A A+ A++

Urząd Morski w Gdyni unieważnił przetarg na pogłębianie toru wodnego od powstającego kanału przez Mierzeję w stronę Elbląga. Chińska oferta nie została uwzględniona, a polska okazała się za droga.

Przypomnijmy, że w przetargu na prace podczyszczeniowe i refulacyjne na odcinku ok. 10 km od przekopu w stronę Elbląga wystartowało dwóch oferentów. Konsorcjum NDI i NDI Sopot, które realizuje już razem z belgijskim Besix budowę kanału żeglugowego oraz China Harbour Engineering Company z Pekinu. Pierwsza z firm zaoferowała za swoje usługi 134,3 mln zł brutto, druga – 55 mln złotych.

Komisja przetargowa nie uwzględniła chińskiej oferty, a ofertę polskiego konsorcjum co prawda uznała za najkorzystniejszą, ale przetarg unieważniła, bo… „zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 70 000 000 zł, a zamawiający nie może zwiększyć tej kwoty do ceny najkorzystniejszej oferty”. Wysłaliśmy pytania do UM w Gdyni o szczegóły tej decyzji.

Przypomnijmy, że wspomniane prace to ostatni etap budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do Elbląga. Mają potrwać 11 miesięcy od daty podpisania umowy i zakończyć się w lutym 2023 roku. Obejmują m.in. roboty czerpalne – transport i refulację urobku z wbudowaniem w nowo projektowaną wyspę na Zalewie Wiślanym, zakup, dostarczenie i ustawienie oznakowania nawigacyjnego

Unieważnienie przetargu może oznaczać, że termin zakończenia pogłębiania toru wodnego zostanie wydłużony. Urząd Morski nie ogłosił jeszcze nowego przetargu. Czekamy na odpowiedzi na pytania, które wysłaliśmy w tej sprawie.

Przypomnijmy, że nowa droga wodna ma być gotowa do końca 2023 roku. Całość prac może kosztować nawet dwa miliardy złotych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolityk PO: Grodzki ośmiesza partię
Następny artykułOpłaty- użytkowanie wieczyste