A A+ A++

O rozpoczęciu produkcji testów w Polsce były minister nauko poinformował na Twitterze. 

“Państwowy Zakład Higieny kowalidował POLSKI TEST NA KORONAWIRUSA jako 100-procentowo skuteczny” – napisał Jarosław Gowin. Rząd miał zamówić 150 tys. tych testów.

“Ten test uratuje życie wielu z nas”

Zdaniem Jarosława Gowina “ten test uratuje życie wielu z nas i pozwoli szybciej uruchomić polską gospodarkę”.

ZOBACZ: Wybłagali test na koronawirusa. Okazało się, że są zakażeni

Autorska metoda wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 została opracowana w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Dyrektor ICHB PAN prof. Marek Figlerowicz informował już 20 marca, że naukowcy z jego jednostki opracowali prototyp testu na obecność koronawirusa.  

W piątek ich skuteczność potwierdził Państwowy Zakład Higieny.  

Wsparcie finansowe Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w produkcji pierwszych 100 tys. sztuk polskiego testu na koronawirusa było ostatnią decyzją jaką podjął Jarosław Gowin jako minister nauki i szkolnictwa wyższego (w poniedziałek podał się do dymisji).

– Nie muszę nikomu tłumaczyć, jak ważna to inicjatywa. Od jej powodzenia zależy życie i zdrowie wielu ludzi. Dlatego na ten cel do IChB PAN przekazałem 15 mln zł – mówił Gowin informując o swojej decyzji.

ZOBACZ: Dadzą pieniądze na walkę z epidemią. Założyciel Twittera 28 proc. majątku, Amazona 0,1 proc.

Koszt jednego testu to ok. 53 zł

Dzięki dotacji rządowej Instytut chce wyprodukować do 150 tys. testów. Dr Luiza Handschuh z Zakładu Biologii Molekularnej i Systemowej ICHB PAN przekazała w piątek, że jednostkowy koszt testu, według szacunków pracowników Instytutu, wynosi ok. 53 zł. Produkcja zestawów do badań będzie możliwa dzięki współpracy Instytutu z trzema polskimi firmami. – Każda z nich produkuje jakiś element składowy całego zestawu –  powiedziała.

– Jesteśmy gotowi do tego, żeby w przyszłym tygodniu uruchomić małą, zupełnie darmową produkcję ok. 1 tys. testów, które przekażemy ministerstwu do dystrybucji. Natomiast w kolejnym tygodniu planujemy już ruszyć z masową produkcją w ramach tej dotacji, którą otrzymaliśmy z ministerstwa. W jej ramach planujemy wyprodukować 100-150 tys. testów, które również zostaną przekazane do ministerstwa i rozprowadzone po laboratoriach diagnostycznych w całej Polsce – wyjaśniła.

Dr Luiza Handschuh  dodała, że badanie na obecność koronawirusa za pomocą testu opracowanego w ICHB PAN trwa około sześciu godzin, w czasie których można przeanalizować 92 próbki. – Nie zrobiliśmy identycznego testu do tych obecnie dostępnych – zrobiliśmy podobny – podkreśliła.

Naukowcy zastosowali kontrolę, mającą wykrywać ludzki RNA

– Większość testów komercyjnych, które są w tej chwili stosowane w diagnostyce, ma tzw. kontrolę zewnętrzną, czyli kwas nukleinowy RNA, który się dodaje do tego testu, i który również się potem kontrolnie wykrywa. Wiadomo, że jeżeli coś się dodaje do próbki w trakcie procedury diagnostycznej, to powinno się to wykryć – opisała.

Wyjaśniła, że poznańscy naukowcy zastosowali kontrolę, mającą wykrywać ludzki RNA. – W próbkach wymazu oprócz wirusa znajdują się zawsze komórki ludzkie, chociażby komórki nabłonka, które niechcący zostaną pobrane. My wykrywamy, czy te komórki były faktycznie obecne. To jest naszym zdaniem lepsza kontrola, ponieważ ona pokazuje nie tylko, że procedura diagnostyczna przebiegła poprawnie, ale również, że wymaz został poprawnie pobrany, przechowywany, transportowany, i że RNA, które było w próbce, nie uległo degradacji – wyjaśniła.

Wykonano do tej pory 118 tys. testów 

Według najnowszych danych w związku z koronawirusem w Polsce hospitalizowanych jest 2409 osób, 158 663 są objęte kwarantanną, a 33 tys. 879 nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Do tej pory wyzdrowiało 318 osób.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 10,6 tys. testów. Od początku pandemii wykonano ponad 118 tys. testów. 

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

grz/ PAP, polsatnews.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiątek, 10 kwietnia 2020 r. Liczba osób w Powiecie Pabianickim: ▪️ Objętych kwarantanną: 191 ▪️ Zakażonych (objętych izolacją): 5
Następny artykułTo nie kwestia ciała! Marcelinę Zawadzką w dresie też dopadł “efekt opiętego uda”