Pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka w sobotę, 25 maja rozpocznie msza św. żałobna o godz. 12:00 w kościele parafialnym p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na ul. Grodzkiej w Krakowie. Prochy kompozytora zostaną złożone w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.
Pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka będzie miał charakter oficjalny. Wezmą w nim udział przedstawicielki i przedstawiciele władz państwowych.Uroczystości są otwarte także dla mieszkanek i mieszkańców Krakowa oraz osób ze świata kultury.
Mszę żałobną o godz. 12:00 w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła odprawi proboszcz parafii, ks. prof. Jan Machniak. Kolejno – o godz. 14:00 – nastąpi odprowadzenie zmarłego od bramy cmentarza Rakowickiego przy ul. Prandoty.
Z wnioskiem o pochowanie Jana A.P. Kaczmarka w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim wystąpili dyrektorzy krakowskich festiwali filmowych: Festiwalu Muzyki Filmowej, Mastercard OFF Camera oraz Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski przychylił się do wniosku środowisk twórczych i filmowych Krakowa. Prochy Kompozytora spoczną w Alei Zasłużonych – napisano w informacji dyrektora Narodowego Centrum Kultury Roberta Piaskowskiego.
Jan A.P. Kaczmarek był wybitnym kompozytorem, który swoją działalnością artystyczną znacząco przyczynił się do promocji polskiej kultury na arenie międzynarodowej. Jest autorem muzyki do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych.
Zdobył Oscara w 2005 r. za muzykę do filmu “Marzyciel”, a także szereg nagród europejskich i krajowych. Był członkiem Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Debiutował jako kompozytor i wykonawca muzyki dla Teatru Ósmego Dnia.
Jest autorem ścieżek dźwiękowych do kilkudziesięciu spektakli teatralnych w kraju i za granicą. Pracował dla czołowych polskich i amerykańskich teatrów, w Polsce współpracował między innymi z Teatrem Ósmego Dnia, Sceną Plastyczną KUL, Akademią Ruchu, Teatrem Studio. W 2005 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w roku 2015 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.
Jan A.P. Kaczmarek chciał być pochowany w Krakowie. Z tym miastem związał się nie tylko z powodów artystycznych, filmowych, ale przede wszystkim prywatnych. Założył tutaj swoją drugą rodzinę. Jego żona Aleksandra pochodzi z Krakowa. Jego syn z drugiego małżeństwa tutaj chodzi do szkoły. Tutaj był leczony. Ostatnie dwa lata spędził właściwie w Szpitalu Uniwersyteckim i w krakowskim hospicjum – powiedział w środę, 22 maja Robert Piaskowski, pełniący również funkcję dyrektora Narodowego Centrum Kultury.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS