A A+ A++

Niemal każdemu z nas zdarza się uskarżać na bóle kręgosłupa. Najczęściej skargi te dotyczą dolegliwości na jego odcinku szyjnym. Związane one są m.in. z aktywnością zawodową związaną z pracą przy biurku, ale dotyczą tak naprawdę wszystkich grup zawodowych. Mięśnie szyi i barków są napięte przez cały dzień a kiedy wieczorem kładziemy się spać także nie pozwalamy im odpocząć, używając najczęściej miękkich puchowych lub poliestrowych poduszek. W ten sposób zamiast odpoczywać męczymy się także w nocy. Jak sobie pomóc? Specjaliści mówią: kupując dobrą poduszkę ortopedyczną.

Wiele osób słysząc propozycję zakupu poduszki ortopedycznej zastanawia się czy warto wydawać pieniądze? Czy rzeczywiście w naszym przypadku istnieje potrzeba ich używania? 

– Często z takim podejściem spotykamy się w naszej pracy – mówi Kinga Jarząbek z Twojego Sklepu Medycznego w Tomaszowie Mazowieckim. – Jeśli mamy jednak wątpliwości warto skorzystać z porady lekarza, bądź wyspecjalizowanego rehabilitanta. Zaleceń medycznych nie należy lekceważyć. Poduszki ortopedyczne mają jednak też zastosowanie profilaktyczne. Nieduży i niebyt kosztowny przedmiot może w znaczący sposób wpłynąć na nasze samopoczucie i zdrowie.

Jaką poduszkę kupić? W internecie aż roi się od ofert

– Odpowiedni dobór poduszki ortopedycznej to klucz do sukcesu. Źle dobrana, może być powodem nie ulgi a wręcz nasilenia się dolegliwości bólowych.  Poduszkę  powinno dobierać się pod okiem specjalisty (fizjoterapeuty lub profesjonalnego personelu sklepu medycznego).

Z tego, co zdążyłem się zorientować, istnieje wiele rodzajów poduszek ortopedycznych. Czym różnią się one między sobą?

– Przede wszystkim rozmiarem, czyli wysokością poduszki a także zastosowanym wypełnieniem. Są więc poduszki konturowe, które stosuje się podczas spania.  Dopasowują się one do konturu głowy, szyi, a także ramion.  Łagodzą bóle głowy, sztywność karku i eliminują bóle szyi. Co ciekawe łagodzą objawy chrapania lub bezdechu sennego. Ciekawą propozycją są też poduszki turystyczne, kształtem przypominające podkowę.  Można używać ich w biurze, w czasie podróży autem lub w samolocie.  

Poduszki tylko pod głowę?

– Oczywiście nie tylko. Często stosowane są na przykład poduszki kolanowe w kształcie klepsydry. Umieszczone  między nogami utrzymują prostą, boczną pozycję podczas snu oraz poprzez rozdzielenie nóg zwiększają przepływ krwi. Są też poduszki klinowe i lędźwiowe,  

Jakie elementy bierzecie pod uwagę dobierając poduszkę dla konkretnej osoby?

– Przede wszystkim ważna jest budowa  anatomiczna ciała. To od niej zależy dobór rozmiaru poduszki ortopedycznej. Właściwie wszyscy producenci, oferują poduszki w kilku różnych rozmiarach (wysokościach). Największe znaczenie ma tu szerokość barków. Zgodnie z zasadą, że im szersze, tym większy rozmiar poduszki.  

li poduszkę przypisujemy do konkretnej osoby?

– Tak jest najlepiej, chociaż zdarzają się poduszki o regulowanej wysokości. Posiadają one wkładki, które można wyjmować lub umieszczać w poszewkach, dostosowując do osoby, lub indywidualnych odczuć.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

– Na wrażliwość i siłę nacisku. Poduszki ortopedyczne wykonane są z pianki poliuretanowej lub visco-elastic.  Pierwsza z nich ma właściwości wentylacyjne i idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, zachowując sprężystość. Polecamy je osobom  o większej potliwości okolic głowy i szyi, lubiących poduszki elastyczne i twardsze.

Czym różni się od termoplastycznej (visco-elastic)?

– Tego rodzaju pianki pozwalają na równomierne rozłożenie  nacisku na poduszkę.  Jednocześnie w sposób optymalny podtrzymuje szyję. Pianka ta reaguje na temperaturę ciała. Dopasowuje się  do pozycji podczas snu.  Takie poduszki polecamy  dla osób o większej wrażliwości okolic szyi i głowy.

 

Porad udzielała

Kinga Jarząbek

Twój Sklep Medyczny

ul. Słowackiego 4

97-200 Tomaszów Mazowiecki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMBANK SA (21/2020) Wpływ rozprzestrzeniania się koronawirusa na działalność Grupy mBanku
Następny artykułStracili prawo jazdy za alkohol i prędkość