A A+ A++

Grand Prix w konkursie poetyckim oraz pierwszą nagrodę jury zdobyła Katarzyna Rodziewicz. Jednak ukontentowanych tym niedzielnym popołudniem i wczesnym wieczorem w Cukrowni Żnin było zdecydowanie więcej. A wszystko dzięki Fundacji Szmaragdowy Łabędź, która choć ma raptem kilka miesięcy, już w zauważalny sposób zaczyna kreować życie społeczne i kulturalne w Żninie, skupiając się na inspirowaniu ludzi do odkrywania swego potencjału.

To było niedzielne popołudnie pełne nie tylko inspiracji, ale po prostu magii. Była to magia słów i muzyki oraz dobrych fluidów między ludźmi. A wszystko to za sprawą Fundacji Szmaragdowy Łabędź, jej prezeski Pauliny Flicińskiej oraz wspólnie z nią prowadzącej I Galę Dobroczynną, Patrycji Prus. Oczywiście nie one jedyne sprawiły, że to wydarzenie w dawnym magazynie cukru, czyli w największej obecnie sali konferencyjnej kompleksu Arche w Żninie, będzie długo pamiętane.

Patrycja Prus była podwójną bohaterką tej gali. Nie tylko bowiem ją współprowadziła, ale po raz pierwszy zdecydowała się zaprezentować publicznie swoją twórczość poetycką. Jest niezwykle wrażliwą i uzdolnioną, młodą kobietą. Wiersze pisze już od czasów szkolnych i stworzyła ich setki. Ich pierwszą czytelniczką z reguły bywa przyjaciółka poetki, Paulina Flicińska. Teraz nadszedł czas, by próbkę twórczości Patrycji Prus usłyszało więcej osób. To stało się faktem podczas niedzielnej Gali Dobroczynnej. Frekwencja była duża, a ciepłe przyjęcie tych wierszy przez publiczność może tylko utwierdzić Patrycję Prus w dążeniu do spełnienia jednego z jej celów, czyli wydania tomiku. Jej twórczość opiera się na nadziei, a Patrycja paradoksalnie jawi się przy całej swojej wrażliwości i ulotności, jako twórczyni doceniająca wszystkie fundamentalne wartości składające się na etos człowieka. Z jej utworów bije wiara w ludzi, wiara w siebie i w siłę uczuć. Jednocześnie wiersze te są pełne słownych zabaw, których lekkość i podwójny lub nawet potrójny sens nie przeszkadza autorce skutecznie ujmować pewnych filozoficznych głębi. Przekonali się o tym słuchający wybranych utworów Patrycji Prus w interpretacji Ilony Bartkowiak-Zdzierak i Aleksandry Sulskiej oraz Dawida Kolasy.

Fundacja Szmaragdowy Łabędź stawia sobie za cel m.in. promowanie i ułatwianie pokazania się ludziom młodym, zdolnym, którzy jednocześnie mogą być inspiracją dla kolejnych osób. Dlatego po prezentacji twórczości Patrycji Prus wystąpili wokaliści. Adrianna Domowicz ma 12 lat, uczy się gry na instrumentach w Ognisku Muzycznym przy Żnińskim Domu Kultury, ale indywidualnie ćwiczy też śpiewanie. Zaśpiewała w duecie z Maciejem Wachowskim, 18-letnim uczniem Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu, który mieszka w Piechcinie, ćwiczy też wokalistykę w Laboratorium Piosenki przy MDK w Barcinie. Wokalistom tym akompaniował oraz przedstawił autorską kompozycję 17-letni Paweł Kujawa, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie.

Punktem końcowym Gali było rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego Z inspiracją ci do twarzy oraz wręczenie nagród ufundowanych przez Fundację Szmaragdowy Łabędź i Grand Prix przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbiety Piniewskiej. Wyjaśnijmy, że wcześniej został ogłoszony konkurs na napisanie 2 utworów na dowolny temat. Oceny dokonało jury w składzie: Hanna Czajkowska jako przewodnicząca oraz Renata Flicińska i Robert Luchowski.

Grand Prix przewodniczącej Sejmiku zdobyła Katarzyna Rodziewicz. Także drugi z jej wierszy spodobał się na tyle jurorom, że przyznali za niego autorce z Sielca pierwszą nagrodę. Drugą nagrodę zdobyła Anna Paluszkiewicz z Grudziądza, która prywatnie jest zresztą dziewczyną wspomnianego wcześniej kompozytora i pianisty Pawła Kujawy. Trzecia nagroda przypadła Kazimierzowi Jańczakowi. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Żninie zaskoczył wielu obecnych tym, że para się poezją. Laureaci otrzymali nagrody, publiczność natomiast przyjęła na pamiątkę gustowne rulony z wierszami Patrycji Prus i inne upominki od Fundacji.

Patronami honorowymi I Gali Dobroczynnej Fundacji Szmaragdowy Łabędź byli przewodnicząca Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska, starosta żniński Zbigniew Jaszczuk i burmistrz Żnina Łukasz Kwiatkowski. Patronem medialnym tego wydarzenia był Tygodnik Lokalny Pałuki.

Karol Gapiński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMuzyczna moc na OFF Festivalu w Katowicach. Tegoroczny line-up zapewni uczestnikom wiele wrażeń
Następny artykułTajemniczy antygrawitacyjny Dzwon Nazistów – czym była Wunderwaffe