A A+ A++

Zolpidem jest to lek o działaniu nasennym, stosowanym w krótkotrwałym leczeniu bezsenności. Jest to lek skuteczny ale bardzo silny oraz może być uzależniający, dlatego może on być zapisany jedynie po konsultacji z lekarzem

Fot. Pixabay

Zolpidem jest silnym lekiem, przepisywanym przez lekarzy jedynie w celu krótkotrwałego leczenia bezsenności wywołanej różnymi przyczynami. Początkowo miał być on świetnym zamiennikiem dla benzodiazepin, Uznawano go za bezpieczniejszy, o mniejszym potencjale uzależniającym. Okazało się jednak nie być to prawdą.

Działanie tego leku jest zbliżone do wyżej wspomnianych leków z grupy benzodiazepin. Po zażyciu tej substancji następuje uspokojenie, otumanienie i uczucie senności. Trzeba jednak pamiętać, że Zoplidem jest lekiem z grupy psychotropowych, a przyjmowany regularnie może wywoływać silne uzależnienie. Z tego powodu można go stosować wyłącznie krótkofalowo, najlepiej nie dłużej niż dwa tygodnie.

Ponadto ten lek nie może być stosowany przez każdego. Nie powinny przyjmować go osoby z niewydolnością oddechową i bezdechami sennymi (ponieważ lek obniża napięcie mięśni oddechowych i ogranicza ilość oddechów). oraz z niewydolnością wątroby. Oczywiście lek ten jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych.

Dodatkowo powinny zachować ostrożność podczas stosowania Zolpidemu osoby w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek, z historią nadużywania substancji psychoaktywnych (w tym alkoholu) i leków, oraz osoby w stanie psychozy, z depresją oraz stanami lękowymi. Nie mogą go również przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią (jedynie w sytuacji gdy korzyści dla matki przewyższają ryzyko, lekarz może zadecydować o kontynuowaniu leczenia Zolpidemem). Może on być przyczyną przedwczesnych porodów, niskiej masy urodzeniowej, a także hipotonii, depresji oddechowej i zespołu odstawiennego u noworodków.

Lek ten może również wywoływać różne działania niepożądane, najczęściej wymieniane są koszmary senne, senność po przebudzeniu, zmęczenie, bóle i zawroty głowy, kłopoty z pamięcią, zaburzenia równowagi, biegunkę, nudności czy wymioty. Rzadziej wskazuje się na urojenia, omamy, zaburzenia zachowania czy zaniki pamięci. Są one częstsze u osób starszych i schorowanych. Ponadto długotrwałe stosowanie Zolpidemu może, z dużym prawdopodobieństwem doprowadzić do uzależnienia.

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców w roku 2007, Zolpidem ma podobną moc uzależniającą, co pozostałe leki z grupy benzodiazepin. U osób, które stosowały lek długotrwałe, po zakończeniu terapii pojawiają się objawy odstawienne, takie jak bezsenność, ataki paniki, pocenie się, bóle głowy i mięśni.

Źródło: Interia.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo o rosyjskim pocisku wiedział Morawiecki? Nowe informacje potwierdzają wersję wojskowych
Następny artykułPolicjanci na rowerach patrolują ścieżki rekreacyjne w Rybniku [ZDJĘCIA]