A A+ A++

Sezon wodny na szlakach rejsów trzema gondolami po Narwi w Łomży i Ostrołęce trwał od końca kwietnia do początku grudnia 2023 r. Założyciel firmy wiosną 2021 r. kapitan Marcin Mieczkowski ocenia, że miniony sezon był udany, ponieważ propozycja relaksu, integracji i zabawy na gondolach cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Łomży i regionu oraz zwiedzających turystów. Z pola namiotowego przy Porcie Łomża skorzystało prawie 1 200 przyjezdnych z 27 krajów świata.

Podsumowanie sezonu wodnego składa się z 2. części: na temat rejsów i działalności Portu Łomża.

Firma kapitana Mieczkowskiego dysponuje dwiema gondolami w Łomży: większa ma 13 m na 3 m, a mniejsza ok. 12 m na 2 m. W Ostrołęce pływa bliźniacza – większa. W miarę zapotrzebowania, mogą służyć w jednym miejscu. Można podziwiać z nich widoki przyrody, bogactwo roślinności i ptactwa, napotkać bobry, sarny, jelenie i inne zwierzęta. Tradycyjnie na gondolach odbywają się też wieczory panieńskie i kawalerskie. Zdobywają popularność wieczory mieszane, gdy towarzystwo narzeczonych zna się i lubi bawić razem. Zabawę podczas rejsu przy grillu lubią także dorośli, np. grona pedagogiczne z dyrekcjami szkół i przedszkoli oraz personele dyskontów z kierownictwami. Oprócz stolików z ławeczkami, goście używają pokładu jako parkietu tanecznego, tzw. dance floor. Zależnie od potrzeb i możliwości czasowych, rodziny, klasy, grupy koleżeńskie i firmy zamawiają rejsy 1-godzinne, 2- lub 3-godzinne. Zdarza się nieraz, że impreza przebiega znakomicie, więc w trakcie rejsu organizatorzy proszą o przedłużenie nawodnej wyprawy. Zazwyczaj uroczystą oprawę z tortem i prezentami mają urodziny, imieniny, jubileusze, co często wybierają rodziny. Gondole też bywają przyozdobione i przystrojone kolorowymi lampkami, kiedy oświetlenie towarzyszy tańcom. 

Zachwycające zdjęcia krajobrazów i ptactwa 

Kapitan Mieczkowski ocenia, ze najczęściej z rejsów korzystają mieszkańcy Łomży, Ostrołęki oraz regionu. Dużo jest rejsów dla osób przyjezdnych z całej Polski, lecz głównie z Warszawy, Górnego i Dolnego Śląska, Podhala, południowej części kraju. Turyści z zagranicy pochodzą głównie z USA, Irlandii, Francji i Niemiec. W grupie obcokrajowców wyróżniają się ornitolodzy, bo wyposażeni w profesjonalne aparaty z teleobiektywem. Bohaterami zdjęć są białe i czarne bociany, łabędzie, sroki,  kaczki, sikorki, zimorodki, mewy, rybitwy, szpaki i jaskółki, mające gniazda na wysokich burtach rzeki. Gdy przybysze nie ujrzą „swoich” wyczekiwanych ptaków, przedłużają rejs o godzinę: wtedy nieoczekiwanie pojawią się w nagrodę nowi bohaterowie zdjęć, jak rzadko spotykane orły i bieliki. Obcokrajowcy wracają do domu zachwyceni z upragnionymi zdjęciami własnego autorstwa z rejsu.

Jedna grupa zwiedza Łomżę, druga płynie gondolą

Rejsy są przeróżne: na wschód słońca, na zachód słońca, na oglądanie bobrów, a przed wszystkim – krajobrazów, które zmieniają się zależnie od ustawienia gondoli względem nurtu rzeki i mijanych miejsc. Nauczyciele prowadzą lekcje żywej przyrody i geografii w terenie, do czego kalendarz daje niejeden pretekst, m.in., pierwszy dzień wiosny, Dzień Dziecka, początek i koniec roku szkolnego, kiedy sprzyjają warunki atmosferyczne. Zdarza się, że podczas rejsu pada deszcz, ale nie wszystkim to przeszkadza. Niektórzy traktują to jako dodatkową przygodę, płynąc pod daszkiem. Wycieczki objazdowe są czasami tak duże, że jedna grupa zwiedza Łomżę i okolice, Wzgórze św. Wawrzyńca i Górę Królowej Bony, zaś druga płynie gondolą, po czym następuje zamiana. Na rejsy decydują się czasami ośrodki pomocy społecznej i DPS-y z osobami z niepełnosprawnością. Na gondoli nie ma obowiązku zakładania kamizelek ratunkowych, ale młodsze dzieci je wkładają – albo asekuracyjnie,  jeśli ktoś boi się kontaktu z wodą. Łomżyniacy najchętniej pływają w soboty i niedziele. Zamawiają prywatne rejsy pod nr. tel. 607 973 327. Miesiąc temu Marcin Mieczkowski otrzymał wyróżnienie za rejsy gondolami na gali Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego. 

