A A+ A++
Pokój do obsługi osób z niepełnosprawnościami, fot: marki.pl

W Urzędzie Miasta Marki powstał specjalny pokój do obsługi mieszkańców ze szczególnymi potrzebami.

Są wśród nas i chcą załatwiać sprawy tak samo jak my. Mowa o osobach z niepełnosprawnościami. Wbrew pozorom, nie jest to wąska grupa. Prawne potwierdzenie niepełnosprawności w naszym kraju ma około 3 mln osób. To oficjalne statystyki. Szacunki mówią, że jest to dużo liczniejsza grupa licząca od 4 do 7 mln osób.

Takie osoby również mieszkają w Markach. Z myślą o nich, ale także o osobach ze specjalnymi potrzebami (osoby starsze, kobiety w ciąży czy z dziecięcym wózkiem), uruchomiono specjalny pokój (nr 9), w którym będą obsługiwani przez pracowników urzędu. Znajduje się on na parterze budynku – od strony parkingu/kościoła.

Nieprzypadkowo wybrano taką lokalizację. Po pierwsze, blisko znajdują się dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Po drugie, wejście od strony parkingu/kościoła dysponuje podjazdem, umożliwiającym dotarcie do ratusza osobom na wózku, z wózkiem dziecięcym czy o kulach.

Pokój nr 9 jest wyposażony w:
– poszerzone drzwi (umożliwiające wjazd wózków),
– biurko z obniżanym/podnoszonym blatem,
– lupę dla osób słabowidzących,
– ramki podpisowe,
– komputer z kamerą i słuchawkami, które umożliwią komunikację z osobami posługującymi się językiem migowym PJM.

Dzięki temu ostatniemu rozwiązaniu można skorzystać z pomocy tłumacza online. Mieszkaniec będzie komunikował się z tłumaczem za pośrednictwem języka migowego i obrazu przesyłanego przez komputer, natomiast pracownik urzędu będzie słyszał tłumaczenie jego przekazu w słuchawkach. Załatwienie sprawy osoby ze szczególnymi potrzebami stanie się prostsze.

– Takie stanowiska tłumacza języka migowego uruchomimy również w Centrum Aktywności Fabryczna 3 oraz Wydziale Podatku i Opłat przy Lisa-Kuli 3a – zaznacza Anna Marchlik, sekretarz miasta.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Dobro dzieci jest najważniejsze”
Następny artykuł“Pozostawienie dotychczasowego układu linii nie było możliwe”