Serwis Energetyka 24 zlecił przeprowadzenie sondażu dotyczącego przywilejów płacowych, jakimi cieszą się polscy górnicy. Wyniki badania dla wielu mogą być zaskakujące – jak się bowiem okazuje, Polacy są za utrzymaniem specjalnego systemu wynagradzania osób pracujących w branży górniczej.
Pierwsze pytanie sondażu dotyczyło przyznania dodatkowych (tj. 13-tej i 14-tej) pensji górnikom zatrudnionym w państwowej spółce, którzy zarabiają ok. 7200 zł brutto. Za wypłaceniem takich świadczeń było łącznie 43% respondentów; 15% przyznało, że są zdecydowanie za, a 28% – raczej za. Przeciwko bonusowym pensjom było 38% badanych – 20% zdecydowanie przeciwko, a 18% raczej przeciwko. Problemy z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie miało 19% respondentów.
Górnicy mogli liczyć w tej kwestii na przychylną postawę 49% wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz 25% wyborców Koalicji Obywatelskiej. Przeciwko dodatkowym pensjom jest 32% elektoratu PiS oraz aż 63% elektoratu KO.
Kolejne pytanie dotyczyło utrzymania specjalnych górniczych przywilejów płacowych w postaci dodatków, czyli np. „Barbórki” lub „ołówkowego” oraz innych przywilejów pokroju preferencyjnego liczenia czasu pracy. Za pozostawieniem tych elementów było aż 46% ankietowanych (15% zdecydowanie tak, 31% raczej tak). Opinię przeciwną wyraziło 36% respondentów (po 18% za raczej nie i zdecydowanie nie). 18% z badanych nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.
Nieco inaczej rozłożyły się stopnie poparcia przy pytaniu, czy zarząd państwowej spółki wydobywczej, która przyniosła w ubiegłym roku stratę powinien zgodzić się na podwyżkę wynagrodzeń górników o 12%. Za podwyżką było 27% respondentów (10% zdecydowanie za oraz 17% raczej za), przeciwko – aż 48% (20% raczej nie, 28% zdecydowanie nie). Problemy z odpowiedzią miał co czwarty ankietowany.
Taki układ poparcia dla górniczych przywilejów może wydać się zaskakujący zwłaszcza dla bardziej liberalnej części społeczeństwa, która często krytykuje system pracy w polskich kopalniach. Opinia Polaków dotycząca wynagrodzeń górników jest jednak cenną wskazówką dla rządzących, którzy muszą brać pod uwagę w swych działaniach zarówno pracowników sektora wydobywczego jak i potencjalne reperkusje społeczne kroków podejmowanych wobec tej grupy zawodowej. Biorąc pod uwagę, że rząd dysponuje znacznie bardziej dokładnymi sondażami, w tym m.in. badaniami sprofilowanymi na obszary górnicze i poszczególne grupy społeczne, to wyniki widoczne w ankiecie przeprowadzonej dla Energetyka24 mogą wyjaśniać ostatnie kroki podjęte przez władze względem protestujących górników z Polskiej Grupy Górniczej. Można też użyć tych badań do zrozumienia podejścia poprzednich ekip – istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że sympatia dla górników i ich przywilejów była większa w przeszłości.
Badanie zostało przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej 1090 osób w wieku od 18 lat wzwyż w dniach 21-24 lutego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS