Podsumowanie roku 2019 Ełk
31.12.2019
Ełk
STYCZEŃ
Nowy Rok 2019 powitali na placu Jana Pawła II ełczanie. Tradycyjnie nie zabrakło fajerwerków o północy, a o dobrą atmosferę zadbał DJ.
Tradycją ostatnich kilku lat jest również w Ełku organizowany 6 stycznia Orszak Trzech Króli. Uroczyste świętowanie Objawienia Pańskiego organizuje od 6 lat Akcja Katolicka Diecezji Ełckiej.
Początek roku to również wyniki prestiżowego rankingu „Perspektyw”. Kolejnym razem wysoko uplasował się ełcki „czerwony” ogólniak. Wynik cieszy Roberta Hoffmanna, dyrektora placówki.
W drugą niedzielę stycznia 2019 roku już po raz 27. w Ełku odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z puszkami na ulice ruszyły, między innymi, przedstawicielki służb mundurowych, panie ze straży pożarnej. W Ełku udało się zebrać w sumie 136 tys. 44 zł i 35 groszy.
27. finał WOŚP w całym kraju przebiegał w cieniu tragicznej śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Włodarz został zaatakowany podczas symbolicznego „światełka do nieba”. Tragedia ta poruszyła również ełczan, którzy mogli się wpisać do księgi pamiątkowej, wyłożonej w ratuszu.
Uchwała budżetowa Ełku na ostatni dzwonek – tak można w skrócie opisać działania radnych miejskich. Przypomnijmy, w połowie stycznia sesję rady miasta przerwano, ponieważ nie było zgody dużej części rajców na inwestycje, wydatki na promocję i wzrost zadłużenia miasta. Obrady wznowiono w przedostatnim dniu miesiąca.
Gdyby rajcy nie uchwalili budżetu do końca stycznia, budżetem Ełku – i to w okrojonej wersji – zajęłaby się Regionalna Izba Obrachunkowa.
LUTY
Luty to kwalifikacja wojskowa, która w roku 2019 objęła blisko 840 młodych osób. Na podstawie badań i rozmowy z osobami stawiającymi się przed komisją przyznawane są kategorie zdolności do służby wojskowej od A, oznaczającej najlepszą notę, do E, oznaczającej całkowitą niezdolność do służby w czasie wojny i pokoju.
Mieszkania komunalne na ul. Kolejowej w Ełku powstaną mimo sprzeciwu części mieszkańców sąsiednich osiedli Sosnowa i Szyba – informowaliśmy w wiadomościach Radia 5 w lutym. Do końca października 2020 roku zlokalizowanych zostanie tam 60 mieszkań. Inwestycję próbował blokować radny miejski Dariusz Dracewicz. Chciał wykreślenia jej z budżetu na rok 2019. Jak się okazało, nieskutecznie.
Przed stygmatyzacją ełczan, których nie stać na własny dach nad głową, stanowczo protestuje Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.
I to właśnie argumenty, że przyszli mieszkańcy budynku komunalnego wpłyną negatywnie na poziom bezpieczeństwa w tej okolicy i komfort życia miejscowych, podzieliły ełczan.
W lutym premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości otwarcia posterunku policji w Dubeninkach. Szef rządu wyraził zadowolenie, że w setną rocznicę utworzenia polskiej policji może otwierać setny posterunek.
Dodajmy, że posterunek policji w Dubeninkach został reaktywowany po 19 latach.
MARZEC
– Powstanie stałej bazy wojsk NATO na terenie Polski to dla mnie realizacja testamentu prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówił w marcu podczas wizyty w naszym regionie Andrzej Duda. Prezydent odwiedził żołnierzy Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Orzyszu oraz uczniów, nauczycieli i rodziców w szkole podstawowej im. Prezydenta Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach.
Spotkania odbywały się w ramach uroczystości związanych z 20. rocznicą obecności Polski w NATO.
Jubileusz 30 lat istnienia i 15 lat integracji świętowała w marcu Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku. Pierwsi uczniowie w placówce pojawili się w 1988 roku. Szesnaście lat później powstały klasy integracyjne. Początki i historię szkoły wspominano podczas uroczystego apelu. Uczestniczyli w nim nauczyciele, uczniowie, parlamentarzyści, samorządowcy i przyjaciele szkoły. Od 20 lat dyrektorem placówki jest Leszek Sobczak.
Z okazji jubileuszu szkoła została uhonorowana Medalem Senatu RP.
Nowe wzory dokumentów wprowadzono w marcu 2019 roku. Mowa o elektronicznym dowodzie osobistym oraz prawie jazdy.
