Liczba wyświetleń: 188
86 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jednocześnie ponad 70 proc. badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania.
Badanie z listopada 2022 r. wskazuje, że ponad 86 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla elektrowni jądrowych w naszym kraju, a 10 proc. jest przeciwnego zdania. W porównaniu do roku 2021 odnotowano wzrost zwolenników tego typu inwestycji aż o 12 proc. O sprawie pisze portal wnp.pl.
Szczególnie ważne jest, że większość badanych (71,6 proc.) popiera zlokalizowanie elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania, a zaledwie 25,5 proc. jest przeciwnego zdania. Liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie wzrosła aż o 14 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.
Blisko 90 proc. ankietowanych uważa, że budowa elektrowni jądrowej jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. Z kolei ponad 90 proc. biorących udział w badaniu jest zdania, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Źródło: NowyObywatel.pl
Komentarz „Wolnych Mediów”
Podejrzewam, że wyniki były odwrotne, gdyby pytanie brzmiało „Czy popierasz budowę elektrowni atomowych, zamiast inwestowania w odnawialne źródła energii, wiedząc, że Polska nie posiada złóż paliwa nuklearnego i uzależni się od zagranicznych dostawców”. Wyniki sondaży zależą od odpowiednio postawionego pytania i grupy ankietowanych (inne będą wśród osób interesujących się Fukushimą i Czarnobylem, a inne wśród tzw. „entuzjastów nauki”). Wpływ na opinię publiczną ma również propaganda w mediach — ostatnio mocno lobbowano za atomówkami w mediach państwowych, korzystając z ekspertów zapewniających, że wszystko da się przewidzieć i nowoczesne reaktory nie wywołają katastrofy ekologicznej, więc nic dziwnego, że poparcie wzrosło.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS