A A+ A++

Starsza kobieta podtruta tlenkiem węgla trafiła do szpitala. Źródłem czadu był prawdopodobnie piec gazowy.

Na ulicy Kierzkowej w Łomży doszło do podtrucia tlenkiem węgla. Poszkodowana została starsza kobieta, która trafiła do szpitala. Przybyli na miejsce strażacy, urządzeniami pomiarowymi potwierdzili obecność czadu. Wg ratowników źródłem skażenia był zamontowany piec gazowy. Został on wyłączony z użytku, a lokal przewietrzony do momentu, aż urządzenia pomiarowe nie wykazywały stężenia tlenku węgla. 

Tlenek węgla, popularnie zwany czadem, to bezbarwny, bezwonny i bardzo groźny gaz, często określany mianem „cichego zabójcy”. Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. 

Jak informuje straż pożarna, potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami.

Strażacy wskazują, że podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku węgla i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz, ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin. Ponadto należy regularnie sprawdzać prawidłowość działania urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla, szczelność wewnętrznych instalacji gazowych, przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz kanałów nawiewnych. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpalarnia odpadów za 700 mln zł w Tarnobrzegu [Czytaj w gazecie]
Następny artykułTour de France wraca do Hiszpanii. Za rok kolarze ruszą z Bilbao