A A+ A++

Dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie Artur Ludkowski został doradcą premier Litwy Ingridy Szimonyte ds. mniejszości narodowych. „Dziś Polacy zajmują wysokie stanowiska w samorządach, rządzie, są w Urzędzie Prezydenta Litwy i nikogo to nie dziwi”- podkreśla w rozmowie z PAP przypominając, że gdy 12 lat temu został wicemerem Wilna „było niedowierzanie”.

Artur Ludkowski pełnił stanowisko doradcy również w poprzednim rządzie Sauliusa Skvernelisa.

– To dobrze, że zmiana rządu w kraju nie wpływa na zmianę polityki względem mniejszości – powiedział.

Wyraził nadzieję, że „będzie to pierwszy od niepamiętnych czasów rząd prawicowy, który nie pogorszy sytuacji mniejszości narodowych” w kraju.

Dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie Artur Ludkowski. Zdjęcie: zw.lt

Ludkowski, który już dwukrotnie spotykał się z premier Szimonyte, zaznaczył, że wśród priorytetów obecnego rządu jest przyjęcie ustawy o mniejszościach narodowych, nad którą praca rozpoczęła się przed dwoma laty, jeszcze za czasów poprzedniego gabinetu. Ustawa przewiduje m.in. rozwiązania dotyczące używania języków mniejszości narodowych w przestrzeni publicznej, a także obietnicę państwa do finansowania kultury, oświaty i mediów, poprzez zagwarantowanie w budżecie osobnej puli finansowania dla mniejszości narodowych.

– Dobrze się składa, że kierownikiem grupy roboczej przygotowującej projekt tej ustawy była Ewelina Dobrowolska, obecna minister sprawiedliwości – mówi doradca premier Szimonyte. – Decydujące słowo w tej kwestii będzie należało właśnie do resortu sprawiedliwości. Zakłada się, że projekt ustawy o mniejszościach narodowych trafi pod obrady Sejmu jeszcze w tym roku.

Ewelina Dobrowolska, zdj.: Wikipedia

W nowym litewskim rządzie ministrem sprawiedliwości będzie Polka

Zadaniem obecnej władzy, zgodnie z założeniem programowym rządu, jest też przyjęcie ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk, w tym polskich, w litewskich dokumentach. Obecnie w parlamencie jest siedem projektów tej ustawy. Według Ludkowskiego, praca w tej kwestii w Sejmie ma się rozpocząć podczas najbliższej wiosennej sesji.

– Gdyby udało się przyjąć te dwie ustawy, to by już było dużo – ocenia Ludkowski.

Litwa jest najbardziej jednolitym narodowościowo państwem spośród trzech krajów bałtyckich. Mniejszości narodowe stanowią tu 17 proc. mieszkańców kraju. Najliczniejszą grupą są Polacy – 6,7 proc. wszystkich obywateli.

Zdaniem doradcy premiera, w społeczeństwie litewskim jest coraz więcej zrozumienia dla spraw mniejszości narodowych.

– Być może jest to kwestia zmiany pokolenia. Przychodzą nowe, młode osoby o innym światopoglądzie – mówi Ludkowski.

Doradca przypomina, że przed 12 laty, gdy został wybrany na stanowisko wicemera Wilna, „było ogólne zdziwienie i niedowierzanie”.

– Dzisiaj Polacy zajmują wysokie stanowiska w samorządach, rządzie, są w Urzędzie Prezydenta Litwy i nikogo to nie dziwi – podkreśla.

Artur Ludkowski z wykształcenia jest ekonomistą. Od 1989 roku jest członkiem Związku Polaków na Litwie. Od roku 2001 – dyrektorem Domu Kultury Polskiej w Wilnie. W latach 2003-2019 był radnym samorządu miasta Wilna z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. W latach 2013-2016 był przedstawicielem mniejszości narodowych Litwy w Radzie Kultury przy Ministerstwie Kultury RL.

Na Wileńszczyźnie powstaje muzeum polskiej szkoły

pj/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCorey Taylor i Steel Panther w jednym klipie
Następny artykułMazur “spodziewał się” odwołania. Mitera: mam wątpliwości, czy można odwołać szefa KRS