Polacy powoli oswajają się z pandemią – wynika z analizy Instytutu Badań Pollster. Tylko w ciągu trzech tygodni maja wzrósł odsetek tych, którzy chcą wyjechać na wakacje. Spadło też przekonanie o konieczności utrzymywania niektórych obostrzeń.
Instytut Badań Pollster przeprowadził na początku (4-8) i końcu (29-31) maja badania dotyczące nastrojów w czasie pandemii i planów wakacyjnych Polaków, a następnie porównał ich wyniki. Teraz informuje w komunikacie, że ogólny nastrój Polaków nieco się poprawił, bo zmalała obawa o sytuację materialną – podczas ostatniego badania co czwarty ankietowany (24 procent) deklarował, że nie boi się utraty pracy, podczas gdy na początku maja odsetek ten wyniósł 19 procent. Wprawdzie 35 procent respondentów obawia się zubożenia gospodarstwa domowego w najbliższej przyszłości, jednak ich odsetek spadł w porównaniu z poprzednim pomiarem o 7 punktów procentowych, z 42 procent.
W ciągu trzech majowych tygodni Polacy zmienili nieco zdanie na temat rozwoju epidemii koronawirusa. Rośnie przekonanie, że wirus będzie powracał cyklicznie, co roku (31 procent, wcześniej 25 procent), słabnie zaś nadzieja, że szczepionka zakończy epidemię (30 procent, wcześniej 38 procent).
Na pytanie, czy wrzawa wokół koronawirusa jest przesadzona, 46 procent Polaków odpowiedziało twierdząco, 43 procent jest przeciwnego zdania, natomiast co dziesiąty badany nie ma opinii na ten temat. Przekonanie, że szum wokół nowego wirusa jest wyolbrzymiony, wzrosło z 43 do 46 procent.
30 procent Polaków wierzy w wiarygodność testów na covid-19 (częściej najmłodsi respondenci, do 24 roku życia), a 19 procent nie wierzy (najczęściej osoby w wieku 25-39 lat). Najwięcej, bo 39 procent, na pytanie o wiarygodność testów odpowiedziało, że to zależy od rodzaju testu (tak uważają przeważnie seniorzy), a 12 procent nie ma zdania.
Spada przekonanie o konieczności utrzymywania obostrzeń, takich jak między innymi zawieszenie zajęć w szkołach, ograniczenie podróży zagranicznych, zamknięcie placów zabaw, ogrodów zoologicznych czy placówek kulturalnych, ograniczenie działalności restauracji i kawiarni. Na początku maja więcej Polaków sądziło, że nie należy ich znosić, warto jednak zaznaczyć, że nadal ponad połowa uważa, że takie ograniczenia, jak obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych i pomieszczeniach zamkniętych, zachowanie dwumetrowej odległości i zamknięcie granic przed cudzoziemcami były konieczne i nadal trzeba je utrzymywać.
Coraz więcej Polaków mimo pandemii chce wyjechać na wakacje – taką deklarację złożyło ostatnio 34 procent badanych (23 procent w poprzednim badaniu). 44 procent nie ma planów (tyle samo, co wcześniej), a 22 procent jeszcze nie wie, co zrobi (wcześniej 33 procent). 72 procent planuje spędzić urlop w Polsce, a tylko 6 procent za granicą, 22 procent jeszcze nie wie, dokąd się uda. 63 procent zamierza samodzielnie zor … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS