A A+ A++

Eksperci zrzeszeni wokół StentSolution pracują nad biodegradowalnym stentem zewnętrznym, wykorzystywanym w najczęściej wykonywanej procedurze kardiochirurgicznej na świecie, pomostowaniu tętnic wieńcowych.

Rozwiązanie, nad którym pracuje StentSolution, ma przyczynić się do rozwiązania problemu, jakim jest utrzymanie drożności wykonanych pomostów tętnic.

– Tworzymy polimerowy stent zewnątrznaczyniowy, który ma zadanie znacznie poprawić skuteczność operacji wszczepienia by-passów, co oznacza dłuższe i spokojniejsze życie pacjentów z miażdżycą – mówi Piotr Denis, prezes StentSolution i ekspert Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.

Wyzwanie medyczne

– Jest to wyzwanie medyczne, z którym zmaga się przynajmniej kilka zespołów na świecie. Jednak dotychczas proponowane rozwiązania nie poprawiały sytuacji lub wręcz ją pogarszały. Nasze rozwiązanie oferuje zmianę paradygmatu i zupełnie nowe podejście. Do tej pory zespoły chirurgiczne pracowały w oparciu o całkowicie inne technologie, które mają kilka istotnych wad – wyjaśnia Piotr Denis.

Jako by-pass najczęściej wykorzystuje się własną żyłę pacjenta. Zazwyczaj jest to żyła odpiszczelowa wszczepiana między aortę, a zwężoną tętnicę wieńcową. W wyniku naprężenia, będącego skutkiem działania wysokiego ciśnienia tętniczego, naczynie to ulega naturalnej przebudowie, przyrasta na grubość – co niestety dzieje się do wewnątrz. Efektem jest ograniczenie światła naczynia i jego zamykanie.

StentSolution ograniczy naprężenie

– Nasz biodegradowalny stent zewnętrzny ograniczy naprężenie ścian pomostu żylnego poprzez równomierne wzmocnienie na całej jego długości. Dzięki zastosowaniu stentu będziemy kierowali przebudową wszczepionej żyły w stronę niemalże nowej tętnicy. W ten sposób pomost dłużej zachowa drożność i będzie posiadał właściwości tętnicy, czyli m.in. będzie odporny na wysokie ciśnienie. Po zakończonej przebudowie pomostu stent ulegnie biodegradacji i zniknie – tłumaczy kardiochirurg Grzegorz Suwalski.

– Aktualnie na rynku nie ma żadnego zarejestrowanego produktu odpowiadającego opracowanej technologii. Dlatego śmiało można powiedzieć, że jest to pionierskie rozwiązanie, które da szansę na dłuższe i lepsze życie chorym na miażdżycę tętnic wieńcowych, która jest jedną z głównych przyczyn umieralności. Prognozuje się, że w 2023 roku liczba chorych na świecie osiągnie ponad 41 mln osób – dodaje dr Suwalski.

CZYTAJ TEŻ: UVera wygrywa. Polski start-up najlepszy w Europie

Operacja pomostowania tętnic jest najczęściej wykonywaną operacją kardiochirurgiczną na świecie. W 2018 roku przeprowadzono ponad 876 tys. takich zabiegów. Wzrost populacji i wydłużanie się średniej długości życia daje miażdżycy więcej czasu na rozwinięcie się u co raz większej liczby ludzi.

– Na ten moment najlepszą możliwością pomocy pacjentom z miażdżycą, o której można już mówić w kategorii epidemii, jest zwiększanie dopływu krwi do tętnic wieńcowych poprzez wszc … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSmog większy niż w stolicy
Następny artykułPolicja podwójnie ściga uczestników Strajku Kobiet. Dwie sprawy za jedną demonstrację