Główny powód chęci wymiany tego pierwszego na e-dowód to rozszerzenie jego funkcjonalności.
Zmiany wprowadzone zostały w marcu również w dokumentach prawa jazdy. W nowych nie ma już adresu zamieszkania właściciela dokumentu. Wprowadzenie nowych dokumentów nie wiązało się z koniecznością wymiany już posiadanych, jeśli te były jeszcze ważne.
KWIECIEŃ
Kwiecień to ogólnopolski protest pracowników oświaty. Do strajku przystąpili również nauczyciele i pracownicy placówek edukacyjnych w regionie.
Rozpoczęty 8 kwietnia strajk miał być bezterminowy. W ramach protestu nauczyciele, mimo że pojawili się w miejscu pracy, odstąpili od wykonywania obowiązków zawodowych. W czasie, gdy nie było lekcji, szkoły i przedszkola, które przystąpiły do strajku świeciły pustkami. Rodzice w większości zdecydowali o nie posyłaniu w tym czasie dzieci do placówek edukacyjnych i opiekuńczych.
Swoje obawy odnośnie możliwości zorganizowania egzaminów ósmoklasistów, ale i matur, w razie niezakończenia strajku nauczycieli, wyrażali dyrektorzy szkół.
Okazało się jednak, że strajk nauczycieli nie zablokował sesji egzaminacyjnych uczniów.
Stanowcze NIE planom przebudowy DK 65 powiedzieli mieszkańcy gminy Olecko, blokując w kwietniu trasę w miejscowościach Kukowo i Gąski. Ich główny postulat to budowa ścieżek pieszo-rowerowych oraz odprowadzania deszczówki. Mieszkańcy Kukowa na ulicę wyszli już po raz drugi
Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała ogłoszenie przetargu przebudowy 52-kilometrowego odcinka DK 65 od Kowal Oleckich przez Olecko, Gąski, Ełk oraz Nową Wieś Ełcką, aż do granicy województwa przed Grajewem. Kwietniowy protest mieszkańców blokujących drogi spotkał się ze zrozumieniem ze strony kierowców.
Od kwietnia stadion miejski w Ełku ma swojego patrona. Jest nim Stefan Marcinkiewicz, znany ełcki działacz sportowy. Jednogłośnie zdecydowali o tym ełccy radni miejscy na sesji.
Stefan Marcinkiewicz przez wiele lat był trenerem pierwszego zespołu ełckiego Mazura. Pod jego wodzą ełczanie zdobyli cztery razy Puchar Polski na szczeblu Województwa Białostockiego, a dwa razy uczestniczyli w finale. Niezapomniany trener zmarł 28 kwietnia 2003 roku, w wieku 79 lat.
W kwietniu obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Ełku na „niebieski spacer” udało się ponad 50 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Główny cel inicjatyw, podejmowanych w tym czasie, to uświadamianie społeczeństwa, czym jest autyzm i jak podchodzić do osób z jego spektrum.
Do osób, które mijały uczestników „niebieskiego spaceru” trafiały m.in. ulotki informujące o tym zaburzeniu.
W Ełku taka inicjatywa zrealizowana została już po raz piąty.
Nowe USG i dwa „ciepłe gniazdka” trafiły w kwietniu do Szpitala Miejskiego „Pro-Medica” w Ełku. To dar od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
MAJ
Karol Karski i Krzysztof Jurgiel, obaj z PiS i Tomasz Frankowski z Koalicji Europejskiej zdobyli najwięcej głosów w majowych wyborach do Europarlamentu i zdobyli mandat w okręgu wyborczym nr 3, który obejmuje nasz region.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ełku ma swój sztandar. Poświęcony został w maju podczas uroczystej mszy świętej w ełckiej katedrze, odprawionej z okazji powiatowych obchodów Dnia Strażaka.
Przewodniczącym społecznego komitetu fundatorów sztandaru był starosta ełcki, Marek Chojnowski.
Podczas uroczystości nie zabrakło medali i odznaczeń oraz awansów na wyższe stopnie i aktów powołania na wyższe stanowiska.
Zmiana dowodzenia Batalionową Grupą Bojową NATO. Uroczystość przekazania obowiązków nastąpiła w maju na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.
Donnego Hebla, który wraz ze swym oddziałem wrócił do Tennessee, zastąpił stojący na czele pancernego regimentu z Pensylwanii Mark O’Neill.
Piąta zmiana to około 1200 żołnierzy i 350 jednostek sprzętowych.
