A A+ A++

Opolski sejmik co roku przeznacza pewną pulę pieniędzy na remont zabytkowych obiektów w regionie. 

– W tym roku kwota, jaką przeznaczmy na remont zabytków, jest rekordowa i rekordowa też była liczba wniosków, jakie do nas trafiły – mówi Bartosz Ostrowski, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UMWO.

Do podziału przeznaczono 900 tysięcy złotych. Natomiast spośród 114 zgłoszonych wniosków wyłoniono 45 projektów. Średnia kwota dotacji wyniosła ok. 20 tys. zł. 

– Są to dwie wspólnoty mieszkaniowe, trzy podmioty prowadzące działalność gospodarczą, dwie osoby fizyczne, dwa stowarzyszenia oraz cztery jednostki samorządu terytorialnego. Pieniądze trafią także do parafii, kościołów i związków wyznaniowych – mówi Bartosz Ostrowski.

Dofinansowanie obejmie m.in. prace konserwatorskie cennych zabytków w kościołach, renowacje budynków samorządowych czy zabytkowe kamienice zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe. Przyznane dotacje dotyczą zabytków znajdujących się na terenie województwa opolskiego i wpisanych do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków.

Konserwacja “wędrującej rzeźby” św. Nepomucena

Najwyższą dotację otrzymała parafia katedralna pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu (42 tys. zł) na konserwację zabytków ruchomych katedry: ambony, obrazy św. Anny Samotrzeciej i rzeźby Madonny z Dzieciątkiem. Wysoką kwotę 40 tys. zł otrzyma parafia rzymskokatolicka pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opolu (na odnowienie i uzupełnienie elewacji wschodniej oraz prezbiterium zabytkowego kościoła). Podobną kwotę otrzyma też Zespół Szkół Ogólnokształcących im. A. Mickiewicza I LO w Kluczborku.

Jedną z dotacji otrzymała m.in. “wędrująca rzeźba” św. Nepomucena przy kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Opolu (9 tys. zł). Nepomucen nadodrzański (bo tak nazywano kiedyś rzeźbę) był związany najpierw z mostem Piastowskim, miejscem, które funkcjonowało jako przeprawa już w średniowieczu (biegł tędy szlak handlowy z Krakowa do Wrocławia). Rzeźba stała najpierw przed mostem, na wysokości dzisiejszego hotelu Piast. W 1855 r. przedstawiono ją na drugą stronę mostu, gdzie stała aż do lat 50. ubiegłego wieku, by w końcu podczas odbudowy zniszczonego wojną mostu przenieść ją ostatecznie przed front kościoła św. Piotra i Pawła (ok. roku 1996).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzykują się spore zmiany w programie “500+”
Następny artykułPo rozmowie o. Szustaka z Abp. Gądeckim. To się nie może dobrze skończyć.