A A+ A++

Muzeum Zamojskie w Zamościu przez całe wakacje wspierało dzieci i młodzież podczas ich letniego wypoczynku, proponując wszystkim chętnym wyjątkowe formy aktywności. Na ten czas przygotowaliśmy wiele różnorodnych propozycji edukacyjnych. Z nami najmłodsi nie mieli czasu na nudę.
Co istotne, każdy, kto brał udział w zajęciach edukacyjnych, miał szansę nie tylko atrakcyjnie spędzić czas, na przykład tworzyć oryginalne prace metodą sitodruku, czy poznać podstawowe kroki dawnego tańca dworskiego, ale także nabyć nowe kompetencje w zakresie komunikacji społecznej w środowisku rówieśniczym i rodzinnym. Duża część atrakcji nie ograniczała się jedynie do okresu wakacji.

Już w czerwcu w ramach programu „Kultura – używaj do woli!” przy Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał oddział Muzeum Zamojskiego odbył się piknik historyczny – „Ożywiamy historię” a poprzedziła go gra miejska „Anatomia miasta”. Dzięki temu oferta atrakcji była na tyle szeroka, że wszyscy mieszkańcy Zamościa i nie tylko mogli znaleźć coś dla siebie. Dzięki finansowaniu zajęć przez Miasto Zamość w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowy oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii na lata 2022-2023 wszystkie dostępne atrakcje były bezpłatne. W naszych spotkaniach łącznie od czerwca do sierpnia, uczestniczyło ok. 450 osób.
 Ponadto w sierpniu w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w ramach działającego Przystanku Historia IPN na dzieci i młodzież czekały gry i zabawy podwórkowe z okresu PRL, m.in. kapsle, cymbergaj, gra w klasy, kulki, kółko i krzyżyk. Uczestnicy wydarzenia mogli poznać losy zwierzęcych towarzyszy polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej i przygotować pamiątkowe przypinki.
Najmłodsi wraz z Rodzicami uczestniczyli w bezpłatnych warsztatach przygotowanych przez edukatorów z Muzeum Historii Polski w Warszawie we współpracy z Muzeum a prowadzonych do wystawy plenerowej „Powstali 1863-1864” prezentowanej na Rynku Wodnym w Zamościu. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję wykonać kolaż z użyciem reprintów fotografii, prasy i malarstwa okresu Powstania Styczniowego. Każdy z uczestników zajęć otrzymał upominki związane ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego. Swoje progi dla najmłodszych otworzyła również Galeria Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego, mieszcząca się na zamojskich plantach. Do prezentowanych tutaj wystaw czasowych prowadzone były warsztaty artystyczne, dzięki którym uczestnicy bliżej poznali kulturę Armenii i twórczość polskiego artysty pochodzenia ormiańskiego Oganesa Kazariana Owika oraz twórczość Krzysztof Brzuzan, ucznia Prof. Koniecznego, artysty tworzącego głownie kapliczki ze zdegradowanych oraz odzyskanych materiałów.
Podsumowując we wszystkich zorganizowanych zajęciach wakacyjnych uczestniczyło ok. 600 osób. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie naszą ofertą edukacyjną. Czas zainwestowany w dzieci, to czas najcenniejszy dlatego już planujemy kolejne projekty!
 

Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUniwersytet oficjalnie rozpoczyna działalność. „To radość i odpowiedzialność”
Następny artykułXVI Otwarte Zawody Spinningowe w Teamach o Puchar Starosty Szczycieńskiego