A A+ A++

Sezon wakacyjny to idealny czas na dodatkowy zarobek. Polacy domowy budżet poprawiają głównie za sprawą „skarbów lasu”, które często osiągają zawrotne ceny. Chętnych na zakup leśnych owoców i grzybów jednak nie brakuje, a dzięki temu wiele osób jest w stanie nieźle zarobić. Na czym jest największy zysk?

Zarobek prosto z lasu

Wbrew pozorom sezonowa praca w lesie nie należy do najłatwiejszych. Najczęściej wiele osób skupia się na zbieraniu jagód. Lato wiąże się z upałami, a to oznacza, że w lesie trzeba być już mniej więcej około szóstej rano, by zdążyć, uzbierać kilka kilogramów jagód przed upałem. To żmudna praca, bo zapełnienie jednego litrowego pojemnika zajmuje nawet godzinę. Poza tym zbieranie owoców leśnych wiąże się z niewygodnym siedzeniem lub kucaniem w jagodniku, denerwującymi meszkami i komarami, a także niebezpiecznymi kleszczami. 

Mimo to wiele osób nie ma innego wyjścia, jak wyprawa do lasu na zarobek. To często idealna okazja, by poprawić swoją sytuację finansową. Okazuje się, że zarabianie na grzybach i owocach leśnych może być naprawdę opłacalne.

Zobacz także: Co czyha w polskich lasach? Na nich uważaj

Na czym można zarobić latem?

Jak już wspomniano, to jagody przyciągają największą uwagę podczas letniego sezonu. Jagodzianki, czy też pierogi z tymi leśnymi jagodami to przysmak, za który wielu jest w stanie zapłacić niemałe pieniądze. Zapotrzebowanie nie maleje, a to oznacza, że chodząc po nie do lasu, jest szansa na zarobek. 

Ceny wahają się w zależności od regionu, ale wpływ ma również to, gdzie są sprzedawane, czy na targowiskach, czy przy drodze. W tym roku za 900 ml słoik jagód trzeba zapłacić 18-20 zł, a za kilogram od 25 do 30 zł.

Pierwsze owoce borówki czarnej, zwanej jagodą, pojawiają się w połowie czerwca i zazwyczaj można je zbierać do września, jednak wraz z końcem lata jest ich coraz mniej. Mają one wiele właściwości prozdrowotnych. Między innymi pozytywnie wpływają na układ krążenia, pokarmowy, a także oddechowy. Poza tym są w stanie obniżyć poziom cholesterolu i zniwelować negatywny wpływ wolnych rodników. 

Wybierając się do lasu na jagody, trzeba jednak mieć na uwadze kilka ważnych zasad. Przede wszystkim zabronione jest używanie wszelkiego rodzaju zbieraczek, które uszkadzają roślinę. W grę wchodzi jedynie zbieranie ręczne. Ponadto należy unikać jedzenia owoców prosto z krzaka. Istnieje ryzyko, że znajdują się na nich jaja tasiemca, które mogą doprowadzić do choroby zwanej bąblowicą. 

Zobacz także: Bąblowica. Choroba, którą możesz przynieść z lasu

W sierpniu w lasach można również spotkać borówkę brusznice, która jest istną bombą witaminową. Od lat jest wykorzystywana w leczeniu chorób układu moczowego, ale dodatkowo wspomaga trawienie i usprawnia pracę mózgu. Te czerwone owoce leśne nie są tak popularne, jak te czarne, ale dla wielu również są źród … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFrancuskie media: Arkadiusz Milik niewidoczny
Następny artykułHołub na medal