A A+ A++

Podział kasz – charakterystyka. Pomysły na dania z kaszą w roli głównej

Choć smakowe i prozdrowotne właściwości różnego rodzaju kasz są znane od dawna, to w ostatnich latach potrawy z kaszy zyskały na popularności. Można nawet powiedzieć o modzie na nie.

Różnego rodzaju kasze to smaczne i zdrowe zastępstwo dla makaronu czy ryżu. Potrawy, których składnikiem jest kasza, powinny jeść osoby, którym zależy na zbilansowanej diecie. A to dlatego, że kasze charakteryzuje wysoka zawartość minerałów i witamin. Na przykład kasza jaglana to bogactwo witamin z grupy B, krzemu i żelaza, a popularna kasza gryczana to dodatkowo: potas, selen i magnez. Poza tym wszystkie kasze to duża zawartość błonnika – co nie tylko chroni przed wysokim poziomem cholesterolu, ale dobrze wpływa na pracę jelit. A to element ważny np. przy zachowaniu ładnej sylwetki. Kasze cenione są też za to, że ich jedzenie daje energię (są kaloryczne), ale nie tuczy. Wielość ich rodzajów sprawia, że każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. Ale o tym w dalszej części tekstu.

Nie tylko kasza gryczana, kasza manna i kasza owsiana

Jak już wcześniej wspomniano, kasza to wiele jej rodzajów. Różnią się one od siebie smakiem, wielkością ziaren czy kolorem. Niektóre z nich mają niski IG w związku z tym są polecane dla cukrzyków. Kasze indeks glikemiczny to opcja, którą warto się zainteresować, także ze względu na ich wpływ na proces odchudzania. Najpopularniejsze rodzaje kasz to:

  • kasza gryczana – kasza gryczana prażona i biała; nie zawiera glutenu;
  • kasza jęczmienna – kasza pęczak i kasza perłowa;
  • kasza kukurydziana;
  • kasza kuskus – z twardej pszenicy durum;
  • kasza owsiana;
  • kasza jaglana;
  • kasza bulgur – bardzo ostatnio popularna, odżywcza i bogata w kwas foliowy.

Smak kaszy w różnych odsłonach

Zaletą kasz jest też to, że można je przyrządzić zarówno na słodko, jak i w wytrawnej odsłonie. Ugotowaną kaszę można potraktować jako danie główne, robiąc np. popularne kaszotto, jak i jako dodatek – np. farsz. Kasze to też różne posiłki. Np. kasza manna ugotowana na mleku to pożywne śniadanie, zaś z dodatkiem świeżych owoców – znakomity deser. Kaszę gryczaną najlepiej przygotować z różnego rodzaju gulaszami – czy to mięsnymi, czy warzywnymi, zaś z kaszy jaglanej – krupnik, farsz czy zapiekankę. Ponadto ze zmielonej kaszy (np. kaszy gryczanej) można piec chleb i smakowite placki.

Kasze różnego rodzaju to zdrowa opcja dla osób, które doceniają tradycyjne potrawy, jak i dla tych, które lubią w kuchni poeksperymentować. Niewątpliwie na popularność kasz wpłynęło to, że znakomicie nadają się one do dań  wegańskich, jak i wegetariańskich. Można z nich przygotować np. farsz do pierogów bezmięsnych, wykorzystując dodatkowo zdrową opcję, jaką jest mąka na pierogi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Sekwanie utknęła białucha arktyczna. Ssak nie ma sił na powrót
Następny artykułLewandowski się zabawił na Camp Nou i zdobył serca kibiców. Owacje na stojąco