A A+ A++

Liczba wyświetleń: 144

Brytyjskie media przedstawiają polskich migrantów w bardziej negatywnym świetle w porównaniu do tego, jak traktowani są przybysze z Niemiec, jak wynika z badań przeprowadzonych na University of Birmingham. Skąd bierze się w wyspiarskiej narracji medialnej taki zdecydowany rozdźwięk?

Badania w tej materii zostały opublikowane w raporcie zatytułowanym „Representing Central and East European migrants in the media – history and stereotypes”. W ich ramach przeanalizowano próbkę artykułów internetowych z czterech głównych tytułów prasowych: Guardian.co.uk, Telegraph.co.uk, MailOnline.co.uk i Express.co.uk.

Materiały pochodziły z lat 2014–2019. Badacze odkryli, że istniała wyraźna różnica w sposobie, w jaki Polacy i Niemcy mieszkający w Wielkiej Brytanii byli przedstawiani przez media w UK.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie University of Birmingham polscy i niemieccy migranci to dwie z największych grup mieszkańców UE w Wielkiej Brytanii. Kraje te są zazwyczaj postrzegane jako należące do dwóch bardzo różnych części Europy, różniących się kulturowo i geograficznie.

„Medialne reprezentacje polskich i niemieckich migrantów wykorzystują stereotypy, które odtwarzają historyczne idee »zachodniej« i »wschodniej« Europy, ustrukturyzowane według hierarchii ekonomicznych i kulturowych” – komentuje Dr Charlotte Galpin, adiunkt na University of Birmingham, zajmująca się niemiecką i europejską polityka.
Polacy pracują fizycznie, a Niemcy – umysłowo

Badacze odkryli, że polscy migranci są zazwyczaj grupowani razem z innymi migrantami z Europy Środkowej i Wschodniej. Są przedstawiani przede wszystkim jako nisko wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Dotyczy to w szczególności prawicowej prasy brukowej. „Czy twoja niania, sprzątaczka lub budowniczy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?” to przykładowy nagłówek z „Daily Mail”. Przedstawia prace fizyczne jako typowe dla (wschodnio)europejskich pracowników, podczas gdy sformułowanie „twój” sugeruje brytyjską własność nad migrantami z tej części Europy.

Relacje na temat Polaków w Wielkiej Brytanii przedstawiały ich również jako osoby wykorzystujące brytyjskie państwo opiekuńcze. Na przykład „The Daily Express” doniósł, że pracownicy z UE, głównie ci z Polski, odsyłali zasiłki na dzieci swoim rodzinom w ich ojczyźnie, co oznacza, że ​​„brytyjscy podatnicy wydają miliony na wychowywanie dzieci w obcych krajach”, w tak skonstruowanej narracji.

„Z kolei niemieccy migranci nie pojawiają się jednak w znaczący sposób w narracjach medialnych, z wyjątkiem okresu bezpośrednio otaczającego referendum w sprawie Brexitu w 2016. Tutaj Niemcy pojawiają się w bardziej pozytywnych artykułach o obywatelach UE w Wielkiej Brytanii, którzy stoją w obliczu utraty statusu po Brexicie. W tych artykułach Niemcy są charakteryzowani jako pracujący w wysoko wykwalifikowanych zawodach, takich jak usługi finansowe, medycyna, szkolnictwo wyższe i zarządzanie. Są charakteryzowani jako zamożni, należący do klasy średniej i wysoko wykształceni oraz ogólnie rzecz biorąc, stanowiący korzyść dla gospodarki Wielkiej Brytanii” – jak czytamy w komunikacie.

„Odkryliśmy również, że w brytyjskich mediach istniała tendencja do »rasistowskiego« traktowania Polaków, a nie Niemców. Polacy byli przedstawiani jako mniejszość etniczna. Tabloidy opisywały polskie społeczności w brytyjskich miastach jako „Małą Polskę” lub charakteryzowali Polaków jako mających trudności z integracją, lub mówiących słabo po angielsku” – podsumowuje Dr Maren Rohe, która była współautorką badania.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk

TAGI: Niemcy, Polacy, Prasa, Stereotypy, Wielka Brytania

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGość Życia – Teresa Urbanowska zaprasza – Eryk Skłodowski, wiceprezes Kancelarii Podatkowej Skłodowscy
Następny artykułGaleria: Uroczysta Przysięga Wojskowa i czołg Leopard 2 w Jastrzębiu. Zobaczcie zdjęcia! [GALERIA]