tomasz Czechowicz, prezes i założyciel MCI

IT Fitness Test powstał w 2009 r. na Słowacji (w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej – Europejskiego Tygodnia e-umiejętności), a więc wiele lat przed tym, nim pandemia uzmysłowiła światu wartość kompetencji cyfrowych. Do tej pory test wykonało już ponad 300 tys. Słowaków. – Zabieganie o rozwój kompetencji cyfrowych społeczeństwa, wspieranie utalentowanej na tym polu młodzieży i starania na rzecz zatrzymania wykształconej, zdolnej kadry pracowniczej gotowej, by sprostać wyzwaniom Przemysłu 4.0, wpisuje się w nasze cele. Dlatego opracowany przez nas test skupia się na praktycznych umiejętnościach i sprawdza zdolność wykonywania zadań, a nie tylko wiedzę teoretyczną – tłumaczy „Rzeczpospolitej” Mário Lelovský, wiceprezes IT Asociácia Slovenska (ITAS).

Na tym nie koniec. ITAS wraz z władzami w Bratysławie bada również umiejętności cyfrowe pracowników małych i średnich przedsiębiorstw (Cyfrowa Polska chciałaby także nad Wisłą w przyszłości przeprowadzić podobny test MŚP). – Być może kolejną wspólną inicjatywą, którą warto rozważyć, jest przyjrzenie się stanowi tych kompetencji wśród administracji publicznej naszego regionu. Znaczenie umiejętności cyfrowych dla naszej gospodarki i życia społecznego jest dziś bardziej wyraźne niż kiedykolwiek wcześniej – podkreśla Mário Lelovský.


Autopromocja


RADAR.RP.PL
czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWitold Waszczykowski: Polska ma asa w rękawie
Następny artykułWszyscy święci New Jersey (2021) – recenzja filmu (Warner Bros.). Popłuczyny