Za 14 dni Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy rozpatrzy projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski na Ukrainie, wniesiony w poniedziałek przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – poinformował we wtorek przewodniczący parlamentu Rusłan Stefanczuk.
Projekt ustawy będzie poddany pod rozpatrzenie na sali parlamentu od razu po upłynięciu wszystkich proceduralnych terminów i mam nadzieję, że będzie jednogłośnie przegłosowany
— powiedział Stefanczuk agencji Interfax-Ukraina.
Jak dodał, zgodnie z procedurą od chwili rejestracji projektu powinno minąć 14 dni, podczas których mogą być wnoszone i rozpatrywane przez komisje alternatywne projekty.
Mam nadzieję, że w tym przypadku raczej nie będzie alternatywnych (projektów), bo ten projekt ustawy był wniesiony przez prezydenta Ukrainy, był określony jako pilny i będzie rozpatrywany jako priorytetowy
— dodał przewodniczący Rady Najwyższej.
„Nasze narody mogą być pewni, że Rada Najwyższa poprze projekt”
Stefanczuk odniósł się też do projektu ustawy na Twitterze.
Prezydenci Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda oraz nasze narody mogą być pewni, że Rada Najwyższa poprze projekt ustawy przewidujący specjalny status dla obywateli Polski na Ukrainie
— napisał przewodniczący.
To pełna szacunku spłata długu za to, co dla nas zrobiła, robi i będzie robić Polska
— podkreślił.
Ustawa, której projekt skierował do Rady Najwyższej prezydent, nosi nazwę „O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy”.
Jak podkreśliło biuro prezydenta, na znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach pełnowymiarowej rosyjskiej agresji zbrojnej oraz z uwzględnieniem zasady wzajemności projekt przewiduje ustanowienie praw i gwarancji dla obywateli Polski przebywających na Ukrainie, które są analogiczne do tych przyjętych w Polsce w ramach ustawy z 12 marca 2022 r. „O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”.
Dobry gest
Rzecznik rządu Piotr Müller ocenił, że jest to projekt, „który idzie w dobrym kierunku”.
To oczywiście jest dobry gest
— zaznaczył rzecznik rządu. Dodał, że jest on „elementem potencjalnej lepszej współpracy w przyszłości, jeżeli chodzi o relacje gospodarcze, odbudowę Ukrainy, bo to też stworzy określone możliwości prawne”.
Przypomniał, że na początku czerwca podczas konsultacji międzyrządowych w Kijowie padła deklaracja władz Ukraińskich odnośnie stworzenia stosownego projektu ustawy, który dawałby Polakom na Ukrainie podobny status, jaki mają Ukraińcy w Polsce.
tkwl/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS