Co trzeci Polak nigdy nie mógł się cieszyć z awansu. Odsetek ten jest jeszcze większy, jeżeli ograniczymy czas do ostatnich trzech lat – w takim wypadku awansu nie otrzymało aż 62 proc. zapytanych.
Co ciekawe, 34 proc. z nich stwierdziło, że awans im się należy. Natomiast spośród pracowników, którym ta sztuka się udała, aż 89 proc. uznawało, że jest on w pełni zasłużony.
– Eksperci podkreślają, że perspektywa awansu oraz sam awans znacząco zwiększają motywację wewnętrzną i zewnętrzną pracowników. Niestety, jak wynika z naszego badania, w ciągu ostatnich trzech lat tylko 38 proc. Polaków otrzymało promocję na wyższe stanowisko – mówi Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania.
Zobacz: Będą cięcia w administracji. Minister komentuje
– Ten wynik powinien martwić, ponieważ dla 3 na 4 polskich pracowników regularne awanse są istotnym elementem kariery zawodowej. Być może właśnie dlatego, coraz więcej pracodawców proponuje alternatywne rozwiązania, np. awans bez podwyżki – dodaje ekspert.
Więc jak to jest z tymi podwyżkami? Dla 60 proc. zapytanych jest ona najważniejszym elementem związanym z awansem. A jednak 41 proc. deklaruje, że jest gotowa przyjąć na siebie więcej obowiązków lub też przejść na bardziej odpowiedzialne stanowisko – nawet jeżeli nie wiąże się to z żadną dodatkową gratyfikacją finansową.
Na podwyżki przy awansie baczniej uwagę zwracają kobiety. Tylko 33 proc. z nich deklaruje, że weźmie nowe stanowisko bez większej pensji. Z badania wynika, że na ten sam ruch zdecydowałby się co drugi mężczyzna.
W biurach krąży też legenda o tym, że awanse zmieniają ludzi. Ktoś wyniesiony spośród gminu szybko obraca się przeciwko współpracownikom. A jednak osoby, które awansowały, zdają się nie dostrzegać tego problemu. Tylko bowiem 17 proc. badanych przyznało, że ich relacje ze współpracownikami po awansie się popsuły.
Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z badania? Dwie trzecie Polaków uważa, że o awansie powinny decydować przede wszystkim osiągane rezultaty, a nie przepracowany czas na danym stanowisku. Jednocześnie co czwartemu z nas zdarzyło się odejść z pracy z powodu braku perspektyw awansu. Natomiast 32 proc. badanych przyjęło awans bez podwyżki.
Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie “Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników”. Wzięło w nim udział prawie 1 tys. respondentów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS