A A+ A++

Publikacja z dnia: 05-04-2022 19:04

Aż 56% społeczeństwa zaangażowało się w pomoc ludziom uciekającym przed wojną w Ukrainie, wynika z raportu „Polacy o pomocy uchodźcom”, który powstał na zlecenie Szlachetnej Paczki.

Mobilizacja społeczna dzieje się teraz. 87% z zaangażowanych do tej pory w pomoc uchodźcom – planuje im pomagać tak samo albo nawet bardziej w ciągu najbliższych kilku miesięcy, 11% będzie pomagało mniej, a tylko 2 % przestanie to robić.

Mobilizacja społeczna na nieznaną dotąd skalę – 56% społeczeństwa pomaga

Polskie granice przekroczyło już ponad 2,4 mln uchodźców z Ukrainy, to duże wyzwanie społeczne, na które Polacy odpowiadają z niezwykłą solidarnością. Od wybuchu wojny w pomoc uchodźcom zaangażowało się aż 56% polskiego społeczeństwa. Te liczby procentowe pokazują, że nie mamy do czynienia z działaniem marginalnym, a rzeczywistą mobilizacją społeczną o ogromnym zasięgu.

Pomoc udzielana uchodźcom przybiera różne formy: najczęściej jest to wsparcie finansowe – niemal połowa osób, które angażują się w pomoc uchodźcom przekazała pieniądze. 46% badanych podarowała żywność, 34% odzież, a 20% rzeczy inne niż żywność, odzież i pieniądze. Wyniki wskazują też chęć wsparcia uchodźców w zorganizowaniu im nowego życia w Polsce – 8% osób pomaga im w sprawach urzędowych, poszukiwaniu pracy, mieszkania, opiece nad dziećmi, zakupach itp.

Pomaganie z potrzeby serca

Rodaków do tak spektakularnego działania motywuje: „potrzeba serca” – tak wskazało 44% badanych, a 41% deklaruje, że nie mogło pozostać obojętnym wobec krzywdy ludzi – czytamy w raporcie „Polacy o pomocy uchodźcom”.

Współczucie – to kolejny imperatyw, który popycha nas do działania na rzecz uchodźców. Tak wskazało 60% badanych. Statystycznie częściej „współczucie” wskazują mieszkańcy dużych miast, a także kobiety, którym być może łatwiej jest utożsamić się z innymi kobietami, dominującymi przecież wśród ludności uchodźczej. Współczucie częściej wskazują także osoby w wieku 55 lat i starsze, u których wspomnienie wojny i jej konsekwencji może być „świeższe”, niż w młodszych pokoleniach.

Dumni z bycia Polakami – aż 72 % badanych  

72 % badanych odczuwa dumę z bycia Polakami w związku ze skalą pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy. A ponad 70% pozytywnie ocenia reakcję Polaków na przyjazd uchodźców z Ukrainy.
Wśród różnych form pomocy, jaką zdaniem badanych powinni otrzymywać uchodźcy, najczęściej wskazywane były te, które wspierają ich usamodzielnienie się. To: pomoc w znalezieniu pracy (63% wskazań), zapewnienie opieki zdrowotnej (58%), edukacji i materiałów szkolnych (49%), kursów języka polskiego (49%) oraz znalezienie mieszkania (37%).

87% z zaangażowanych do tej pory w pomoc uchodźcom – planuje pomagać im tak samo albo nawet bardziej w ciągu najbliższych kilku miesięcy, 11% będzie pomagało mniej, a tylko 2 % przestanie to robić.

(inf.pras.)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁączy pasję fotografowania z zamiłowaniem do straży pożarnej
Następny artykułWybory we Francji. Mdła kampania z zaskakującym finiszem?