Jeszcze w tym tygodniu Polskę opanują prawdziwie afrykańskie upały. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że jeszcze pod koniec czerwca temperatury sięgną nawet 35 stopni Celsjusza. Potem jednak warunki mogą się zmienić.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Wakacje nie aż tak upalne? Przynajmniej na początku
Z zaprezentowanych przez nich danych wynika, że po bardzo ciepłej końcówce miesiąca w lipcu czeka nas niespodzianka. Okazuje się, że na początku tego miesiąca temperatury będą wyraźnie niższe.
Możliwe, że w pierwszych dniach lipca upały ustąpią i w większości kraju wyniosą 22-23 stopnie Celsjusza.
Nie oznacza to jednak, że ten miesiąc będzie chłodny. Wręcz przeciwnie – pierwsza część wakacji zapowiada się na wyjątkowo gorącą, zwłaszcza na południu Polski.
Pogoda na wakacje: Na południu zrobi się naprawdę gorąco
Z długoterminowej prognozy na kolejne tygodnie wynika, że w lipcu na północy kraju średnia temperatura powietrza przeważnie zmieści się w normie wieloletniej.
Wiele jednak wskazuje na to, że w południowej połowie Polski będzie wtedy znacznie goręcej. Tam temperatury będą wyraźnie wyższe od średniej z lat 1991-2020.
Jeśli te prognozy się sprawdzą, to może oznaczać, że przez praktycznie cały lipiec południowa część kraju będzie się zmagać z falami męczących upałów.
Lipiec ciepły i niezbyt mokry
Upały mogą być jeszcze mocniej odczuwalne między innymi w drugim tygodniu lipca. Wówczas na zachodzie, południu i częściowo na wschodzie możemy mieć do czynienia z suchym tygodniem, kiedy opadów deszczu będzie bardzo niewiele lub wcale.
Niewykluczone, że w lipcu w wielu miejscach będziemy mieli do czynienia z suszą. Więcej niż zwykle opadów może się pojawić na przełomie lipca i sierpnia na północnym wschodzie. W pozostałych częściach Polski suma opadów powinna zmieścić się w normie.
Prezentując prognozę długoterminową, specjaliści z IMGW podkreślają, że wszelkie przewidywania na dłużej niż kilka dni obarczone są dużym ryzykiem błędu. Prognozy na dłużej niż siedem dni mają sprawdzalność poniżej 50 proc.
Kolejne modele mogą przynieść zupełnie inne wartości. Dlatego też warto na bieżąco śledzić najbardziej aktualne prognozy.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS