„Taniec motocykli” to połączenie odrębnych środowisk: miasta i wsi oraz motoryzacji i kultury tradycyjnej. Barbara Gryka przygotowała układ choreograficzny bazujący na lubelskim tańcu ludowym, który został odtworzony przez motocyklistów. Poszczególne manewry pojazdów odpowiadają ruchom zaczerpniętym z figur tańców ludowych.
– Zastanawiam się, jak to jest, że tak się fascynujemy np. tradycyjną kulturą Japonii, a swoją odrzucamy, bo kojarzy się z kiczem. Chciałam podkreślić jej wartość – mówi Barbara Gryka.
W opisie wydarzenia czytamy: “Kolorowe suknie i ozdobione błyskotkami gorsety, sztuczne kwiaty wpięte we włosy, wstążki, hafty, korale i nieskazitelnie białe koronki, barwny śpiew i żywy taniec; warkot silników, duże prędkości, smar, dym, woń benzyny i rozgrzanego asfaltu, skórzane kurtki i ochronne kaski. Trudno nie nazwać tych wyliczeń skrajnymi, niepasującymi do siebie”.
Powrót do projektu
Prace nad performance’em rozpoczęły się w 2017 roku w Lublinie podczas projektu „Synergia”. Na wystawie można było oglądać nagrania z prób „Tańca motocykli”. W planach był performance, który nie doszedł do skutku z powodu kontuzji jednego z motocyklistów. Barbara Gryka wróciła do projektu w 2020 roku, a pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w maju 2021 w BWA Zielona Góra.
Czterokanałową projekcję wideo uzupełnia instalacja stworzona in-situ, składająca się głównie z materiałów z odzysku. W performansie udział wzięli: Kasia Dados, Marek Jęczeń, Tomek Jęczeń, Damian Jóźwiak, Rafał Autoholik Michalczak, Paweł Namięta, Jasiek Smaga i Wojciech.
Otwarcie wystawy w piątek, 16 lipca w galerii Labirynt o godz. 19. Wstęp wolny (Otwarcie tłumaczone na PJM. Tłumaczka: Ewelina Lachowska. Otwarcie tłumaczone symultanicznie na język angielski. Tłumacz: Krystian Kamiński).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS