A A+ A++

Podczas ceremonii na podstawie artykułu 138 Konstytucji RP oraz Ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy Andrzej Nowak został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski “za wybitne zasługi dla polskiej kultury muzycznej, za działalność twórczą i artystyczną”.

Order w imieniu głowy państwa przekazał na ręce żony zmarłego Justyny Nowak szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

“Wciąż aktualne przesłanie”

Prezydent skierował także list do uczestników uroczystości. Podkreślił w nim, że Andrzej Nowak zasłynął jako jedna z gwiazd polskiego rocka “dzięki swojemu talentowi, artystycznej osobowości i znaczącym dokonaniom”. “Odszedł twórca, który przez ponad cztery dekady rozgrzewał serce i pobudzał muzyczną wyobraźnię tysięcy fanów starszego i młodszego pokolenia” – napisał.

ZOBACZ: Nie żyje Andrzej Kozioł. Był wokalistą zespołu VOX

Prezydent przypomniał, że “wielka popularność zespołu TSA wyrosła w okresie schyłkowego komunizmu”. “Oryginalne, dynamiczne, kipiące energią kompozycje współtworzone i po mistrzowsku wykonywane przez Andrzeja Nowaka pozwalały oderwać się od tamtych smutnych lat. Miłośnikom ciężkiego brzmienia dostarczyły one tych samych emocji, których doświadczali ich rówieśnicy w krajach wolnego świata słuchający na co dzień nagrań i koncertów największych mistrzów rocka” – stwierdził.

Zwrócił także uwagę, że twórczość Andrzeja Nowaka “niesie za sobą wciąż aktualne przesłanie”. “Przypomina nam, że w świecie, w którym coraz trudnej odróżnić prawdę od fałszu i szczerość od obłudy, w czasach, gdy przewrotne ideologie i medialne manipulacje tworzą między ludźmi sztuczne podziały, muzyka pozostaje czymś jednoznacznym, autentycznym, czystym. Pozwala sięgnąć do najgłębszych pokładów wrażliwości i empatii, poczucia wspólnoty, pragnienia wolności i innych młodzieńczych ideałów. Pomaga budować więzi międzyludzkie i skłania do refleksji. Tym samym twórczość muzyczna – także rock – stanowi istotną część naszej narodowej kultury. Andrzej Nowak jest i pozostanie jednym z symboli rockowej rewolucji lat 80.” – podsumował prezydent w liście.

Piotr Gliński: jego technika wykonawcza niezmiennie zachwycała odbiorców

List do uczestników pogrzebu skierował również wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zaznaczył w nim, że Andrzej Nowak “zapisał się w pamięci publiczności niezrównanymi solowymi popisami instrumentalnej biegłości”.

“Artysta z sukcesami współpracował z największymi interpretatorami swojej epoki, wzbogacając gitarowym talentem brzmienie wielu doniosłych, fonograficznych wydawnictw zbiorowych. Do historii przejdą realizacje powstałe w kooperacji z Tadeuszem Nalepą, Martyną Jakubowicz oraz udział w sesji ‘I Ching’, albumu zarejestrowanego między grudniem 1982 a październikiem 1983 w studiu radiowej Trójki” – stwierdził.

Gliński wskazał, że “jego technika wykonawcza niezmiennie zachwycała odbiorców, a kolejne, nowe projekty ukazywały obszerne spectrum technicznych możliwości warsztatowych”.

Szef MKiDN: Nowak kochał wolność

“Twórczość kultowej grupy TSA, założonej w 1979 r., splotła się trwale z ‘karnawałem Solidarności’, stając się dla współczesnych głosem pokolenia, a jej występy przez lata rozpalały serca fanów w trakcie najważniejszych muzycznych koncertów i festiwali. Styl gry, sceniczne emploi, a także poziom wykonawczy wpisywały się w ówczesne trendy światowych wykonań. Sławetny dorobek zespołu wraz z jego największymi przebojami, takimi jak ‘Trzy zapałki’, ‘Chodzą ludzie’, ’51’, zapewnił mu znakomite miejsce w panteonie polskiego rocka” – napisał.

Szef MKiDN wspomniał także, że gitarzysta “kochał wolność, a pytany o patriotyzm odpowiadał, że jest tym wszystkim, co masz w sobie i co chcesz dać swojej ojczyźnie – nie tylko w czynach, ale i w słowach, uczuciach i pamięci”.

“Tej konstatacji pozostał wierny do końca. W uznaniu dokonań artysta został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Śmiała twórczość – na której piętno odcisnęły pełne pasji działania i kreatywność, niepokorna życiowa postawa oraz wielka żarliwość w obronie nadrzędnych wartości – będzie poruszać nasze serca dźwiękami pozostawionych przez niego, ponadczasowych utworów. Pamięć nie umiera” – podkreślił.

Przyjaciel Andrzeja Nowaka: troskliwy, charyzmatyczny mistrz

Zdzisław Wiatr, wieloletni przyjaciel Nowaka, grający w pierwszym składzie TSA powiedział: “W życiu spotkałem wielu prawdziwych, wymagających i troskliwych nauczycieli, charyzmatycznych mistrzów, jednym z nich był Andrzej”.

“Opis mojej drogi do miejsca, w którym dzisiaj jestem był by niepełny, bez udziału w niej Andrzeja. Połączyła nas muzyka oraz wiele wspólnych, pozamuzycznych pasji, które przez cały czas stanowiły dla nas pokarm do życia i radości.(…) To, co wspólnie oraz indywidualnie tworzyliśmy było szukaniem artystycznego wyrazu, manifestacją buntu wobec komunistycznej rzeczywistości” – podkreślił.

ZOBACZ: Nie żyje aktorka Janina Traczykówna. Gwiazda “Nocy i dni” miała 91 lat

Łukasz “Kudłaty” Różycki z zespołu Złe Psy zaznaczył, że “każdy, kto poznał Andrzeja bliżej miał okazję narodzić się na nowo”. Jak mówił, był on “pełen miłości do ludzi i świata, który nas otaczał”.

“Dziękujemy za wszystkie nauki, które nie zawsze były zrozumiałe, ale z czasem nabrały sensu. Dziękujemy za zaufanie i czas, którym się z nami podzieliłeś. I wiemy, że przyjdzie taki moment, że znów zagramy wszyscy razem, jak jedna wielka rodzina. I rozniesiemy tę scenę. Nie żegnamy się. Złe Psy” – mówił wzruszony muzyk.

W ostatniej drodze towarzyszyli muzykowi także jego koledzy z klubu motocyklowego Road Runners. W pogrzebie uczestniczył także m.in. poseł PiS i szef Rady Programowej Polskiego Radia Marek Suski.

Uroczystości pogrzebowe uświetnił występ zespołu Złe Psy.

Bogata kariera artystyczna

Andrzej Nowak urodził się 9 kwietnia 1959 r. w Opolu. W 1979 r. założył, wspólnie z basistą Tomaszem Zatwarnickim, heavymetalowy zespół TSA – był to skrót nazwy “Tajne Stowarzyszenie Abstynentów” (która jednak “przetrwała” praktycznie tylko w “Leksykonie Polskiej Muzyki Rozrywkowej” Ryszarda Wolańskiego). Do najbardziej znanych utworów formacji należą “Trzy Zapałki”, “Chodzą Ludzie”, “51”, “Heavy Metal Świat”.

ZOBACZ: Nie żyje Charlie Watts, perkusista The Rolling Stones. Miał 80 lat

Później Nowak grał wspólnie z Tadeuszem Nalepą oraz Martyną Jakubowicz. W 1999 r. założył rockowy zespół “Złe Psy”. Brał także udział w przedsięwzięciach muzycznych innych artystów m.in. Krzesimira Dębskiego.

Był miłośnikiem psów, od lat hodował amerykańskie pitbulteriery. Był też kolekcjonerem militariów i motocykli. W wyborach prezydenckich w 2015 r. poparł Pawła Kukiza.

Andrzej Nowak zmarł 4 stycznia w wieku 62 lat. 

dk/PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDaniel Obajtek chwali się nagrodą dla “Najbardziej Wiarygodnego Prezesa”
Następny artykułBytomianie się zaszczepili, będą mieć tężnię