W Polsce znów pojawi się zorza polarna, eksperci są tego niemal pewni. Lepiej spieszyć się z przygotowaniami, bo jeśli prognozy nie kłamią – kolorowe zjawisko będzie można dostrzec w nocy z 30 na 31 lipca br. Aparaty w dłoń!
Alert zorzowy dla całej Polski. Zbliża się noc pełna spektakularnych widoków
Kilka miesięcy temu, w maju, Polacy mieli wyjątkową okazję do podziwiania mieniącego się kolorami nieboskłonu. Kto wtedy przegapił oglądanie zorzy, nie powinien się zamartwiać. Kolejna okazja ku temu nastąpi bowiem już wkrótce, bo w nocy z wtorku na środę. Jak prognozuje Narodowa Agencja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA), dojdzie wtedy do burzy magnetycznej, która zaserwuje mieszkańcom m.in. Polski świetne warunki do zachwycania się tym zjawiskiem.
Jeśli śledzicie aktywność słoneczną, to z pewnością Wasz telefon przez weekend wariował od powiadomień. Na słońcu mamy aż TRZY aktywne obszary o charakterystyce magnetycznej β-γ-δ: AR3762, AR3765 i AR3767. Wszystkie na zmianę generowały na przestrzeni ostatnich dwóch dni serię silnych rozbłysków klasy M (niektóre o włos od klasy X). Było ich łącznie aż jedenaście!
– wskazuje w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy.
Ekspert dodaje też, że “to bardzo poważne zdarzenie i warto być na nie odpowiednio przygotowanym”. We wtorkową noc polecamy zatem spakować aparat i pojechać za miasto, gdzie warunki do oglądania zorzy będą najlepsze.
Kiedy następne zorze polarne w Polsce? Tego nie można przegapić
Majowa zorza polarna była widoczna dla Polaków w niemal w każdym regionie kraju. W czerwcu również doszło do wyjątkowego fenomenu, który najbardziej zauważalny był w Karkonoszach. Rok 2024 sprzyja miłośnikom niezwykłych zjawisk atmosferycznych. Wszystko przez zwiększoną aktywność słoneczną i liczne burze magnetyczne.
Wstępne szacunki dają nadzieję na wystąpienie zorzy również w sierpniu i we wrześniu. Warto na bieżąco obserwować doniesienia specjalistów, by nie przegapić żadnego spektaklu na niebie. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS