A A+ A++

Podsumowanie roku 2019 Suwałki

31.12.2019

Region

Koniec roku to czas podsumowań. Tak też jest w Radiu 5. Zapraszamy na podsumowanie roku 2019, zarówno na antenie Radia 5 jak i poniżej w formie video.

STYCZEŃ

2019 rok na Suwalszczyźnie mieszkańcy witali na balach, domówkach i imprezach plenerowych, między innymi Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach. Uczestników sylwestra pod gwiazdami do wspólnej zabawy zagrzewali dj Blue M i zespół Jorrgus. Była muzyka, dobra zabawa i pokaz sztucznych ogni. Tak jak w całym kraju, na Suwalszczyźnie odbyły się kontrole escape roomów. Dokładnie jednego, bo w regionie taki punkt działa jedynie w Suwałkach. Poważnych nieprawidłowości, które wymagałyby zamknięcia lokalu nie stwierdzili, a drobne uchybienia usunięto natychmiast. Ogólnopolską kontrolę ogłoszono po tragicznym wypadku w Koszalinie, gdzie w escape roomie zginęło pięć młodych dziewczyn. Escape roomy to popularne pomieszczenia do gry, w której uczestnicy muszą rozwiązać szereg zagadek, aby wydostać się na zewnątrz.

Mieszkańcy regionu oddali hołd zmarłemu Pawłowi Adamowiczowi, prezydentowi Gdańska. Suwalczanie palili znicze pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. Były władze miasta, radni i młodzież. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, zginął podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy raniony przez nożownika. W styczniu kierowcy autobusów komunikacji miejskiej w Suwałkach zażądali podwyżek. Po tym, jak ich nie dostali, w spółce doszło do wysokiej absencji. Spora część kierowców była wówczas na zwolnieniach lekarskich. W efekcie część autobusów nie wyjechała w trasę. Spółka musiała zatrudnić nowych kierowców i poniosła straty, a pasażerowie na mrozie czekali na autobusy, które nie przyjechały. Ostatniego dnia stycznia na drogach Suwalszczyzny utknęły NATOwskie wojska. Potężne wojskowe maszyny zatrzymały się na moście nad Rospudą w Bakałarzewie. Wojskowi mieli problem ze skrętem w lewo, w kierunku miejscowości Bakałarzewo Kolonia. Długie lawety z ciężkimi pojazdami nie mieściły się w wąskim zakręcie. W dwudniowych manewrach wojsk NATO uczestniczyło około 300 żołnierzy i około 100 jednostek sprzętu.

LUTY

1 lutego swoją publikację poświęconą wsiom gminy Suwałki zaprezentował publicznie doktor Tomasz Naruszewicz, historyk i wójt Bakałarzewa. „Wsie gminy Suwałki” to obszerne, liczące prawie 400 stron opracowanie historyczne prezentujące wszystkie wsie gminy, ich dzieje i losy mieszańców. Książka ukazuje wiele nieodnotowanych dotychczas faktów, pozyskanych dzięki relacjom świadków historii.  Również w lutym zatonął „Tryton” statek, którym dwadzieścia lat temu pływał po Wigrach Ojciec Święty Jan Paweł II. Jednostka była zacumowana w przystani pokamedulskiego klasztoru. W lutym okazało się, że poszła na dno, a znad skutej lodem wody wystawała jedynie sterówka. W Suwałkach gościł Saulius Skvernelis, premier Litwy. Szef litewskiego rządu wziął udział w zorganizowanych przez tutejszą mniejszość litewską obchodach Odzyskania Niepodległości Litwy. Wizyta była też okazją do spotkania z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem Suwałk. Litwini zabiegają o utworzenie w mieście centrum oświaty i kultury dla miejscowej mniejszości litewskiej. Chcą uruchomić przedszkole i szkołę z nauczaniem w języku litewskim. W lutym zmarł ksiądz Ryszard Gwiazdowski, wieloletni proboszcz parafii św. Aleksandra w Suwałkach. Ostatniego dnia lutego Mateusz Morawiecki, premier Rzeczypospolitej Polskiej wziął udział w otwarciu, reaktywowanego po 19-tu latach, posterunku policji w Dubeninkach. W uroczystości uczestniczyli też Joachim Brudziński, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, generał Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe i zgromadzeni mieszkańcy.

MARZEC

Do wstrząsającej tragedii doszło na początku marca w miejscowości Jemieliste koło Filipowa. W wyniku tragicznego pożaru zmarły cztery poparzone osoby. Małżeństwo, ich siedmioletnia córka i trzyletni chłopiec. Tuż po pożarze wszyscy byli w bardzo ciężkim stanie. Umierali w szpitalach, niemal dzień po dniu. Lekarzom udało się uratować drugiego, mocno poparzonego trzylatka. Poparzeń zdołało uniknąć dwóch nastoletnich synów i ich dziadek.  Natomiast w Suwałkach trzy osoby zostały poszkodowane w potężnym wybuchu gazu, do którego doszło przy ulicy 24 Sierpnia. Eksplozja zniszczyła murowany budynek. W marcu poznaliśmy laureatów Włóczni Jaćwingów, czyli corocznych nagród prezydenta Suwałk. W tym roku wyróżnieni zostali: Społeczny Komitet Wspierania Budowy Suwalskiej Obwodnicy, Jerzy Broc, Jan Chojnacki, Miasto Grande-Synthe we Francji, Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych ,,Nad Czarną Hańczą” w Suwałkach, Walerian Drażba – właściciel przedsiębiorstwa WALMAR oraz firma Racis Development. Suwalscy samorządowcy pochylili się nad sytuacją w Zakładzie Komunikacji Miejskiej. W tym celu w marcu spotkali się na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, o której zwołanie wystąpili radni Prawa i Sprawiedliwości. Chcieli usłyszeć, co tak naprawdę dzieje się w PGK, gdzie zwolnienia otrzymało 9 kierowców. Władze PGK nie kryły, że to skutek wydarzeń z początku roku, kiedy to kierowcy autobusów zażądali podwyżek. Po tym, jak ich nie dostali w spółce doszło do wysokiej absencji. Spora część kierowców była wówczas na zwolnieniach lekarskich. W efekcie część autobusów nie wyjechała w trasę. Spółka musiała zatrudnić nowych kierowców i poniosła straty, a pasażerowie na mrozie czekali na autobusy, które nie przyjechały. Zwolnieni kierowcy zapowiedzieli walkę przed sądem o przywrócenie do pracy. Tak jak w całym kraju w suwalskich szkołach odbyło się referendum strajkowe. Za strajkiem opowiedziała się większość nauczycieli uczestniczących w referendach organizowanych w suwalskich szkołach. Przypomnijmy, że głosowanie nie odbyło się jedynie w dwóch placówkach: I Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Technicznych. W pozostałych, gdzie nauczyciele głosowali, frekwencja wyniosła od 70 do 90 procent. Większość głosujących w każdej z placówek poparła planowany na 8 kwietnia strajk.

KWIECIEŃ

Podsumowanie kwietnia należy rozpocząć od 13 dnia tego miesiąca, bowiem ta data przejdzie do historii Suwałk. Tego dnia, po dziesięcioleciach oczekiwania, odbyło się oficjalne otwarcie obwodnicy miasta. Uroczystego otwarcia 13-kilometrowej długości, nowej drogi ekspresowej, dokonali przedstawiciele rządu, samorządu i drogowcy. Tuż po tym na trasie pojawiły się pierwsze ciężarówki i pojazdy osobowe. To historyczny moment w życiu miasta i jego mieszkańców, bo obwodnica wyprowadziła z Suwałk tranzytowy ruch samochodów ciężarowych. Duże natężenie ruchu wiązało się z zagrożeniami drogowymi, hałasem, pyłem. Suwalczanie od trzydziestu lat zabiegali o obwodnicę i się jej doczekali. W otwarciu drogi uczestniczyli między innymi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Jarosław Zieliński, poseł i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł Krzysztof Jurgiel i eurodeputowany Karol Karski oraz miejscowi samorządowcy: Czesław Renkiewicz prezydent Suwałk, Witold Kowalewski, starosta suwalski. W kwietniu siedem tysięcy drzew posadzili na północy Suwałk pracownicy miejscowej firmy produkującej drzwi drewnianych. Dęby, klony, sosny, brzozy i inne drzewa zasadzono przy ulicy Dmowskiego, tuż za świątynią parafii Bożego Ciała Ojców Franciszkanów. W Bakałarzewie doszło do wielkiego pożaru domu mieszkalnego. W akcji gaśniczej brało udział 10 zastępów, w tym druhowie z Przerośli, Filipowa i Potaszni. Ogień objął nie tylko dom, ale też stojące na posesji auta. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał. Suwalszczyznę odwiedziła kilkudziesięcioosobowa delegacja Algierczyków. To przedsiębiorcy branży mleczarskiej i hodowcy bydła. Przyjechali na zaproszenie miejscowej spółki, która od lat eksportuje swoje produkty między innymi do Algierii. Goście zwiedzali fabrykę i gospodarstwa rolne. Największe wrażenie na Algierczykach zrobiła farma krów licząca 800 sztuk bydła.

MAJ

Jeśli maj to matury, które w części suwalskich szkół rozpoczęły się z poślizgiem. Wszystko przez maile z fałszywą informacją o podłożonych w szkołach bombach. W Suwałkach takie informacje otrzymało 10 placówek. Wśród nich było II Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Technicznych, gdzie przez fałszywy alarm część z maturzystów rozpoczęła egzamin z prawie półgodzinnym opóźnieniem. Nowy eksponat trafił na wystawę plenerową przy Klubie Wojskowym 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach. To czołg średni T-34, taki sam, jakiego używano w popularnym przed laty serialu „Czterej pancerni i pies”. Eksponat „przyjechał” z jednostki w Giżycku. Został wyładowany na terenie klubu wojskowego suwalskiej jednostki i dołączył do okazałej wystawy plenerowej. W maju na Suwalszczyznę wrócili Jaćwingowie. Może nie dosłownie, bo w formie grup rekonstrukcyjnych, ale bardzo wyraziście. Wszystko za sprawą Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego, który powrócił po siedmiu latach przerwy. W ramach wydarzenia przy namiotach rozstawionych na skraju lasu w suwalskiej Szwajcarii rekonstruktorzy biwakowali, gotowali, prezentowali metody obróbki drewna, metalu i skóry oraz bili się na miecze i topory. 26 maja odbyły się eurowybory, w wyniku których mandat z okręgu wyborczego obejmującego podlaskie i warmińsko-mazurskie otrzymali Tomasz Frankowski z Koalicji Europejskiej oraz Krzysztof Jurgiel i Karol Karski z Prawa i Sprawiedliwości. Dziewięć samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad trafiło do 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Kluczyki do wozów z końcem maja przekazał żołnierzom Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

CZERWIEC

Początek czerwca to obchody 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Suwalszczyźnie. W gminie Suwałki odbyły się one na rowerze. Rowerzyści przejechali trasą, którą 20 lat temu podróżował Papież. Ruszyli z wigierskiego półwyspu, gdzie wylądował śmigłowiec z Ojcem Świętym, aby dojechać do Leszczewa, gdzie Jan Paweł II odwiedził rodzinę państwa Milewskich. Była przejażdżka, modlitwa i wspólne ognisko. W czerwcu na torach kolejowych przy stacji Szczepki na trasie Suwałki-Augustów wykoleiło się kilkanaście wagonów ze żwirem. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Przez trzy dni służby techniczne PKP, w tym specjalne pociągi techniczne i koparki pracowały nad udrożnieniem przejazdu pociągów. Na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach odbyły się IV Targi Mieszkaniowe i Wyposażenia Wnętrz. Wszyscy zainteresowani mogli poznać pełną ofertą deweloperską na suwalskim rynku mieszkaniowym oraz poradzić się ekspertów. W czerwcu mieszkańcami regionu wstrząsnęła informacja o zabójstwie 9-miesięcznej Blanki z Olecka. Do aresztu trafili rodzice dziecka – 35-letnia matka i 45-letni ojciec. Prokuratura postawiła obojgu zarzuty znęcania się nad niemowlęciem, zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz wykorzystania seksualnego. Po kilku dniach ojciec wyszedł na wolność, bo zebrane dowody wskazały, że mężczyzna nie jest sprawcą zarzucanych czynów.

LIPIEC

W lipcu Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej podpisał w Suwałkach decyzję o przeformowaniu 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej w 14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny. Tym samym zrealizował zapowiedź przywrócenia w mieście pułku, którą ogłosił jesienią 2018 roku. Wszystko podczas uroczystości na placu defilad suwalskich koszar z udziałem żołnierzy i licznie zgromadzonych samorządowców z Suwalszczyzny. 6 lipca w Suwałkach odbyła się kolejna edycja RESO Suwałki 10,5 czyli Miejskie Święto Biegania. Na starcie nie zabrakło zarówno dzieci, jak i seniorów. Byli amatorzy i zawodowcy, słowem wszyscy, którzy kochają sport. W Suwałkach tradycyjnie odbył się Suwałki Blues Festival 2019. Na suwalskich scenach pojawili się tacy artyści jak między innymi Maciej Lipina, Grainne Duffy, The Cash Box Kings i Kenny Wayne Shepherd Band. Tradycyjnie były też śniadania bluesowe i koncerty klubowe. W rytmach bluesa bawiły się tysiące osób z miasta, regionu, a nawet najdalszych zakątków Polski i Europy. Tradycyjnie 15 lipca z Suwałk ruszyła Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza do Wilna Z końcem lipca doszło do tragicznego wypadku na obwodnicy Suwałk. W zaparkowanego na poboczu Forda Transita uderzyła ciężarówka kierowana przez Białorusina. Na miejscu zginęli 33 i 55 latek. To dwaj pracownicy, którzy wykonywali prace drogowe.

SIERPIEŃ

W Suwałkach sierpień zaczął się awarią wodociągu. Południowa część miasta nie miała dostępu do wody. W pozostałej występowały niedobory. Do awarii doszło podczas prac przy gazociągu przy ulicy Powstańców Wielkopolskich. Robotnicy podczas wykonywania przewiertu uszkodzili główną magistralę wodociągu zasilającą południową część miasta. Woda zalała piwnice i garaże. W podsuwalskiej Nowej Wsi odbyło się uroczyste otwarcie nowej remizy i świetlicy. Na parterze powstały dwa garaże i pomieszczenia na potrzeby druhów miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Na piętrze przewidziano dużą świetlicę. Całość kosztowała blisko milion złotych. Członkowie Stowarzyszenia Żytkiejmska Struga upiekli w Żytkiejmach największego, bo 5 metrowego sękacz. Użyli tysiąc jaj, 25 kilogramów mąki, 25 kilogramów cukru, 25 kilogramów masła i 25 litrów śmietany. Druga połowa sierpnia minęła pod znakiem wyzwolenia Suwałk. Na obchody złożyło się wiele wydarzeń. Jednym z pierwszych było odsłonięcie odtworzonych rzeźb orłów na zabytkowej bramie przy ulicy Pułaskiego. Te dumne i drapieżne ptaki zdobiły bramę wjazdową do koszar II Pułku Ułanów Grochowskich przed drugą wojną światową. W 1939 roku zostały zniszczone przez Niemców.

WRZESIEŃ

Wrzesień zaczął się wyciekiem ścieków do Czarnej Hańczy. Do zdarzenia doszło przy ulicy Waryńskiego w Suwałkach. Okazało się, że zawiniła małopolska firma, która prowadziła konserwację sieci kanalizacyjnej. Podczas prac robotnicy wykorzystali kanał deszczowy, aby tymczasowo przelać ścieki. Zwyczajowo, w takiej sytuacji, wykonywane jest obejście, które pozwala przepompować ścieki tak, aby ominęły remontowany odcinek. Wykonawca chciał jednak zaoszczędzić czas i nie powodować utrudnień w ruchu drogowym. Niestety korek, którym robotnicy zamknęli wypływ, nie spełnił swojej roli i doszło do niezamierzonego, nieszczęśliwego wypadku. Również we wrześniu na na płycie nowo powstałego pasa startowego w Suwałkach odbył się Moto – Show, czyli wielka samochodowa impreza. Co prawda pierwszego dnia padało i z frekwencją było krucho, ale już dzień później przybyły tłumy. Na suwalskim lotnisku można było zobaczyć prawdziwe samochodowe perełki. Wystawcy prezentowali samochody rajdowe, zabytkowe, ciężarówki, były pokazy driftu oraz wyścigi na jedną czwartą mili. Pomnik w hołdzie ofiar Obławy Augustowskiej odsłonięto w Augustowie. Monument, który stanął na rondzie Solidarności, przedstawia złożone do modlitwy dłonie, oplecione drutem kolczastym, Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika odbyły się na Rynku Zygmunta Augusta. We wrześniu suwalczanie pożegnali Zdzisława Koncewicza, suwalskiego radnego i związkowca. Zmarły spoczął na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej w Suwałkach. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyła rodzina, licznie zgromadzeni przyjaciele, współpracownicy, związkowcy, samorządowcy. Zdzisław Koncewicz szefował miejscowym strukturom Solidarności i przez pięć kadencji pełnił funkcję suwalskiego radnego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Mieszkańcy mogli na niego liczyć i darzyli dużym zaufaniem. To właśnie na dyżury radnego Zdzisława Koncewicza przychodziło najwięcej petentów. We wrześniu zmarł również Andrzej Chmielewski, augustowski społecznik i samorządowiec, działacz Samoobrony. Ostatni dzień września przeszedł do historii suwalskiego garnizonu. Tego bowiem dnia oficjalnie przestał istnieć 14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej, a działalność rozpoczął 14 Pułk Przeciwpancerny, czyli formacja kilkakrotnie większa. Z tej okazji w centrum miasta odbyła się okolicznościowa uroczystość. Był uroczysty apel w Parku Konstytucji 3 Maja, wojskowa defilada i piknik z pokazem sprzętu.

PAŹDZIERNIK

Październik na Suwalszczyźnie, tak jak w całym kraju zdominował temat wyborów parlamentarnych. Przez cały miesiąc kandydaci organizowali liczne konferencje przedwyborcze, składali obietnice, a na każdym rogu widoczne były plakaty przedwyborcze. Po głosowaniu, które odbyło się 13 października okazało się, że swój mandat zachował jeden parlamentarzysta z Suwalszczyzny – Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości. Walcząca o reelekcję Bożena Kamińska z Koalicji Obywatelskiej mandatu nie uzyskała. Senatorem z okręgu obejmującego Suwalszczyznę został Marekk Komorowski z PiS. W październiku Suwalczaninem Roku 2018 został Wojciech Winnik, prezes klubu MKS Ślepsk Malow Suwałki. Tytuł przyznało Radio 5, które od lat organizuje plebiscyt, aby wybrać i wyróżnić osoby szczególnie zaangażowane w rozwój miasta i regionu. Wszystko odbyło się podczas charytatywnego balu „Wieża Serc” w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Bal zorganizowała założona przez Radio 5 Fundacja Wieża, a dochód z balu trafi na pomoc uzdolnionym dzieciom. Zwycięzcę plebiscytu, spośród osób zgłoszonych przez słuchaczy Radia 5 osób, wybrała kapituła konkursu na czele z profesorem Andrzejem Strumiłło. Październik to też otwarcie nowej komendy Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach. W nowym budynku znajdują się pomieszczenia biurowe, miejsca na pojazdy operacyjne, a także garaże i myjnia. O nową jednostkę strażacy starali się od ponad dwudziestu lat. Z końcem października pojawił się temat zmian w suwalskich przedszkolach, przeciwko którym zaprotestowały mamy przedszkolaków. Kobiety nie zgadzały się na planowane zmniejszenie liczby tak zwanych niań, czyli pań zatrudnionych jako pomoc nauczycieli wychowania przedszkolnego. Chodziło o kilkanaście kobiet, które mają umowy do czerwca przyszłego roku. Ratusz zamierzał zaproponować im pracę w tworzonym przy ulicy Kościuszki żłobku. Te, które się zgodzą, od stycznia miały zacząć pracę w nowej placówce. Jeśli nie przyjęłyby oferty, do czerwca pracowałyby w przedszkolach. Swoją decyzję władze miasta tłumaczyły racjonalizacją. Twierdziły, że liczba pomocy nauczycieli w suwalskich przedszkolach była poniekąd na wyrost. Jako przykład podawały okoliczne samorządy, gdzie liczba etatów pomocy na poszczególne oddziały jest mniejsza i są one łączone z etatami woźnych. Rodzice dzieci nie zgadzali się na takie rozwiązanie. Po miesiącu, w odpowiedzi na petycję rodziców dzieci, oraz z uwagi na ich liczne prośby Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podjął decyzję o utrzymaniu etatów pomocy nauczyciela na dotychczasowym poziomie.

LISTOPAD

W listopadzie odbyło się uroczyste otwarcie najnowocześniejszego i największego w regionie obiektu sportowego. Suwałki Arena przy ulicy Zarzecze powstawała dwa lata. Mierzy 13 metrów wysokości, 100 długości i 60 szerokości. Na jej trybunach może zasiąść 2165 osób. Budynek spełnia wymogi organizacyjne nawyższej polskiej ligi siatkówki, do której niedawno awansowała miejscowa drużyna Ślepsk Malow Suwałki. W środku można organizować mecze siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej ale też koncerty i inne wydarzenia. W promieniu około 200 km od Suwałk, nie ma hali o podobnych parametrach funkcjonalno-przestrzennych. Również w listopadzie w Suwałkach została oddana do użytku nowa ulica Rotmistrza Witolda Pileckiego. To dwukilometrowy odcinek tak zwanej przyszłej Trasy Wschodniej, który łączy ulice Pułaskiego i Północną. Natomiast w Gminie Suwałki nowa, szeroka, asfaltowa jezdnia połączyła podsuwalskie Krzywe i Sobolewo. 18 listopada odbyło się jej oficjalne otwarcie. Chociaż droga jest powiatowa, starostwo nie wydało na jej modernizację, ani złotówki. Powiat złożył jedynie wniosek o dofinansowanie budowy z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, a koszty pokrył Fundusz i gmina Suwałki. Jak mówił Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy, mieszkańców nie interesuje, do kogo należy droga, stąd zaangażowanie gminnego samorządu. Kontrowersje wzbudził w listopadzie projekt nowego herbu Suwałk. Samorząd przymierza się do zmiany symbolu miejskiej wspólnoty, bo zdaniem Komisji Heraldycznej, działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, obowiązujący herb jest niewłaściwy. Nowy symbol nie spodobał się jednak części mieszkańców. Twierdzili, że jako mieszkańcy czują się pominięci w dyskusji i nie zgadzają się na nowy projekt. Zwracali uwagę, że w mieście są ważniejsze wydatki. Czesław Renkiewicz, prezydent miasta zapewniał, że nie chciałby robić rewolucji i wchodzić w koszty, dlatego zakłada, że przez długi czas obok siebie funkcjonowałyby dwa herby: aktualny i obowiązujący. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach doczekali się nowego kompleksu boisk sportowych. Szkoła Podstawowa imienia Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach, najstarsza szkoła podstawowa w mieście, świętowała swoje stulecie.

GRUDZIEŃ

W grudniu srebrną rocznicę świętował w Suwałkach Mikołajkowy Autobus Radia 5. Charytatywna akcja na rzecz podopiecznych suwalskiej Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci „Przystań” odbyła się po raz 25. Była i jubileuszowa i rekordowa, bo po raz pierwszy w historii liczba darczyńców przekroczyła setkę. To sklepy, hurtownie, zakłady pracy, instytucje państwowe i samorządowe, kupcy z całego suwalskiego targowiska, przedszkola i szkoły, które przygotowały prezenty: słodycze, zabawki, ubrania, przybory szkolne, pluszaki. Wszystkie dary trafiły na pokład dwóch autobusów, a następnie do świetlicy, gdzie opiekunowie przygotowali z nich świąteczne paczki. Również w grudniu suwalscy radni uchwalili przyszłoroczny budżet miasta. Plan zakłada 487 milionów złotych dochodów, 498 milionów złotych wydatków i 10 milionowy deficyt. Różnice między dochodami, a wydatkami samorząd zamierza pokryć środkami z kredytu bankowego. Planowany dług miasta na koniec przyszłego roku ma wynieść prawie 225 milionów złotych. Najwięcej, bo 148 milionów złotych, jak co roku, miasto wyda na oświatę i wychowanie, co stanowi 34 procent wydatków. Największe inwestycje to: modernizacja energetyczna przedszkoli za 10 milionów złotych, dalsza budowa tak zwanej wschodniej obwodnicy miasta za 8 milionów złotych, czy poprawa jakości transportu publicznego za 7,5 miliona złotych. Natomiast w połowie grudnia w podsuwalskiej Turówca Nowej władze gminy Suwałki otworzyły przedszkole. Było pasowanie na przedszkolaka, dziecięca akademia, prezenty, słowem wszystko, co towarzyszy takiemu wydarzeniu. Przedszkole liczy sobie dziesięcioro dzieci. Wszystkie mieszkają w pobliżu placówki. Jej powstanie jest dużym ułatwieniem dla ich rodziców, bo nie muszą dowozić swoich pociech do oddalonego o kilka kilometrów miasta.Punkt powstał w wybudowanej przed dwoma laty świetlicy. To swoisty ewenement, bo rzadko spotyka się przedszkola poza szkołami.









Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRok strategii KGHM i sporo osiągnięć
Następny artykułHrubieszów: Referendum nie będzie