A A+ A++

Fundacja im. Wisławy Szymborskiej ogłosiła listę tomów poezji wydanych w 2022 roku, które zakwalifikowano do XI Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wśród ogłoszonych tytułów można znaleźć aż trzy książki, których autorka i autorzy związani są z Toruniem.

„Nocne zabawy w dużych miastach” Anny Dwojnych opublikowane przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, „Sztuka zbierania mgły” Tomasza Dalasińskiego wydana w WBPiCAK w Poznaniu oraz „polskie obozy życia” Rafała Derdy, które ukazały się w wydawnictwie papierwdole są wśród 79 wybranych spośród 255 polskich książek poetyckich zgłoszonych do tego prestiżowego konkursu. To organizowane przez krakowską Fundację wydarzenie cieszy się dużą popularnością wśród miłośników poezji współczesnej, stanowiąc ważny wyznacznik tego, co dzieje się na polskim rynku literackim. Laureatami ubiegłych lat byli m.in.: Małgorzata Lebda, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Anna Adamowicz, Marta Podgórnik, Julia Fiedorczuk, Marcin Sendecki czy Jakub Kornhauser. Dwojnych i Derda to debiutanci w tych zmaganiach, a napisane przez nich książki znalazły się w konkursie po raz pierwszy, natomiast „Sztuka zbierania mgły” to już drugi, po „Większe” tom Dalasińskiego, który został doceniony na tym etapie. O tym, w czyje ręce ostatecznie trafi tegoroczna nagroda, dowiemy się w trakcie uroczystej Gali, która odbędzie się na początku lipca 2023 roku w czasie Festiwalu Miłosza w Krakowie.

Anna Dwojnych właściwie Anna Katarzyna Dwojnych-Kajkowska urodziła się w 1988 roku w Płocku, do Torunia wprowadziła się wraz z rozpoczęciem studiów na UMK. Jest absolwentką toruńskiej socjologii, filozofii, oraz studiów podyplomowych z archiwistyki i zarządzania dokumentacją na Wydziale Nauk Historycznych. Związana z nieistniejącym już magazynem „Inter-.Literatura-Krytyka-Kultura” działającym przy Wydziale Filologicznym UMK, współpracowała z kilkoma instytucjami kulturalnymi w Toruniu, a swoje teksty prezentowała na łamach wielu czasopism literackich oraz na ogólnopolskich i regionalnych festiwalach. Stypendystka Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury. „Nocne zabawy w dużych miastach” to jej trzecia, po „gadu gadu” i „Wypadkach z przypadkami” książka poetycka, a inspiracją do jej napisania było zamieszkiwanie przez autorkę Bydgoskiego Przedmieścia. Wśród pojawiającej się w wielu wierszach obrazów tej dzielnicy, Dwojnych opisuje proces poszukiwania swojego miejsce bycia i tożsamości, której otwartość na to, co inne, zmusza do niełatwych emocjonalnie decyzji i ciągłego negocjowania siebie w zetknięciu tym co zewnętrzne.

Tomasz Dalasiński urodził się 1986 roku. Jest twórcą tekstów poetyckich i prozatorskich, tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa zdobył na UMK w Toruniu. Znany jest jako autor książek z wierszami, m.in.: „©”, „Większe” i „Sztuka zbierania mgły”, książek prozatorskich: „Nieopowiadania” i „Przystanek kosmos i 29 innych pieśni o rzeczach i ludziach” oraz książki krytycznoliterackiej „Jadąc do ciebie. Szkice o poezji Jacka Podsiadły”. Redaktor m.in. antologii „Młody Toruń poetycki” oraz nieistniejącego już czasopisma „Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura”. Stypendysta MKiDN, Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz ZAIKS. Mieszka w Brzozówce niedaleko Torunia.  Przez krytyków, jego ostatnia, pretendująca do nagrody Szymborskiej książka „Sztuka zbierania mgły” oceniana jest jako doskonała warsztatowo literatura, poświęcona temu, co ułomne, przygodne, skończone. Skupiając się na języku i jego etycznym wymiarze autor rozważa w swoich wierszach doświadczenie śmiertelności człowieka, próbując ująć je w egzystencjalnej i filozoficznej perspektywie.

Kolejny autor w konkursie to Rafał Derda urodzony w 1978 r. w Koninie, obecnie mieszkający pod Toruniem, absolwent Anglistyki na UMK. Derda jest autorem kilkudziesięciu publikacji poetyckich, prozatorskich i krytyczno-literackich oraz współpracownikiem toruńskiego magazynu społeczno-kulturalnego „Menażeria”. Wraz z Lechem Nienartowiczem tworzy toruński duet muzyczny WSTYD wykonujący poetic noise. Derda jest autorem dwu książek poetyckich: „Piąte” oraz „polskie obozy życia”. „polskie obozy życia” to zbiór wierszy, z których wyłania się pełen lęków krajobraz współczesnej Polski. Język, którego używa poeta, nazywany jest precyzyjnym i obnażającym rzeczywistość, a sposób, w jaki autor się nim posługuje funduje mieszaninę smutku i humoru sprawiając, że opisywana rzeczywistość może zostać odebrana jako bliska wielu czytelnikom.

Na tegoroczną rywalizację poetycką warto zwrócić szczególną uwagę także ze względu na ogłoszenie przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej. To dobry powód, żeby przypomnieć, że ta noblistka w dzieciństwie była związana z Toruniem. W 1924 jej ojciec Wincenty Szymborski przeniósł się tu wraz z żoną i córkami z Kórnika pod Poznaniem zamieszkując przy ulicy Mostowej 18. Wspominając ten fakt, od października 2021 w witrynie sklepu Żabka przy ul. Szerokiej 13/15  stanowiącej plenerową galerię, prezentowane są wiersze Szymborskiej oraz laureatek konkursu z ubiegłych lat w opracowaniu graficznym studentek i studentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Realizacja projektu możliwa jest dzięki współpracy Biura Toruńskiego Centrum Miasta z Fundacją imienia Wisławy Szymborskiej.

Tekst: Malina Barcikowska

Zdj. Fundacja Wisławy Szymborskiej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiewyobrażalny scenariusz dla FC Barcelony. “Usunięcie z UEFA. Na stałe”
Następny artykułPoczta wycofuje numer “Nie” z papieżem? “Nie mamy pewności”