Kapitan ocenia, że w tym roku stan wody w Narwi był najsłabszy od 2017 r., gdy zaczął przygodę z rejsami: poniżej 70 cm na wodowskazie pod starym mostem w Piątnicy, w Ostrołęce poniżej 30 cm. Jeśli woda w rzece pozwala, gondole poruszają się między 140 km a 220 km (Port Łomża 206 km – Ostrołęka 147 km). Podczas godziny gondola pokonuje około 7 km. Prędkość rejsu zależy od tego, w jakim tempie płynie Narew. Na zakręcie przy Górze Królowej Bony nurt naniósł w tym sezonie wyjątkowo dużą łachę piachu, tak że woda nie zdołała zabrać go z dna, które do połowy szerokości Narwi stanowi rafę kamienną po stronie brzegu Starej Łomży. Zainteresowaniem rodzin z dziećmi cieszyło się także 6 ekoboats, czyli łódek elektrycznych. 

Podsumowanie sezonu w Porcie Rzecznym

– Sezon rozpoczął się tradycyjne 1. maja – informuje Kamil Walczyk, kierownik działu organizacji imprez i marketingu w MOSiR Łomża. – Jak co roku, rowery wodne cieszyły się największym zainteresowaniem. Wypożyczono je 547 razy, a z kajaków dwuosobowych skorzystano 382 razy. Położenie portu rzecznego w niewielkiej odległości od starego miasta, muzeów, placówek gastronomi i sklepów stanowi olbrzymią atrakcyjność dla turystów. Przystań z wypożyczalnią rowerów wodnych i kajaków sprawiła, że przyjezdni zatrzymywali się na dłużej na polu kempingowym. Przyległe tereny rekreacyjne z siłownią zewnętrzną, placem zabaw dla dzieci, ścieżką rowerową i spacerową  oraz bezpłatnym miejscem do grillowania zachęcały do aktywnego wypoczynku nie tylko mieszkańców Łomży. W porcie dostępne są bezpłatne lunety widokowe, przez które obserwować można pięknie położone na skarpie narwiańskiej miasto i pradolinę Narwi. Cierpliwi i wnikliwi obserwatorzy wyśledzą życie ptactwa wodnego i łąkowego.

Pole namiotowe Portu Łomża położone jest przy międzynarodowej trasie Warszawa – Augustów – Litwa – Łotwa – Estonia S-61. Turyści korzystali z sanitariatów, natrysków, tankowali wodę, doładowywali akumulatory i dokonywali drobnych napraw. Wypożyczenie czy zakup kampera w Polsce jest coraz bardziej popularnym sposobem na wakacyjny wypoczynek. W roku 2023 pole kempingowe MOSiR Łomża przy ul. Żydowskiej odwiedziło 1 191 turystów. Poza osobami z Polski – 245 osób, najczęściej byli to obywatele zagraniczni z: Australii, Austrii, Belgii, Chin, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch.

Na terenie bulwaru odbyło się wiele wydarzeń, które cieszyły się zainteresowaniem społeczności, m.in., 21. marca przedszkolaki pożegnały zimę i powitały wiosnę śpiewem i wierszami, rozpoczęto  i zakończono wakacje imprezami MOSiR w ramach projektu pt. „Łomża – Miasto, w którym żyję 

i pracuję”, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. 6. sierpnia 45 zawodników z różnych stron Polski wzięło udział w VIII Triathlonie MOSiR Łomża. Uczestnicy w drodze do mety mieli do pokonania 1 200 m w rzece Narew, 15 km na rowerze oraz 3 km biegu. 22. lipca i 26. sierpnia odbyły się potańcówki z zespołem Siemieniacy, a 20. sierpnia – piknik „Poznaj swojego sąsiada”, realizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego. W 2023 roku dochód Portu Łomża z wynajmu sprzętu pływającego, pola campingowego oraz pozostałych usług wyniósł 68 tysięcy 573 złote 50 groszy i był wyższy w stosunku do zeszłego roku o 4 tysiące 354 zł 25 groszy. Sezon zakończył się 31. października, a następnie pracownicy MOSiR Łomża dokonali niezbędnych przeglądów i zabezpieczyli sprzęt wodny.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPół wieku SOSW w Głogówku
Następny artykułTajniki umysłu tematem spotkania w Klubie Zdrowia