Zdający zmianę pułkownik Donny Hebel został odznaczony Brązowym Medalem Wojska Polskiego.
Trzon stacjonującej w Polsce Batalionowej Grupy Bojowej NATO stanowią żołnierze amerykańscy. Współpracują z polską armią oraz sojusznikami z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.
– Z przeszłości warto wyciągać wnioski – mówiła w rocznicę zakończenia II wojny światowej Teresa Ostrowska, przewodnicząca ełckiego oddziału Polskiego Związku Dzieci Wojny. Wciąż żyją seniorzy, którzy czasy tej gehenny pamiętają. To, między innymi, oni 8 maja po mszy złożyli wiązanki i zapalili znicze pod Pomnikiem w Hołdzie Poległym Polakom za Wiarę i Ojczyznę.
CZERWIEC
Na 12 lat więzienia skazał w czerwcu suwalski sąd Lassada A., Tunezyjczyka oskarżonego o zabójstwo 21-latka niedaleko baru z kebabem w Ełku. Skazany miał też zapłacić łącznie 70 tys. zł zadośćuczynienia matce i siostrze zmarłego. Takiej wysokości kary żądała prokuratura. Do zbrodni doszło w sylwestrową noc z roku 2016 na rok 2017.
W czerwcu minęło 30 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Częściowo, ponieważ z góry ustalono 65 procent miejsc w sejmie dla koalicji rządzącej, a 35 procent przypadło kandydatom bezpartyjnym. Do senatu weszli więc wtedy: suwalczanin Andrzej Wajda oraz Stanisław Bernatowicz, od lat 40-tych związany z Giżyckiem i Mikołajkami. Posłem został profesor Bronisław Geremek oraz ełczanin Jerzy Pietkiewicz.
Jubileusz 30-lecia częściowo wolnych wyborów Muzeum Historyczne w Ełku upamiętniło wystawą czasową „Wybory ’89 w Ełku”.
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu. Wizyta miała związek z zakończeniem ćwiczeń DRAGON 19. Drugim ważnym jej aspektem było objęcie po raz pierwszy przez Polskę dowodzenia sojuszniczymi siłami natychmiastowego reagowania, tak zwaną szpicą NATO w 2020 roku.
Podczas wizyty prezydent wręczył nominacje generalskie oficerom Wojska Polskiego.
Ełccy radni nie udzielili wotum zaufania Tomaszowi Andrukiewiczowi, prezydentowi Ełku. Na sesji 26 czerwca potrzebna była do tego bezwzględna większość głosów, lecz przeciwni byli radni z Koalicji Obywatelskiej-Lewicy oraz z Prawa i Sprawiedliwości, czyli w sumie 11 rajców. Tylu samo radnych Dobra Wspólnego głosowało za udzieleniem wotum. Rada Miasta Ełku rozliczyła także prezydenta Andrukiewicza z wykonania uchwały budżetowej, udzielając absolutorium włodarzowi miasta.
To już tradycja. Czerwiec w Ełku rozpoczyna się Ogólnopolskim Festynem Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka. Impreza zorganizowana została na placu Jana Pawła II już po raz XIV. Konkursy sportowe i edukacyjne, kąciki gier, teatralny i animacyjny, występy artystyczne, losowania nagród od sponsorów i prezenty – moc atrakcji z okazji Dnia Dziecka przygotowała Caritas Diecezji Ełckiej. Oprócz atrakcji, które pojawiają się co roku, tym razem nie zabrakło również odniesień do 20. rocznicy wizyty w Ełku Ojca Świętego Jana Pawła II.
Henryk Ćwikowski odebrał w czerwcu tytuł Ełczanina Roku 2018. Laureat to emerytowany ekonomista, założyciel Klubu Twórców Kultury i Mazurskiego Związku Sybiraków. To zaszczytne wyróżnienie już od 36 lat przyznaje Towarzystwo Miłośników Ełku. Wśród nominowanych do wyróżnienia byli również Emilia Borawska, lokalna działaczka i aktywistka, szefowa ełckiego sztabu WOŚP oraz dr Stefan Marcinkiewicz, pracownik katedry socjologii UWM w Olsztynie.
LIPIEC
Lipiec to tradycyjnie święto policji. Jak co roku, nie zabrakło odznaczeń, awansów i gratulacji. Komendant Powiatowy Policji w Ełku, insp. Paweł Szyperek podziękował podwładnym za dobrze pełnioną służbę. Podkreślił, że to przede wszystkim cenny kapitał ludzki przekłada się na sukcesy, lecz dodał, iż liczy się także nowy sprzęt. A tego przybywa. Przybywa też nowych policjantów. W lipcu ełcka komenda dysponowała siedmioma wakatami, w skali województwa było ich blisko 160.
