gry
4 marca 2022, 11:43
autor: mokosh
Po ostatniej decyzji CD Projekt RED gry studia otrzymały ciosy od rosyjskich graczy. Nie omieszkali oni wyrazić swojego rozczarowania względem wycofania Cyberpunka 2077 i Wiedźmina 3 ze sprzedaży w Rosji.
Jak wiemy, sytuacja za granicą idzie w parze z masowymi represjami wobec agresora. Po tym jak polskie studia deweloperskie, w tym CD Projekt RED, zdecydowały o wstrzymaniu sprzedaży swoich gier w Rosji i na Białorusi, ich produkty spotkały się z tzw. „review bombingiem”.
Z Cyberpunkiem gorzej było tylko na premierę
Sytuacja nie tyczy się jedynie Cyberpunka 2077. W ogniu negatywnych ocen stanęły również takie produkcje, jak: trylogia gier z serii Wiedźmin, Gwint, The Witcher Adventure Card Game oraz Thronebreaker: The Witcher Tales (via TechRaptor). Tak dziś prezentuje się stosunek opinii negatywnych do pozytywnych:
Jak widać, najgorzej mają się flagowe tytuły „Redów”, choć rykoszetem obrywają również mniej znane produkcje. Poniżej przykłady negatywnych opinii na Steamie, które w ostatnim czasie wpłynęły na konto Cyberpunka i trzeciej części Wiedźmina. Warto wspomnieć, że większość z nich została oryginalnie napisana w języku chińskim (ponieważ gracze z Chin stają w obronie Rosjan), dlatego zamieszczone niżej tłumaczenia mogą „kuleć” językowo:
Wrażliwym ludziom łatwo jest dostać zawrotów głowy, a teraz wplątują w to politykę i po prostu robi im się niedobrze.
Kierownictwo CDPR, proszę trzymać się z dala od poprawności politycznej.
Jako firma produkująca gry, powinniście robić to ze spokojem. Dlaczego tykacie się polityki?
Oczywiście poza kulturalnymi recenzjami, które odnoszą się do polityki, są również te, których lepiej nie przytaczać. Nie brakuje też opinii, prezentujących za pomocą grafiki środkowego palca stosunek graczy do decyzji podjętej przez CD Projekt RED. Jeśli chcecie podnieść sobie ciśnienie lub się pośmiać (w zależności od humoru), to zakładka recenzji na Steamie i Tłumacz Google stoją otworem.
Co z grami studia Bloober Team?
Jak informowaliśmy wczoraj, decyzję o wycofaniu swoich produktów ze sprzedaży w Rosji i na Białorusi podjęli również producenci The Medium oraz serii Layers of Fear. Te gry także padły ofiarą negatywnych recenzji, choć w nieco mniejszym stopniu.
Idziesz do fabryki i pracujesz tam przez 12 godzin, kupujesz grę od swojego ulubionego studia, grasz i nigdy nie myślisz o atakowaniu kogokolwiek. A potem dowiadujesz się, że nie tylko jesteś wrogiem ludzkości, ale też, że jedyne miejsce, które kiedykolwiek odwracało twoją uwagę od sytuacji [gry wideo od wojny – dop. red.], w jakiej się znalazłeś, jest teraz miejscem, w którym prześladują cię za narodowość.
[tutaj padła obelga, więc możecie uzupełnić lukę dowolnym wyrazem]!
Powinniście [CDPR – dop. red.] się wstydzić, że przedkładacie politykę nad kulturę gier komputerowych. Nie macie szacunku dla graczy, a tak w ogóle to my, gracze, jesteśmy waszą wypłatą i chlebem. Zamiast przeznaczać pieniądze ze sprzedaży gier na szczytne cele, na pomoc komuś, po prostu zamykacie dostęp do nich. Wstydźcie się.
Jak widać, tutaj recenzje są nieco bardziej merytoryczne i zwracają uwagę na rodzaj podjętej przez Bloober Team decyzji.
Wojna a gry wideo
Przed produkcjami „Redów” i Bloober Team ofiarą review bombingu padła również inna polska gra – This War of Mine. Gracze z Rosji i Chin nie zostawili na niej suchej nitki, mimo że w przeciwieństwie do wymienionych wcześniej producentów 11 bit studios podjęło decyzję o przekazaniu dochodów za sprzedaży gry na rzecz pomocy Ukrainie.
Nie są to jedyne wydarzenia, jakie miały miejsce w branży gier wideo w związku z konfliktem zbrojnym. Poniżej znajdziecie więcej wiadomości na ten temat:
- Wojna w Ukrainie – reakcje deweloperów oraz organizacji gamingowych [News aktualizowany]
- Sankcje wobec Rosji wpłynęły na ekonomię Escape from Tarkov
- EA usuwa rosyjskie drużyny z gier FIFA 22 i NHL 22
- Space Engineers kolejnym celem review bombingu Chińczyków i Rosjan
- Oficjalna strona Bloober Team
- Oficjalna strona CD Projekt
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS