A A+ A++

Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, odpowiadając na apel Ministra Obrony Narodowej, zorganizowali zbiórkę osocza oraz krwi. Świętokrzyscy Terytorialsi od początku zaangażowania w działania przeciwkryzysowe, czyli od marca 2020 roku, aktywnie uczestniczą w akcjach HDK.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które wspomaga leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Jest lekiem, którego nie można wyprodukować, a w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczyna go brakować.

Oddawanie osocza jest gestem, który ma ogromne znaczenie. Sam, kiedy tylko będzie to możliwe też oddam osocze – podkreślił Mariusz Błaszczak podczas inauguracji akcji „Pokonałeś koronawirusa – pomóż!”

Żołnierze 10 ŚBOT, którzy przeszli COVID-19 i zakażenie SARS-CoV-2 oddają osocze i zachęcają swoich kolegów żołnierzy do wspólnej akcji. W środę 18 listopada kilkoro z nich w RCKiK w Kielcach oddało ten bezcenny lek.

– Żołnierze 10 ŚBOT – ozdrowieńcy systematycznie oddają osocze. Zgłaszają się do RCKiK w Kielcach po wcześniejszym ustaleniu terminu pobrania. Dzisiejszą zbiórką chcemy zachęcić naszych kolegów oraz wszystkich ozdrowieńców do tej wspólnej akcji. Sam chorowałem na koronawirusa, i jak tylko upłynie odpowiedni okres czasu, zgłoszę się by oddać osocze – powiedział st. szer. OT Daniel Woś rzecznik prasowy 10 SBOT.

Również dziś żołnierze ponawiają akcje HDK. Honorowe oddawanie krwi nie jest obce Świętokrzyskim Terytorialsom. Od początku wybuchu pandemii w zorganizowanych zbiórkach udało się zebrać 109 litrów krwi ( 241donacji). Trudny czas epidemii to dobra okazja, żeby zmobilizować się i pomagać. Żołnierze zachęcają w ten sposób wszystkich, aby podzielili się krwią – tym cennym darem.

Warto również dodać, że od marca 2020 r. w ramach operacji „Odporna Wiosna” oraz obecnie podczas operacji „Trwała Odporność” Terytorialsi łącznie oddali już 4880 litrów krwi (10939 donacji) w skali kraju.

Żołnierze WOT od początku powstania formacji – angażują się w akcje organizowane przez Narodowe Centrum Krwi. Zainicjowany w 2018 r. projekt „Krwioobieg Terytorialsa” ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzwecja: Najwięcej zgonów na COVID-19 w ciągu doby od kwietnia
Następny artykułAromatyczne krążki żurawinowo – bananowe. Zdrowe słodkości i dużo radości dla małych oraz dużych łakomczuchów