Widowiskowa i głośna – tak w dwóch słowach opisać można Walkę Czołgów, która już po raz trzeci rozegrała się w lipcu na poliginie w Orzyszu. To największy w Polsce dynamiczny pokaz ciężkiego sprzętu wojskowego z pozoracją pola walki. W akcji zaprezentowały się czołgi oraz śmigłowce.
Takie inscenizacje, poza tym, że są widowiskowe i przyciągają turystów, są także elementem szkolenia żołnierzy. Te z lipca 2019 wpisały się też w świętowanie 25. rocznicy powstania „Zawiszaków”.
Jak lato to Radio 5 Trail i koncerty. W lipcu w Ełku wystąpił Sławomir. „Miłość w Zakopanem” i „Weekendowy Korsarz” to hity, które z artystą śpiewali wszyscy.
Koncert odbył się w ramach cyklu Mazurskiego Lata Muzycznego, którego organizatorem jest Urząd Miasta w Ełku. Na plaży miejskiej pojawiło się również mobilne studio Radia 5, a wraz z nim szereg konkursów z nagrodami dla naszych słuchaczy.
„Piątka na wakacjach”. W lipcu i sierpniu reporterzy Radia 5 ruszyli w teren, by pokazać najciekawsze miejsca w regionie. Prawdziwe perełki, które podczas wakacji po prostu warto odwiedzić. Z kamerą byliśmy m.in. w Starych Juchach, Wydminach, Ekomarinie i Twierdzy Boyen w Giżycku, na zamku w Rynie czy w Rydzewie.
SIERPIEŃ
Uroczysta msza święta w katedrze rozpoczęła obchody Święta Wojska Polskiego w Ełku. Mundurowi, w towarzystwie orkiestry, przemaszerowali ulicami miasta 15 sierpnia. Poczty sztandarowe zatrzymały się przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu zabrzmiał hymn narodowy oraz odczytano apel pamięci, zakończony salwą honorową. W tym roku przypada 99. rocznica Cudu nad Wisłą i 100. rocznica pierwszego powstania śląskiego.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia od 1992 roku. W okresie międzywojennym, w tym samym terminie, obchodzono Święto Żołnierza.
Niespodziewaną wizytą zaskoczył ełczan premier Mateusz Morawiecki. W niedzielę 25 sierpnia szef rządu przespacerował się miejskimi bulwarami, gdzie trwała potańcówka, następnie złożył kwiaty przed pomnikiem papieża Jana Pawła II. Premier przyjechał do Ełku na zaproszenie senator Małgorzaty Kopiczko. Wcześniej premier spotkał się z mieszkańcami Grajewa, a także uczestniczył w dożynkach Gminy Ełk.
W rytmach disco polo bawili się mieszkańcy Ełku i turyści podczas imprezy kończącej tegoroczne wakacje. Na tak zwanej starej plaży miejskiej w Ełku podczas „Muzycznego Lata Radia 5” wystąpili Marcin Siegieńczuk i Markus P. Koncert disco polo poprzedziły: pokaz taneczny, zabawy i konkursy dla całych rodzin, dmuchańce, bramka celnościowa oraz koło fortuny.
WRZESIEŃ
Wrzesień to rocznica wybuchy II wojny światowej. Ełckie uroczystości rozpoczęły się w samo południe od uruchomienia syren alarmowych. Następnie odprawiona została msza święta, po której ełczanie przemaszerowali na plac przy Pomniku Bohaterskim Żołnierzom Września. Tu odbyły się oficjalne obchody.
Początek września to również start roku szkolnego. W tym roku towarzyszyliśmy uczniom II Liceum Ogólnokształcącym w Ełku. Tu odbyło się powiatowe rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Początek roku to radość, ale też niepokój. A to ze względu na reformę oświaty i wejście do szkół średnich tzw. podwójnego rocznika. W powiecie ełckim do pierwszych klas poszło około 1600 osób, rok temu było ich o połowę mniej.
We wrześniu pojawił się temat temat budowy małej obwodnicy Ełku. Miasto uzyskało dofinansowanie na jej pierwszy etap. Pieniądze pochodzą z Funduszu Dróg Samorządowych. O dofinansowanie inwestycji zabiegał między innymi ełcki poseł Wojciech Kossakowski. Ełk na I etap budowy małej obwodnicy ma zagwarantowane dofinansowanie w wysokości niemal 4,5 miliona złotych. To 80 procent szacowanych kosztów sporządzenia dokumentacji i budowy 700-metrowego odcinka ulicy Norwida, od wysokości ulicy Emilii Plater do Matejki.
PAŹDZIERNIK
Październik to początek roku akademickiego, również w ełckiej filii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Tegoroczny nabór był największym w historii oddziału. To zasługa utworzonych nowych kierunków kształcenia II stopnia. Naukę rozpoczęli też przyszli księża w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku. 6-letnie studia rozpoczęło w tym roku pięciu kleryków.
9 października wbito pierwsze łopaty na placu budowy podełckiego odcinka trasy Via Baltica. 20-kilometrowy odcinek drogi S-61, od węzła w pobliżu miejscowości Wysokie do węzła koło Raczek, ma być gotowy w 2021 roku. Budowa fragmentu trasy Wysokie-Raczki kosztuje nieco ponad 484 miliony złotych.
Wybory parlamentarne odbyły się 13 października. Pierwsi głosujący czekali przed lokalami wyborczymi jeszcze przed ich otwarciem. W wyborach do sejmu najwięcej głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość – przełożyło się to na 235 mandatów, Koalicja Obywatelska zdobyła 134 mandaty. Lewica wprowadziła do sejmu 49 posłów, PSL – 30, Konfederacja – 11, a Mniejszość Niemiecka – 1.
LISTOPAD
Z początkiem listopada w ełckim szpitalu wojskowym otwarto nowoczesny oddział neurochirurgii. Modernizacja oddziału to nie tylko nowoczesne sale szpitalne ale też doposażone zaplecze operacyjne. W dniu otwarcia do tej części oddziału nie było wstępu, bo już wtedy prowadzone były pierwsze zabiegi.
11 listopada obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Kilka dni wcześniej, bo 8 listopada, odbyły się obchody gminne. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach.
Miejskie obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się, tradycyjnym już, biegiem ulicami miasta. Po biegu niepodległości, przyszedł czas na oficjalną część obchodów. Ulicami miasta przemaszerował uroczysty pochód, a delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Przez cały listopad w gminie Wydminy trwały konsultacje społeczne w sprawie starań o przyznanie Wydminom praw miejskich. Mieszkańcy, w większości, opowiedzieli się za statusem miasta. Wyniki konsultacji trafią na biurko wojewody warmińsko-mazurskiego do zaopiniowania, a w oparciu o tę opinię sprawą będzie zajmowało się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
GRUDZIEŃ
Pierwsze autobusy hybrydowe wyruszyły w grudniu na ulice Ełku. Trzy nowe wozy marki Volvo przekazane zostały Miejskiemu Zakładowi Komunikacji. Autobusy hybrydowe mają przynieść duże oszczędności, przede wszystkim paliwa. Koszt zakupu trzech nowych autobusów to 5 milionów 700 tysięcy złotych, z czego 3 miliony 900 tysięcy złotych stanowią środki unijne.
Grudzień to również Mikołajkowy Autobus Radia 5, który swoją podróż po Ełku zakończył późnym wieczorem. Wraz z dziennikarzami 6 grudnia od rana jeździły dzieci ze szkół podstawowych nr 5, 4 i 1. Wcieliły się one w rolę rozśpiewanych pomocników Mikołaja, które zbierały prezenty dla dzieci z rodzinnych domów dziecka i Domu Świętej Faustyny. Odwiedziliśmy ponad 40 miejsc. Wszędzie spotkaliśmy osoby o wyjątkowych sercach. Pełen prezentów autobus na koniec swojej trasy dojechał do Domu Rodzinnego Państwa Ćwieków. Tu tradycyjnie dary są dzielone i trafiają do rodzinnych domów Państwa Moroz i Górskich oraz do Domu Świętej Faustyny w Ełku.
Przed samymi świętami w siedzibie Radia 5 spotkaliśmy się również na tradycyjnej radiowej wigilii. Były życzenia, rozmowy, prezenty. Nie zabrakło również wspomnień i opowieści na temat tradycji wigilijnych w domach ełckich samorządowców.
Spotkanie wigilijne w siedzibie Radia 5 to już tradycja. W tym roku znamienici goście odwiedzili nas po raz dwudziesty.
To wszystko w tegorocznym podsumowaniu mijającego roku.
W nowym, 2020, życzymy Państwu wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń i samych dobrych wiadomości – serwowanych oczywiście przez Radio 5.
Źródło: Radio 5
Autor artykułu: mp, jwe, tg, wk, wm, as
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS