Polacy uważają, że nowe lotnisko przesiadkowe jest potrzebne – wynika z badań Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Na celowość takiej inwestycji wskazuje 57,8 procent respondentów.
Na pytanie: Czy zdaniem pana/pani w Polsce potrzebne jest lotnisko oferujące powiększenie liczby bezpośrednich połączeń lotniczych 32,6 procent respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 25,1 procent „tak”. „Raczej nie” odpowiedziało 18,4 procent ankietowanych, a „zdecydowanie nie” 6,4 procent. 17,5 procent nie miało zdania, odpowiadając „Nie wiem/Trudno powiedzieć”.
A jeśli już lotnisko będzie, to powinno zostać zintegrowane z siecią kolejową. Polacy ponadto widzą sens w realizacji programu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, zakładającego budowę lotniska centralnego i prowadzącej do niego sieci kolei dużych prędkości – na taką potrzebę wskazywało 7 na 10 badanych. Z kolei 18,2 procent badanych nie widzi sensu takiej integracji.
CZYTAJ TEŻ: CPK zrewolucjonizuje podróże koleją
Niemal wszyscy ankietowani wskazali na konieczność unowocześnienia sieci kolejowej i usprawnienia transportu wewnątrz kraju. Ponad 90 procent badanych uważa, że rząd powinien inwestować w rozwój szybkiej kolei. Co więcej, ich zdaniem oznaczałoby to zwiększenie konkurencyjności kolei i częstsze wybieranie przez pasażerów tego środka transportu (73 procent pozytywnych odpowiedzi). Tylko 5,4 procent respondentów jest zdania, że to nie ma sensu.
Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS zrealizował badanie 8-10 lutego 2020 roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1100 osób.
Lotnisko i węzeł kolejowy mają powstać w pobliżu Baranowa niespełna 40 kilometrów od Warszawy. Data pierwszego rejsu z CPK Solidarność nadal jest wyznaczona na koniec 2027 roku.
Do czerwca wybrany zostanie wykonawca master planu lotniska. Prace nad nim ruszą w połowie roku. Dokument będzie zawierał między innymi koncepcję rozwoju portu lotniczego w perspektywie 20 lat, szczegółową lokalizację, podstawowe parametry, wymiary i przepustowość infrastruktury, planowane etapy budowy.
Ruszą badania środowiskowe w całej Polsce – pod kątem inwestycji kolejowych. Przygotowywana jest nowelizacja specustawy o CPK, która określi zasady wcześniejszego wykupu nieruchomości. Mają one ruszyć jeszcze w tym roku. Zmiany w prawie mają pozwolić na skrócenie procedur administracyjnych i zmniejszyć liczbę wymaganych formalności.
ZOBACZ TAKŻE: Horała: Przyspieszamy z wykupem ziemi pod CPK
Powstał też program wielole … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS