A A+ A++

Firma technologiczna i wyszukiwarka lotów Kiwi.com sprawdziła podejście Polaków do planowania wakacji, budżetu i wydatków związanych z urlopem.

W swoich badaniach zwraca uwagę na tegoroczny, ogólnoświatowy trend revenge holidays, czyli wakacje zemsty. Hasło to określa urlop, podczas którego turyści mogą powetować sobie ostatnie dwa lata pandemii i lockdownów i choć na chwilę zapomnieć o ekonomicznych wyzwaniach, które nie pozostają bez wpływu na domowy budżet.

– Po pandemii podróżujący są elastyczniejsi i kreatywniejsi w planowaniu wakacji. Co więcej, większość odczuwa wzmożony apetyt na wyjazd do ciepłego kraju, w którym odpocznie i zrekompensuje sobie lata niepewności i utrudnień w podróżowaniu – mówi dyrektor Customer Experience w Kiwi.com Eliška Řezníček Dočkalová, cytowana w komunikacie.

– Dodatkowo z uwagi na tymczasowe utrudnienia makro- i mikroekonomiczne podróżujący pragną chwili wytchnienia i oderwania od codzienności. Niektórzy chcą jak najlepiej wykorzystać przeznaczony budżet i zwiedzać świat w możliwie najkorzystniejszych cenach, podczas gdy inni wybierają podróż jak najdalej i liczą na odwiedzenie jak najwięcej krajów, aby nadrobić stracony czas – dodaje.

Badania pokazują, że niemal 70 procent kobiet w Polsce ostrożnie podchodzi do kwestii budżetu wakacyjnego, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 54 procent.

38 procent kobiet i 30 procent mężczyzn dopasowuje cel podróży do założonego budżetu, a nie budżet do upragnionego celu. Po wybraniu kierunku podróży ponad 30 procent kobiet i niemal co trzeci mężczyzna chce wydać na wakacje jak najmniej.

Budżet, jakim dysponują podróżni, niewątpliwie wpływa na planowanie podróży. Ponad cztery piąte respondentów wskazuje, że w czasie planowania podróży jest to istotna kwestia.

Równie ważny jest także wymarzony cel. Aż dwie trzecie badanych przyznaje, że stara się znaleźć kompromis między atrakcyjnością miejsca pobytu a budżetem, jaki może przeznaczyć na podróż.

Aż 62 procent mieszkańców największych miast planuje w tym roku podróże w Europie. W próbie ogólnopolskiej co drugi badany przyznaje, że ma takie plany.

Z badań wynika też, że coraz więcej podróżnych korzysta z opcji wyszukiwania „gdziekolwiek”. Wyszukuje ona najkorzystniejsze oferty w dowolne, niesprecyzowane miejsce, niekoniecznie w wakacje, ale na przykład wtedy, kiedy bilet lotniczy jest tańszy. Turyści śmielej stawiają więc na spontaniczność, zaskoczenie i swobodę wyboru. Kierunek podróży może być dowolny, jeśli nie nadwyręża budżetu.

W obecnym sezonie wakacyjnym, kiedy ograniczeni … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObiecujący początek Lappiego i Marczyka
Następny artykułHorner twierdzi, że limity toru będą jeszcze większym problemem we Francji