A A+ A++

Urządzanie pokoju młodzieżowego – czy to trudne?

Na pewno zaaranżowanie pokoju młodzieżowego to nie lada wyzwanie dla rodzica czy opiekuna. Młodzi ludzie są energiczni, nierzadko zbuntowani, a ich upodobania mogą się zmieniać z tygodnia na tydzień. Podczas urządzania ich przestrzeni, trzeba więc na pewno wziąć pod uwagę to, co lubią, jaki styl do nich przemawia i czym się przeważnie otaczają. Inaczej urządzać będziesz pokój dla chłopca, a inaczej dla dziewczyny. Więcej kłopotów może ci dostarczyć mały metraż w mieszkaniu, który nie okaże się tak wdzięczny do urządzania, jak ogromna przestrzeń w domu.

Jeśli dobrze znasz swoje dziecko, może się okazać, że przygotowanie jego pokoju nie sprawi ci większej trudności. Zwłaszcza jeśli potrafisz słuchać i kierować się pomysłami nastolatka. Inspiracje dla ciekawych aranżacji można natomiast znaleźć wszędzie.

Meble do pokoju młodzieżowego: które wybrać?

Jak ustawić meble w pokoju młodzieżowym? Przede wszystkim, zastanów się, które z nich powinny do niego trafić. Na pewno należy wziąć pod uwagę:

  • biurko – to zdecydowanie podstawa każdego pokoju dla młodej osoby. Powinno mieć ono taką przestrzeń roboczą, która pozwoli na to, by z niego swobodnie korzystać. Jeśli nastolatek dużo czasu spędza na czynnościach manualnych (na przykład lubi rysować), warto wybrać większy model;
  • krzesło obrotowe – siedzenie przy biurku powinno być w pełni komfortowe, dlatego do tego mebla zawsze należy dopasować odpowiednie krzesło. Najlepsze okażą się modele obrotowe, odpowiednio wyprofilowane, by zapewnić dobre oparcie kręgosłupowi. Pamiętaj – na tym elemencie nie warto oszczędzać, bo źle dobrane krzesło może się przyczynić do wad postawy i bólów kręgosłupa u korzystającej z niego osoby;
  • łóżko lub sofa – to mebel, który zapewni nastolatkowi wypoczynek, zwłaszcza nocą. Wiele osób uważa, że łóżko jest zdecydowanie wygodniejsze, warto jednak pamiętać, że młodzi ludzie często lubią zapraszać do siebie kolegów czy koleżanki, a wówczas rozkładana sofa okaże się znacznie praktyczniejszą opcją;
  • szafki i szafy – ubrania, ulubione gadżety, książki czy sprzęty elektroniczne – wszystko to musi mieć swoje miejsce, dlatego w pokoju młodzieżowym powinny się też znaleźć półki i szafki. Możesz też zastąpić je dużą szafą z rozsuwanymi drzwiami – wówczas łatwo ukryć jej zawartość przed niechcianymi spojrzeniami.

Kolory w pokoju młodzieżowym

A jak zaaranżować przestrzeń w młodzieżowym pokoju pod względem barw? Oczywiście, każdy nastolatek ma swój ulubiony kolor, a ten warto wykorzystać przy urządzaniu wystroju. Jeśli to intensywna barwa, lepiej nie wykorzystuj jej na ścianach ani innych trwałych elementach, ale wprowadź w dodatkach, takich jak narzuta na łóżko, poduszki czy dekoracyjne pufy. W przypadku farby ściennej sprawdzą się raczej uniwersalne barwy, takie jak biel, delikatna szarość czy ecru. W ten sposób zyskujesz gwarancję, że gdy Twojemu dziecku nagle znudzi się intensywny turkus czy fuksja, nie będzie trzeba przemalowywać całego pokoju na nowo.

aranżacja pokoju młodzieżowego Fot. Shutterstock

Biurko do pokoju młodzieżowego: na co postawić?

Wybór biurka do pokoju młodzieżowego to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii – to przy nim przecież właściciel będzie spędzał sporo czasu podczas dnia. Design jest ważny, to prawda, ale tak, jak w przypadku intensywnych kolorów, bezpieczniej będzie postawić na nowoczesne, minimalistyczne, a co za tym idzie proste kształty. Te okażą się ponadczasowe i dopasują się do każdej aranżacji, nawet jeśli ta, wraz z upływem lat, ulegnie diametralnej zmianie.

Jeśli nastolatek korzysta z komputera stacjonarnego, warto pomyśleć o wysuwanej półce na klawiaturę, miejscu na sam komputer, a także przestrzeni, w której będzie mógł umieścić kable. Dodatkowe miejsce przyda się również na tablet graficzny, jeśli młody człowiek z niego korzysta. Warto też pomyśleć o modelu z szafką, która pozwoli na przechowywanie najważniejszych przyborów – dzięki temu użytkownik nie będzie się musiał odrywać od swojego zajęcia, gdy któryś z nich okaże mu się potrzebny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁódzki urzędnik brał łapówki od deweloperów. Sprzedawał informacje z bazy danych łódzkich nieruchomości
Następny artykułKomisja ds. rosyjskich wpływów, czyli jaka komisja?