Do 14. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgłoszono 40 drzew, spośród których jury wybrało 16 okazów. Kandydatury były zgłaszane m.in. przez szkoły, przedszkola, samorządy i osoby indywidualne. Wśród drzew biorących udział w konkursie znalazły się m.in. wiekowe dęby i buki, sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza. To najczęściej drzewa uratowane przez wycinką, drzewa legendy czy drzewa będące ważną częścią życia rodzinnego.
Konkurs trwa i zyskuje nowych miłośników dzięki dobrej woli i zaangażowaniu lokalnych aktywistów oraz pomocy firm i darczyńców indywidualnych. Wspólnie budujemy zrozumienie wartości przyrody dla nas i naszej przyszłości. Bardzo jestem dumny z zespołu Klubu Gaja, który wytrwale promuje polskie drzewa i miłośników, którzy za nimi stoją. Drzewa to nasze skarby. Warto je chronić i ocalić dla naszej wspólnej przyszłości – komentuje Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.
Głosowanie odbywa się przez cały czerwiec na www.drzeworoku.pl. Na stronie znajdują się również zdjęcia i historie drzew oraz zasady głosowania. Zwycięzca konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja będzie reprezentował Polskę w konkursie europejskim w 2025 roku.
Pamiętajmy, że możemy oddać tylko jeden głos z jednego adresu e-mail i koniecznie potwierdźmy go potem na swojej skrzynce pocztowej. Ostatni tydzień głosowania jest tajny, także nie będziemy widzieli, ile głosów mają poszczególne drzewa. Zwycięzcę ogłosimy już 1 lipca o godzinie 12.00 – informuje Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.
O tytuł Drzewo Roku 2024 będą walczyć:
- Serce Wzgórz Dalkowskich
- Bursztynowa Dama w Sosnowcu
- Dąb Franio w Krośnie
- Kasztanowiec w Bydgoszczy
- Dąb Henryk w Wesółce
- Dąb Robert w Warszawie
- Dąb Dworski w Skrzyszowie
- Grusza w Laskach
- Dąb Pokoju w Baniach
- Dąb Napoleona w Żylinach
- Dąb Janusz w Łasku
- Dąb Kubica w Grodzisku Wielkopolskim
- Jesion Bolko w Dusznikach Zdrój
- Dąb Centawiański
- Buk Victoria w Rybniku
- Platan Miłości w Targoszynie
Celem konkursu Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. W 2024 roku Europejskim Drzewem Roku (European Tree of the Year 2024) został buk zwyczajny “Serce Ogrodu” rosnący w Arboretum w Wojsławicach na Dolnym Śląsku. Ma on już ponad 200 lat.
Opracowanie: Agnieszka Gałczyńska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS