Karawaning na dobre zagościł w polskiej mentalności, co przełożyło się na wzrost rejestracji. Od stycznia do końca września w Polsce zarejestrowano blisko 4 tys. kamperów. To najlepszy wynik od rekordowego 2021 roku.
Sytuacja na świecie w latach 2020-2021 sprawiła, że ludzie, ze względu na obostrzenia lub w obawie przed zagrożeniem, nie mogli albo nie chcieli korzystać z oferty schronisk czy hoteli. Przełożyło się to na zwiększenie zainteresowania karawaningiem, a w konsekwencji na sprzedaż samochodów kampingowych. Mimo, że sytuacja w naszym kraju wróciła do normy, Polacy znów chętnie kupują auta kampingowe. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polskiej Grupy Caravaningowej wynika, że w okresie styczeń – wrzesień 2024 r. zarejestrowano 3 969 nowych i używanych samochodów kampingowych. To najlepszy wynik po trzecim kwartale od 2021 roku. Wówczas zarejestrowano 3 534 nowe i używane kampery. Co warto odnotować, wynik po dziewięciu miesiącach w tym roku jest lepszy niż po całym roku 2023. Łącznie zarejestrowano wtedy 3 495 takich samochodów.
Jeśli chodzi o nowe kampery w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku zarejestrowano 1 677 samochodów. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego jest to wzrost o 32,3 proc. Pierwsza trójka najpopularniejszych marek, jeśli chodzi o sprzedaż tego typu pojazdów to:
- Volkswagen (631 samochodów sprzedanych w okresie styczeń – wrzesień 2024)
- Benimar (107)
- Capron (87)
Popularnością cieszyły się również używane samochody sprowadzone z zagranicy. Przez dziewięć miesięcy tego roku zarejestrowano w naszym kraju 2 292 auta. Jest to wzrost o 41,9 proc. względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Patrząc pod kątem marek, Polacy decydowali się najczęściej na samochody firm:
- Fiat (799 zarejestrowanych kamperów w okresie styczeń – wrzesień)
- Volkswagen (213)
- Ford (147)
Jeśli chodzi o kierunki, z których Polacy najchętniej sprowadzają używane kampery, zaskoczenia raczej nie będzie. Na pierwszym miejscu znajdują się Niemcy. W trzech … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS