A A+ A++

EWL S.A. (1)

Co drugi obcokrajowiec zatrudniony w naszym kraju (54%) mieszka w pokoju 2- lub 3-osobowym, a jedynie 4% w pokojach 6-osobowych – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie pokazało, że ponad połowa cudzoziemców zatrudnionych w Polsce (54%) deklaruje, że w ich pokoju w miejscu zakwaterowania mieszkają aktualnie dwie lub trzy osoby. Z kolei 18% respondentów przyznaje, że nie współdzieli pokoju z nikim. Jedynie 4% imigrantów pracujących w Polsce mieszka w pokojach 6-osobowych.

Maria Dąbrowska, prezes RentLito, zwraca uwagę, że przez długi czas rynek kwater pracowniczych w Polsce nie był przedmiotem szczegółowych analiz czy badań ilościowych, co utrudniało uzyskanie precyzyjnych danych dotyczących średnich oraz median.

„Jeszcze w latach 2015-2020 najczęściej spotykane na rynku były „pokoje 6-osobowe”, często wyposażone w łóżka piętrowe, a lokatorami byli najczęściej mężczyźni. Jednak po pandemii COVID-19 oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę sytuacja zaczęła się zmieniać. Dla porównania, w 2023 roku najbardziej poszukiwane były pokoje 2-osobowe i 3-osobowe, chętnie „małżeńskie” i z dostępem do aneksu kuchennego, w wersji droższej również do prywatnej łazienki. Łóżka piętrowe na kwaterze są postrzegane jako poniżej normy” – komentuje wyniki badań Maria Dąbrowska.

Powyższy fakt potwierdzają kolejne wyniki raportu, według których, aż 59% imigrantów pracujących w Polsce jest gotowych dopłacić, aby mieszkać w pokojach 1-osobowych lub 2-osobowych, co związane jest z dążeniem do zapewnienia większego poziomu komfortu i prywatności w miejscu zakwaterowania.

Badanie pokazało, że współlokatorzy (96%) i czystość w miejscu zamieszkania (95%) stanowią kluczowe czynniki wpływające na ocenę miejsca zakwaterowania imigrantów pracujących w Polsce. Wśród pozostałych czynników respondenci równie często wskazywali m.in. na bezpieczną okolicę (93%) czy odległość od miejsca pracy (92%).

Jak zauważa Maria Dąbrowska, ostatnie lata przyniosły istotne zmiany na rynku kwater pracowniczych w Polsce, skutkujące m.in. uznaniem sektora zakwaterowania za biznes zauważalny, profesjonalny i odrębny.

„Obecnie rynek kwater pracowniczych szacowany jest na około 180-350 tys. łóżek. Warto jednak zauważyć, że w rzeczywistości podaż kilkuset tysięcy łóżek pracowniczych od wielu lat przekładała się na biznes z obrotami (ostrożnie licząc) powyżej 100 mln zł miesięcznie” – dodaje prezes RentLito.

Badanie sondażowe „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce” zostało przeprowadzone w dniach 13 listopada – 21 grudnia 2023 roku przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniu wzięło udział łącznie 400 cudzoziemców z kilkunastu krajów, którzy są zatrudnieni w Polsce. 

Źródło informacji: EWL S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKlub Sportowy z Czastar z dotacją
Następny artykułPonad osiemdziesiąt wykroczeń kierowców w okolicach przejść. Piesi w Wałbrzychu i powiecie powinni się bać?