Pewne jest, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało skutki dla całej Europy. Bardzo nerwowe nastroje pojawiły się wśród Polaków, których duża część już myśli o wyjeździe z Wysp. To właśnie w imigrantów najbardziej uderzy Brexit.
Zobacz także:
Brexit jest historycznym wydarzeniem, bardzo ważnym dla całej Europy. Jednak wszystkie skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie są do przewidzenia. Według TVN24 dzieje się tak, ponieważ dotąd żaden kraj nie wystąpił ze Wspólnoty. Aktualnie obowiązujące przepisy unijne sprawiają, że wszystkich obywateli UE należy traktować tak jak obywateli własnego kraju. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii status wszystkich emigrantów będzie zależał tylko i wyłącznie od brytyjskiego parlamentu. W Wielkiej Brytanii żyje aktualnie około 850 tysięcy Polaków. Oto, czego można się spodziewać:
1. Utrata zasiłków
Brytyjski rząd będzie mógł teraz wstrzymać wszelkie świadczenia dla osób, które nie mają brytyjskiego obywatelstwa. Uderzy to szczególnie w Polaków, którzy są gorzej wykształceni i usytuowani. Może to spowodować, że będą musieli wrócić do Polski. Bez dodatkowych dochodów takie osoby miałyby duży problem z utrzymaniem się w Wielkiej Brytanii.
„Wielka Brytania ma całkiem unikalny system świadczeń socjalnych, które działają jak dodatkowy czynnik, który przyciąga ludzi z innych państw do Wielkiej Brytanii i umożliwia im pracę za minimalną stawkę. Bez tych zasiłków tym ludziom byłoby o wiele trudniej się utrzymać” mówi analityk brytyjskiego think-tanku Open Europe, Paweł Świdlicki.
2. Problemy z pracą
Osoby, które zdecydowałyby się na pozostanie na Wyspach, miałyby utrudniony dostęp do rynku pracy ze względu na obowiązek posiadania specjalnego pozwolenia. Bardzo prawdopodobne jest, że zostaną wprowadzone całkiem nowe i mniej korzystne zasady prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Będzie to problem dla ogromnej liczby Polaków, którzy założyli w Wielkiej Brytanii własne firmy.
Wyjście kraju z Unii może być także równoznaczne ze złą wiadomością dla osób, które są zatrudnione w Wielkiej Brytanii i na tej podstawie zostali zwolnieni z konieczności płacenia składek ZUS w Polsce.
3. Bardziej rygorystyczne kontrole na granicach
Nadal nie jest pewne, jaki status uzyska Wielka Brytania po wyjściu z UE oraz czy uda się rządowi wynegocjować pozostanie w Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Bardzo prawdopodobne jest, że wjazd do tego kraju nie byłby już taki prosty i łatwy, jak do tej pory. Najprawdopodobniej skończyłyby się odprawy paszportowe „UE only”, a zastąpiłyby je pełniejsze i bardziej rygorystyczne kontrole. Może nawet dojść do sytuacji, w której Londyn nie zgodzi się na przyjmowanie nowych pracowników z Unii Europejskiej.
4. Wszechobecna niepewność
Pewne jest, że Polacy mieszkający i pracujący w Anglii, Szkocji, Walii czy Irlandii Północnej będą musieli jak najszybciej podjąć decyzję co dalej robić. Będzie to czas na określenie własnej sytuacji i sprecyzowanie indywidualnych planów na przyszłość. Receptą na problemy i kłopoty może okazać się staranie się o brytyjskie obywatelstwo. Jednak nie jest to ani tanie, ani proste rozwiązanie. Posiadanie brytyjskiego paszportu znacznie ułatwia poszukiwanie pracy i gwarantuje ochronę brytyjskim prawem.
„Rozwód Wielkiej Brytanii z UE może trwać od dwóch do 15 lat – takie są oceny ekspertów. I dopiero za jakiś czas dowiemy się, jak długo będzie trwało wychodzenie Wielkiej Brytanii (…)” mówi Witold Waszczykowski – minister spraw zagranicznych.
Kasia Okarmus / POLEMI.co.uk
Fot.: William Perugini / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS